Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Dariusz Jasiński: Chodzi o to, aby wydłużyć ciągłość gry

Dariusz Jasiński: Chodzi o to, aby wydłużyć ciągłość gry

fot. archiwum

31. kongres FIVB, który odbył się w czerwcu 2008 roku, zatwierdził zmiany w przepisach gry w siatkówkę. Od 1 stycznia obowiązują one w europejskich pucharach. Jakie są największe zmiany wyjaśnia sędzia Dariusz Jasiński.

Na pewno najbardziej rewolucyjna jest nowa definicja błędu dotknięcia siatki. Do tej pory każde dotknięcie siatki przez zawodnika będącego w akcji gry piłką, było błędem. Teraz tylko dotknięcie górnej taśmy będzie niedozwolone. Dojdzie więc do sytuacji, kiedy podczas próby odbicia piłki, zawodnik wyraźnie zaczepi siatkę rękoma i będzie ona mocno drżeć, a sędziowie nie odgwiżdżą błędu. I będą mieli rację! Będzie to akcja poprawna .

Druga ważna zmiana dotyczy większej tolerancji przy przekroczeniu linii środkowej…

Zgadza się. Do tej pory, aby zawodnik nie popełnić błędu przy przekroczeniu linii środkowej stopą lub dłonią, musiał mieć z nią kontakt lub znajdować się nad nią. Wszelkie dotknięcia boiska kolanem, łokciem czy inną częścią ciała były odgwizdywane przez sędziów, a drużynie przeciwnej przyznawano punkt. Obecnie zawodnik nie popełni błędu, gdy każda jego część ciała – za wyjątkiem stopy – dotknie boiska przeciwnika nawet gdy nie będzie miał kontaktu z linią. Warto jednak dodać, że nie może to w żaden sposób przeszkadzać przeciwnikowi w grze .Trzecią najważniejszą nowością jest sposób przeprowadzania zmian…

Chodzi o tak zwane szybkie zmiany. Jej proces rozpoczyna się w momencie gdy zawodnik wkracza w pole zmian. Sędzia sekretarz informuje o tym sygnalizatorem optyczno-dźwiękowym. Potem, po sprawdzeniu przez niego, że zmiana jest prawidłowa i przekazaniu odpowiedniej sygnalizacji, zawodnik rezerwowy wchodzi na boisko. Taki sposób nie wymaga żadnej sygnalizacji trenera. To rozwiązanie testowaliśmy w dwóch ostatnich edycjach Ligi Światowej .

Powyższe trzy elementy są najważniejszymi nowymi regulacjami w przepisach gry w siatkówkę. Pozostałe zmiany stanowią jedynie drobne korekty, które nie będą miały większego wpływu na grę, na przykład numery na koszulkach od 1 do 20 .

Po co FIVB wprowadza zmiany w przepisach?

Odpowiedź jest prosta – chodzi o to, aby wydłużyć ciągłość gry .

Od początku sezonu 2008/2009 nowe zasady obowiązują w lidze włoskiej i węgierskiej…

Michał Winiarski i Łukasz Żygadło, którzy występują na co dzień we włoskim Trentino mówili, że początkowo były liczne dyskusje i spięcia na boisku. Jednak obecnie wypowiadają się na ten temat bardzo pozytywnie. Przed trudnym wyzwaniem stoją natomiast sędziowie, którzy muszą dostosować się do nowych zmian, a przede wszystkim wyeliminować stare nawyki. Ważną rolę odgrywać będą też spikerzy oraz dziennikarze telewizyjni i prasowi. Media powinny szeroko informować kibiców o nowościach .

Kiedy zmiany w przepisach zaczną obowiązywać w polskich ligach?

Z ostatnich informacji wynika, że od sezonu 2009/2010. Szkoda, że nie wprowadzono zmian równolegle z rozgrywkami europejskimi. Nie prowadziłoby to do zmienności zasad, które obowiązywać będą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych, co jako pierwsze odczują rodzime kluby występujące w europejskich pucharach. Utrudni to także pracę sędziom międzynarodowym, którzy będą zmuszeni stosować różne przepisy w Polsce oraz poza jej granicami .

*Rozmawiał Krzysztof Wypijewski

źródło: Express Bydgoski

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved