Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 16: Patricia Bright

Siatkarska Galeria Sław, część 16: Patricia Bright

fot. archiwum

W dzisiejszym odcinku Siatkarskiej Galerii Sław przedstawiamy niezwykle utalentowaną siatkarkę, Patricie Bright. Znana jest ze swej długiej kariery reprezentacyjnej, a także długoletniej pracy trenerskiej.

Patricia Bright już jako dziecko rozpoczęła swoją przygodę z siatkówką. Jej matka, Beretha Lucas , członkini Siatkarskiego Komitetu Olimpijskiego, zaraziła małą Patti miłością do piłki siatkowej. Trenerzy szybko odkryli, że w tej niepozornej dziewczynce kryje się wielki potencjał i niezwykłe umiejętności. Ciężka praca opłaciła się – Patricia Bright jest jedną z najjaśniejszych gwiazd amerykańskiej siatkówki.

 

Dla swojego kraju zdobyła wiele prestiżowych nagród. Znana jest ze swych zadziwiających umiejętności rozgrywania piłek. Chwalona za świetne czytanie gry przeciwnika oraz doskonałą pracę lidera zespołu. 

Rekordy oraz kolejne medale Patricii Bright mówią same za siebie. Była wieloletnią mistrzynią kraju, członkinią drużyny olimpijskiej w 1964 i 1968r. Jej ponadprzeciętne umiejętności zostały docenione na wiele różnych sposobów. Trzykrotnie została wybrana na honorowego członka All American Team (1963, 1965 i 1968r.).

 

547.jpg Po zakończeniu kariery siatkarskiej postanowiła spróbować swoich sił jako trener. Patti odnalazła się wśród młodzieży, z którą potrafiła nawiązać wspaniały kontakt. Była trenerem siatkówki w szkole średniej w Santa Monica (Kalifornia) oraz w Angeles College. Bright jest inicjatorką i organizatorką siatkarskich obozów młodzieżowych. Wielu podopiecznych Patricii w późniejszych latach byli zawodowo związani z siatkówką. Niektórzy poszli w ślady swojej sławnej trenerki np. Lianne Sato, Linda Chisholm lub Liz Masakayan , które również reprezentowały swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich.

 

Patricia Bright prywatnie związana jest z Mikem Brightem , również wybitnym sportowcem. Mike, który w Siatkarskiej Galerii Sław znajduje się od 1993r., odnosił sukcesy w wielu dyscyplinach sportu, m.in. siatkówce, koszykówce i surfingu. Mają czwórkę dzieci.

 

Patricia Bright za swoje wybitne osiągnięcia oraz wkład w rozwój siatkówki uhonorowana została przez Amerykański Związek Siatkarski (USVBA) tytułem najlepszej zawodniczki wszechczasów (1983r.). W Galerii Sław od 1996r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved