Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Brazylia: Rexona i Finasa nie zwalniają tempa

Brazylia: Rexona i Finasa nie zwalniają tempa

W dniach 14 oraz 15 stycznia 2009 roku, zespoły Superligi kobiet wznowiły rozgrywki po niemal miesięcznej przerwie. Z sześciu rozegranych spotkań, cztery zakończyły się w trzech, a po jednym – w czterech i pięciu setach. Na czele tabeli bez zmian – prowadzi Rexona przed Finasą.

Trzy z czterech meczów 14. kolejki ligowej, które zakończyły się w trzech setach, były jednostronnymi widowiskami. Na własnym boisku w Ginasio Tijuca w Rio de Janeiro, prowadzona przez Bernardo Rezende, Rexona-Ades, nie dała najmniejszych szans ekipie Praia Clube/Futel. Co prawda z szumnych zapowiedzi Bernardinho, że już w tym meczu w Rexonie zobaczymy grające gwiazdy – Fernandę Venturini i Virnę Dias, nic nie wyszło, ale wiemy już tyle, że obydwie te zawodniczki na pewno zagrają w zespole mistrzyń kraju w play-off. Tymczasem prym w zwycięskiej ekipie wiodła Joyce „Joycinha” Silva (15 pkt), która aż cztery punkty ze swojego dorobku zdobyła blokiem, uzyskując w tym elemencie skuteczność 40%. To dało jej tytuł najlepiej blokującej zawodniczki kolejki. Dla przyjezdnych Elyara Silva zdobyła 10 pkt. Drużyna przyjezdna nie potrafiła wykorzystać dobrej tego dnia dyspozycji w polu zagrywki najlepiej serwującej zawodniczki kolejki – Luisy Lima (3 asy serwisowe).

Mimo rozgrywania wyjazdowego meczu w Recife, z ekipą Mauricio de Nassau, siatkarki BrasilTelecom nawet na chwilę nie straciły panowania nad wydarzeniami na boisku. Ich trzysetowe zwycięstwo było do przewidzenia. Elisangela Oliveira (16 pkt) i Natalia Martins (12 pkt) zdecydowanymi atakami wybiły z głowy siatkówkę gospodyniom. Wśród przegranych równorzędną partnerką dla zwyciężczyń w grze ofensywnej była jedynie Isadora Rodrigues (11 pkt). Defensywą gospodyń dobrze kierowała najlepsza libero i najlepiej broniąca zawodniczka kolejki – Andréia „Pretinha” da Silva, ale dwie zawodniczki dobrej klasy to za mało na wygranie meczu.W Ginasio ACAEN w Pomerode, siatkarki miejscowej Cativy próbowały nawiązać walkę z wicemistrzyniami kraju – Finasą/Osasco, ale stać je było na to tylko w pierwszym, przegranym do 23 secie. Dwa następne to zdecydowana dominacja podopiecznych Luizomara da Moury. Najlepiej w wyrównanym zespole Finasy zaprezentowały się Natalia Pereira (15 pkt) i Thaisa Menezes (13 pkt) (cztery z tych punktów zdobyła blokiem, co dało jej wspólnie z Joycinhą tytuł najlepszej blokującej kolejki). Bardzo dobry mecz, w ataku, bloku i przyjęciu, rozegrała także Paula Pequeno. W zespole gospodyń Grace Paulo punktowała 14 razy.

Zwycięstwo 3:0 na swoim boisku w Ginasio Lauro Gomes w Sao Caetano, odniosła także ekipa Sao Caetano/Blausigel, pokonując Banespę. Ten mecz nie był jednak jednostronny, a w pierwszym i trzecim secie przyjezdne do końca toczyły wyrównaną walkę. Wielką bronią Sao Gaetano w tym meczu była Sheilla Castro, ze swoją znakomitą dyspozycją w ataku. Sheilla zdobyła łącznie 19 punktów, z czego 15 z ataku (atakowała ze skutecznością prawie 50% i została wybrana najlepszą atakującą kolejki). Jako że była też podporą gry swojego zespołu w bloku i obronie, została wybrana MVP 14. kolejki. Dla rywalek Cecilia Souza zdobyła 13 oczek. Trzeba przyznać, że ekipa Sao Caetano grało tego dnia niezwykle ostro zagrywką. Fakt, że mimo to nie zdominowała w większej części meczu przyjezdnych zawodniczek, wynika głównie z tego, że znakomitą partię w barwach Banespy zagrała najlepsza przyjmująca i najlepsza libero kolejki – Patrícia „Paty” Mozel. Jej świetna gra jednak też znalazła przeciwwagę w drużynie wicemistrzyń Brazylii, w postaci perfekcyjnej, prowadzącej do rozrzucenia bloku i gubienia rywalek w obronie, gry najlepszej rozgrywającej kolejki – Fofao.

Ginasio Abel Schulz w Belo Horizonte było miejscem zaciętego, rozstrzygniętego w tie-breaku pojedynku pomiędzy Mackenzie/Cia do Terno i Pinheiros. Wygrała drużyna gości, co pozwoliło zachować jej kontakt w tabeli z szeroką czołówka ligi. Wygrana Pinheiros to w głównej mierze zasługa najlepiej punktującej zawodniczki kolejki – Thais Souza (20 pkt). Dla gospodyń Fernanda Silva zdobyła 16 punktów. Obydwie drużyny zaprezentowały dużą siłę w ataku (w tym elemencie w obydwu zespołach brylowały dwie wyżej wymienione siatkarki). Pinheiros zdecydowanie dominowało nad gospodyniami w bloku (12:6), mając najlepszą zawodniczkę w tym elemencie w Fernandzie Rodrigues (4 pkt blokiem). Mackenzie natomiast zawładnęło i zdominowało pole zagrywki, mając w asach serwisowych przewagę 8:2 (tu dominowała u gospodyń z 2 asami Ana Maria Gosling).

Największą sensację sprawiły na swoim boisku w Ginasio Plácido Rocha w Araçatuba, siatkarki Volei Futuro, które pokonały 3:1 Minas Tenis Clube. Drużyna trenera Glaisona Raimundo pokazała w tym meczu wszystko co ma najlepszego. Znakomicie grała i doświadczona Fernanda Gritzbach i kapitan zespołu Viviane Dias (obydwie zdobyły po 15 pkt), ale niespodziewanie jeszcze lepiej od nich spisała się tego dnia Carla Marques (18 pkt) i to był chyba klucz do zwycięstwa. Wśród pokonanych najlepiej punktowały Rafaella Dall Ponte (16 pkt) i Camila Monteiro (15 pkt). Drużyna gości brylowała w ataku (60:55), ale gospodynie lepiej blokowały (15:9, przy czym aż 6 punktów blokiem zdobyła Carla Marques). Ten drugi czynnik okazał się bardziej efektywny i dał zwycięstwo.

Najlepsze zawodniczki 14. kolejki

Najlepiej punktująca:
 Thais Souza (Pinheiros/Mackenzie) - 20 pkt
Najlepiej atakująca:
 Sheilla Castro (São Caetano/Blausiegel)
Najlepiej blokująca:
 Joycinha (Rexona-Ades) i Thaisa (Finasa/Osasco)
Najlepiej zagrywająca:
 Luisa Lima (Praia Clube/Futel)
Najlepiej broniąca:
 Andréia "Pretinha" da Silva (Sport/Maurício de Nassau)
Najlepiej rozgrywająca:
 Helia "Fofão" de Souza (São Caetano/Blausiegel)
Najlepiej przyjmująca:
 Patrícia "Paty" Mozel (Medley/Banespa)
Najlepsza libero:
 Andréia "Pretinha" da Silva (Sport/Maurício de Nassau)
 i Patrícia "Paty" Mozel (Medley/Banespa)

MVP 14. kolejki:
 Sheilla Castro (São Caetano/Blausiegel)
(1. w ataku, 5. w bloku, 6. w obronie)

Aktualnie w tabeli Superligi kobiet sytuacja wygląda tak samo, jak po II turnieju fazy zasadniczej. Rexona prowadzi z 27 punktami, mając 4 pkt przewagi nad Finasą. Dwa następne miejsca, z 21 punktami, zajmują ekipy BrasilTelecom i Pinheiros.

Już dzisiaj w nocy polskiego czasu będzie rozgrywana 15. ligowa kolejka. Najciekawiej zapowiadają się mecze BrasilTelecom z Banespą i Sao Caetano z Minas Tenis Clube.

Zobacz również:

Wyniki i tabela Superligi kobiet

źródło: cbv.com.br, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved