Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Szkoleniowcy kadr narodowych – decyzja już jutro

Szkoleniowcy kadr narodowych – decyzja już jutro

Kto zostanie selekcjonerem reprezentacji mężczyzn? Kto poprowadzi polskie siatkarki? Te pytania od dłuższego czasu najczęściej padają z ust osób związanych z siatkówką. Decyzja zapadnie jutro, my poznamy ją w sobotę.

Jest to tak ważna sprawa, że nie da się rozmawiając oficjalnie, czy też nieoficjalnie o tym sporcie poruszyć tego tematu. Ba, najczęściej jest to właśnie temat numer jeden. Nic, więc dziwnego, że najczęściej padającymi nazwiskami podczas takich rozmów są: Castellani, Bagnoli, Wagner, Świderek, Matlak. Te pięć osób ostatnio niewątpliwie jest najczęściej na ustach kibiców, dziennikarzy, fachowców i nie da się ukryć, że także samych zawodników.

Trzech pierwszych ubiega się o fotel szkoleniowca kadry mężczyzn, a dwaj ostatni – reprezentacji kobiet. Jak to zwykle przy takich okazjach bywa spekulacji nie brakuje, ale już jutro zostaną one ucięte. Dlaczego jutro? Ponieważ właśnie 16. stycznia w gmachu przy ulicy Grażyny w Warszawie zapadnie ta najbardziej oczekiwana przez całą siatkarską Polskę decyzja. Decyzja, która będzie miała olbrzymi wpływ na to, co będzie się działo w naszej reprezentacyjnej siatkówce w najbliższych latach. Trzeba jednak się uzbroić w cierpliwość, bowiem o ile nie będzie żadnego przecieku i żadnych przeszkód, te dwa nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości dopiero następnego dnia wieczorem podczas uroczystej gali Siatkarskie Plusy.W walce o fotel trenera męskiej kadry faworytem wydaje się być Daniel Castellani. Jest to człowiek, który oprócz dobrego warsztatu trenerskiego ma w rękach jeszcze jeden atut. Pracując już od trzech lat w Skrze Bełchatów dobrze zna polskie realia, większość reprezentantów, z którymi pracuje, i których obserwuje grając przeciwko nim ze swoją ekipą w meczach ligowych. Nie bez znaczenia, jest także fakt, ze zawodnicy również dobrze znają i co najważniejsze – cenią Argentyńczyka. Traktuje nas, jak ludzi, a nie jak maszyny – zgodnie mówią zawodnicy Skry. Bycie faworytem, to jednak jeszcze nie zwycięstwo.

Jednym z konkurentów Daniela Castellaniego jest bowiem Daniele Bagnoli – osoba, która w klubowej siatkówce zdobyła niemal wszystko. Teraz chce poprowadzić reprezentację. Włoch negocjuje jednak również z federacją rosyjską i jak sam przyznaje bardziej zależy mu na posadzie trenera Sbornej. Jest to wielki fachowiec, ale jednocześnie nie jest tani, a konkurować pod tym względem z Rosjanami nie ma sensu. Niepewne jest zatem, który kierunek wybierze.

Fachowcy twierdzą, iż najmniejsze szanse z tej trójki ma jedyny Polak w stawce Grzegorz Wagner. Syn legendarnego Huberta Jerzego nie ma zbyt dużego doświadczenia trenerskiego, ale jego niewątpliwym atutem jest brak bariery językowej. Obecnie prowadzeni przez Wagnera siatkarze z Bielska-Białej zajmują trzecie miejsce w tabeli I ligi mężczyzn. Akcje tego szkoleniowca na pewno podnosi także niepewność, co do Daniele Bagnolego. Wśród kibiców pojawiły się domysły, że jest jeszcze ktoś czwarty, którego nazwiska nie można ujawnić.

Związek przyznał, że prowadził potajemne rozmowy z Ferdinando de Giorgi. Czy rzeczywiście zostały one zerwane jak to twierdzi PZPS? Nie wiadomo. Kto zdaniem komisji okaże się najlepszy? Na razie nie wiemy, ale jedno jest pewne. Nowego selekcjonera czeka na sam początek niełatwe zadanie. Musi odbudować nadszarpnięte niepowodzeniami ostatnich dwóch lat morale zespołu. Doskonałą ku temu okazją będą niewątpliwie Mistrzostwa Europy, od których przecież wszystko się zaczęło (11. miejsce w Moskwie). Tym zawodom niewątpliwie zostanie podporządkowany cały tegoroczny sezon, a szczęśliwe losowanie (Polska trafiła do grupy z Francją, Turcją i Niemcami) powinno być tylko dodatkową motywacją do pracy.

Jeżeli chodzi o kadrę kobiet to w tym przypadku ciężko jednoznacznie wskazać faworyta. Szanse Alojzego Świderka i Jerzego Matlaka wynoszą 50:50. Środowisko siatkarskie jest co do tych dwóch panów podzielone. Zdaniem jednych lepszy byłby Matlak, a drugich – Świderek. Obecnie większość typuje tego pierwszego. Pewne jest, że doświadczeniem w pracy z kobietami Jerzy Matlak bije swojego konkurenta na głowę. Ilość medali zdobyta przez tego charyzmatycznego szkoleniowca w polskiej lidze jest naprawdę imponująca.

Alojzy Świderek ostatnie lata spędził u boku Raula Lozano w kadrze mężczyzn, ale w swoim trenerskim CV także może zapisać pracę z siatkarkami. Wystarczy chociażby wspomnieć, że podobną funkcję pełnił również m.in. w 2003 roku w kadrze siatkarek, kiedy podopieczne Andrzeja Niemczyka sięgały po pierwsze Mistrzostwo Europy. Samodzielnie pracował np. w Kaliszu, czy klubach włoskich.

Który z nich okaże się wygrany? Nowego szkoleniowca czeka z całą pewnością niełatwe zadanie. W tym roku w Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy. Presja wyniku bez dwóch zdań będzie ogromna. Musi on zatem nie tylko wybrać zawodniczki, które z powodzeniem zastąpią Małgorzatę Glinkę, Dorotę Świeniewicz czy Marię Liktoras, ale także należycie je do tej imprezy przygotować. I to nie tylko pod względem sportowym, ale także mentalnym, a to nie jest łatwą sztuką.

Nowy trener musi więc być nie tylko dobrym fachowcem od strony stricte siatkarskiej, ale także i dobrym psychologiem, musi wiedzieć jak dotrzeć do siatkarek. To jest niewątpliwie atut Jerzego Matlaka, który bardzo dobrze zna te zawodniczki. Mocną stroną Alojzego Świderka jest niewątpliwie spokojne usposobienie, a spokój też może być przydatny w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami europejskiego czempionatu.

Jak widać wybory, które jutro zostaną dokonane w siedzibie PZPS łatwe na pewno nie będą. Należy tylko mieć nadzieję, że obie te decyzje będą jak najbardziej słuszne i, że przyniosą one polskiej siatkówce same korzyści. To tylko życzenia, a jak będzie pokaże czas.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved