Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kw. ME 2009 Kadetów, gr.A: Zwycięstwa Polski i Białorusi

Kw. ME 2009 Kadetów, gr.A: Zwycięstwa Polski i Białorusi

W grupie A turnieju kwalifikacyjnego do ME 2009 kadetów, która rozgrywa swoje mecze w Rewalu, siatkarze reprezentacji Białorusi pokonali Estonię 3:0. Biało-czerwoni odnieśli zwycięstwo nad ekipą Ukrainy 3:1.

Pierwszy set to przewaga Ukrainy dla której jest to spotkanie o być albo nie być. Polacy wyraźnie rozprężeni. Na pierwszą przerwę techniczną schodzimy z zaledwie jednopunktowym prowadzeniem. Ukraina w tym spotkaniu postawiła na zagrywkę stacjonarną czym sprawia bardzo dużo problemu naszym przyjmującym. Po drugiej przerwie technicznej (16:13 dla Polski) podopieczni trenera Poddieniezhnyi odrabiają straty. Set pierwszy kończy zwycięstwem reprezentacji Polski 29:27.

W drugiej odsłonie meczu to Polacy przejęli pełną kontrolę nad spotkaniem. Cztery punkty przewagi na pierwszej przerwie technicznej, po 5 minutach powiększone do 10 na stan 16:6. Ta część meczu to gra tylko Polaków. Widać, że końcówka seta to już była zabawa. Podopieczni trenera Grzegorza Rysia mając tak dużą przewagę nad przeciwnikiem sprawdzali różne możliwe rozegrania akcji. Przy ciągle powtarzających się błędach w ataku po stronie Ukrainy wynik seta 25:14 to bardzo mały wymiar kary.

Set trzeci Polacy rozpoczęli od ataku ze środka siatki Tomasza Kalembki i asa serwisowego Miłosza Hebdy. Dwa zbyt łatwo wygrane sety wprowadziły dekoncentrację w Polskie szeregi. Na pierwszą przerwę techniczną to reprezentacja Polski traci trzy punkty. Przy sześciu punktach różnicy trener Grzegorz Ryś zmienia atakującego, przyjmującego i rozgrywającego. Szansę na pokazanie się publiczności w Rewalu otrzymują Jakub Peszko Wojciech Ferens, Szymon Romać. Dzięki temu udaje się odrobić cztery punkty. druga przerwa techniczna prowadzenie Ukrainy 16:11. Przegrana Polaków w trzecim secie to wynik braku koncentracji, a nie lepszej gry Ukrainy. Odrobienie w końcówce pięciu punktów z rzędu pozwala sądzić, że kolejny set Polacy zakończą zwycięstwem.

Od objęcia trzypunktowego prowadzenia Polacy rozpoczynają set czwarty. Widać znaczną poprawę w grze biało-czerwonych. Po wcześniejszej dekoncentracji nie ma już śladu. Pierwsza przerwa techniczna to trzy punktowe prowadzenie reprezentacji Polski. Najlepiej punktujący zawodnik Polski Miłosz Hebda w tym spotkaniu ma wyraźne problemy z przebiciem się przez ukraiński blok. Po raz kolejny jednym z najbardziej aktywnych zawodników biało-czerwonych jest libero Bartosz Kaczmarek. Do drugiej przerwy technicznej Polacy zdobywają sześciopunktowe prowadzenie. Dwa asy serwisowe z rzędu Tomasza Kalembki zmuszają trenera Ukrainy do wzięcia czasu dla swojej drużyny. Wznowienie gry i…kolejny as serwisowy, i kolejny…Set kończy się wynikiem 25:13 dla Polski.

Trener Grzegorz Ryś w tym spotkaniu wpuścił na parkiet wszystkich obecnych na turnieju kadetów.

Polska – Ukraina 3:1

(29:27, 25:14, 20:25, 25:13)

Skład:

Polska: Tomasz Kowalski, Paweł Golec, Adrian Buchowski, Tomasz Kalembka, Miłosz Hebda, Dawid Dryja, Bartosz Kaczmarek (libero) oraz Wojciech Ferens, Kacper Gonciarz, Szymon Romać, Jakub Peszko i Marcin Bachmatiuk

Białorusini okazali się lepsi od Estończyków dość wyraźnie. Szczególnie dobrze zagrali w dwóch pierwszych setach. Więcej emocji dostarczyła partia trzecia, w której do ostatnich akcji trwała wyrównana walka. Estończycy jednak nie potrafili przeważyć szali na swoją korzyść i przegrali 23:25.

Białoruś – Estonia 3:0

(25:19, 25:14, 25:23)

źródło: inf. prasowa, inf. własna