Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Kadeci jadą na finały, kadetki do domu

ME: Kadeci jadą na finały, kadetki do domu

Znamy już komplet finalistów Mistrzostw Europy kadetek i kadetów. Polska zakończyła eliminację połowicznym sukcesem. Do finałów awansowali tylko chłopcy. Dziewczęta zajęły trzecie miejsce w grupie i odpadły z rywalizacji o czempionat.

Reprezentacja kadetów w pełni wykorzystała atut własnego boiska i wygrała zmagania w grupie A. Polacy podczas turnieju oddali tylko jednego seta i pewnie awansowali do finałów Mistrzostw Europy. Za naszą drużyna uplasowali się młodzi Białorusini i to oni obok Polaków pojadą do Holandii walczyć o mistrzostwo.

Z wywalczeniem u siebie awansu nie mieli także problemu reprezentanci Belgii, którzy bez porażki wygrali grupę B. W bezpośrednim meczu walkę o drugie premiowane awansem miejsce w tabeli stoczyli Hiszpanie z Grekami, lepsi okazali się ci pierwsi, wygrywając tym samym bilet do Holandii.

W grupie C równych sobie nie mieli Rosjanie. Na własnym terenie wygrali wszystkie mecze i zajęli w tabeli pierwsze miejsce. Dramatyczny przebieg miał mecz o awans z drugiej lokaty. Finowie dwa razy obejmowali prowadzenie w meczu przeciwko Austriakom, by ostatecznie polec w tie-breaku i zapomnieć o wycieczce na niderlandzkie ziemie.

Atut gospodarza wykorzystali również Bułgarzy, bez problemu wygrywając grupę D. Do Holandii pojadą także Węgrzy, którzy zostawili za sobą pokonanych Turków, Niemców i Rumunów.

Jedyną męską reprezentacją, która nie potrafiła awansować grając u siebie była Słowacja. W Bardejowie bezkonkurencyjni okazali się Serbowie. W ostatnim meczu o awans walczyli gospodarze i Włosi. Gładko wygrali ci drudzy i to oni cieszyli się z awansu.

Finaliści ME kadetów 2009:

Francja (obrońca tytułu), Holandia (gospodarz), Polska, Białoruś, Belgia, Hiszpania, Rosja, Austria, Bułgaria, Węgry, Serbia, Włochy

Polki o awans do finałów rywalizowały we włoskim Zocca. Zaczęło się fatalnie od porażki z Węgrami. Jak się później okazało był to kluczowy mecz dla naszych reprezentantek. Po dwóch kolejnych zwycięstwach był jeszcze cień szansy. Trzeba było pokonać gospodynie bez straty seta. Polki stać było jedynie na szaloną walkę w pierwszym secie wygranym do 33. Później na parkiecie wyraźnie górowały rywalki i wygraną przypieczętowały awans z pierwszego miejsca. Na drugim miejscu uplasowały się Węgierki. Polki zajęły trzecie miejsce, które niestety nie dało awansu do holenderskich finałów.

Grupę A wygrały pewnie Serbki. Tuż za nimi uplasowały się gospodynie – Ukrainki, które w meczu o awans pokonały bez problem Finki. Grupa C stała pod znakiem dominacji Belgijek, które bez straty seta pozostawiły w polu pokonane rywalki. Do Holandii pojadą również Greczynki, które zajęły drugie miejsce.

Z grupy D bez problemu awans wywalczyły ekipy Rosji i Czech, które już w pierwszym dniu jak się okazało, rozstrzygnęły sprawę pierwszego miejsca w tabeli. Rosjanki pokonały nasze południowe sąsiadki 3:1. Później obie ekipy już tylko wygrywały.

Najciekawiej sytuacja wyglądała w grupie E. Tam o awansie musiał decydować stosunek setów. Po przeliczeniu tabeli okazało się, że pechową reprezentacją, która z dorobkiem 9 punktów musi obejść się smakiem jest Azerbejdżan. Dwie pozostałe ekipy z taką samą ilością oczek jadą na finały, a są to Turczynki i Słowaczki.

Finalistki ME kadetek 2009:

Holandia (gospodarz), Niemcy (obrońca tytułu), Włochy, Węgry, Serbia, Ukraina, Belgia, Grecja, Rosja, Czechy, Turcja, Słowacja