Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 15: dr George J. Fisher

Siatkarska Galeria Sław, część 15: dr George J. Fisher

Miłośnik sportu, promotor siatkówki, dziennikarz a przy tym jednocześnie amator skautingu – tak w skrócie można opisać dr George J. Fishera. Bez przesady można stwierdzić, że to właśnie jemu w dużej mierze zawdzięczamy rozwój siatkówki.

W celu poznania biografii dr George J. Fisher, należy cofnąć się w czasie o prawie 100 lat. Był początek XX w. Okres trudny w dziejach ludzkości. Światem targała I wojna światowa. Ludzie pragnęli rozrywki, chcieli zapomnieć o trudach życia codziennego. Wielu takiego zapomnienia szukało właśnie w sporcie. Sporcie, który dawał radość; sporcie, który kochali.

Dr George J. Fisher był bez wątpienia jednym z największych miłośników sportu. Z wykształcenia – specjalista w dziedzinie rozwoju fizycznego młodzieży. Nie jest to przypadek w życiorysie Amerykanina. Fisher kochał pracować z dziećmi i młodzieżą. Świadczyć może o tym fakt, iż przez długi, bo prawie dwudziestopięcioletni (1919-1943) okres był Komisarzem Związku Skautów.Jak przystało na prawdziwego pasjonata siatkówki, uważnie śledził wszystkie postępy i innowacje, które stały się udziałem tego sportu. Sam również brał czynny udział w promowaniu i unowocześnianiu piłki siatkowej. Dr George J. Fisher założył Amerykański Związek Siatkarski (USVBA), któremu przewodniczył w latach 1928-1952. Swoją długoletnią kadencją oraz osiągnięciami wpisał się na stałe w historię nie tylko amerykańskiej, ale również i światowej, siatkówki. Jako prezes USVBA wydał rozporządzenie, na mocy którego włączono tę dyscyplinę sportu do obowiązkowego programu szkoleń w obozach wojskowych w USA. Stało się to w 1914r. Paradoksalnie, wojna nie zahamowała rozwoju sportu, wręcz przeciwnie, przyczyniła się do jego rozpowszechniania. Amerykańscy żołnierze grali w piłkę siatkową na plażach w Normandii i Bretanii, próbując w ten sposób zapomnieć o koszmarach wojny.

Dr George J. Fisher pasjonował się również dziennikarstwem i publicystyką. Był pierwszym redaktorem naczelnym Przewodnika Siatkarskiego w latach 1917-1947.

Zmarł w 1960r. W 1946r. został uhonorowany nagrodą specjalną Amerykańskiego Związku Siatkarskiego za swój duży wkład w siatkówkę. W Galerii Sław od 1991r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved