Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kw. MŚ 2010: Niepokonana Czarnogóra w kolejnej rundzie

Kw. MŚ 2010: Niepokonana Czarnogóra w kolejnej rundzie

Jak się powszechnie spodziewano reprezentacja Czarnogóry bez większych kłopotów zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym I rundy do MŚ 2010. Bilans występu podopiecznych Veselina Vukovica: trzy szybkie zwycięstwa i czyste konto po stronie straconych setów.

W ostatnim dniu rywalizacji Czarnogórcy szybko i łatwo pokonali gospodarzy 3:0. Lokalni kibice liczyli, że ich pupile będą w stanie urwać faworytom chociaż seta. Nadzieje te okazały się jednak płonne. Drużyna z Półwyspu Bałkańskiego od początku narzuciła swój styl gry. Azerowie nie mieli nic do powiedzenia w pojedynku ze zdecydowanie silniejszym rywalem. Wyższa skuteczność w ataku, festiwal błędów ze strony azerskich siatkarzy oraz szczelny blok okazały się kluczem do zwycięstwa. Pierwsze dwa sety to absolutna dominacja czarnogórskich siatkarzy (25:14, 25:15). W trzeciej partii podopieczni Sahiba Aliyeva bliscy byli nawiązania wyrównanej walki z przeciwnikami, jednak zespół z Czarnogóry sięgnął po swoją najgroźniejszą broń czyli blok, zbudował bezpieczna przewagę i dowiózł ją do końca (25:18). W ekipie zwycięzców najskuteczniejszym zawodnikiem był Vojin Cacić, który zdobył 13 oczek. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisywał się Parviz Samedov, który zakończył mecz z dorobkiem 8 punktów.

Czarnogóra – Azerbejdżan 3:0

(25:14, 25;15. 25:18)

W drugim meczu Albania odniosła drugie zwycięstwo w turnieju, pokonując reprezentację Mołdawii 3:1. W pierwszym secie albańscy siatkarze cały czas utrzymywali kilkupunktową przewagę (12:8, 16:14). Obraz gry nie zmienił się już do końca i ekipa z Półwyspu bałkańskiego zwyciężyła 25:22. Drugą partię lepiej rozpoczęła Mołdawia i przed pierwszą przerwą techniczną zdołał wypracować trzypunktową przewagę (8:5). Albańczycy pospieszyli odrabiać straty i wkrótce na tablicy wyników pojawił się remis 12:12. Kapitan reprezentacji Mołdawii, Sergiej Lazarev brylował w ataku, nie starczyło to jednak na zwycięstwo i po raz kolejny zawodnicy Artura Romasca musieli uznać wyższość rywala (21:25). W trzeciej odsłonie Mołdawia postawiła wszystko na jedną kartę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, wypracowała bezpieczną przewagę (16:9), którą spokojnie utrzymała do końca (25:16). W czwartym secie wrzała zacięta walka punkt za punkt. Po drugiej przerwie technicznej na minimalne prowadzenie wysunęli się Albańczycy i utrzymali je już do końca wygranego 25:23 seta. W albańskim zespole za najlepszego zawodnika uznano Husaja Gazmenda, który dla swego zespołu zdobył 20 punktów. Tyle samo punktów zdobył najskuteczniejszy zawodnik w mołdawskiej ekipie – Sergiej Lazarev. Warto wspomnieć, iż Gazmed został najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju.

4. Azerbejdżan      3      3     2:9

W turnieju kwalifikacyjnym II rundy do MŚ 2010 reprezentacja Czarnogóry zmierzy się z w grupie H z Czechami, Finlandią, Ukrainą i Belgią. Turniej odbędzie się w maju w Czechach.

źródło: fivb.org, inf. własna