Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kw. MŚ kobiet, Sheffield: Pierwsze zwycięstwo Brytyjek

Kw. MŚ kobiet, Sheffield: Pierwsze zwycięstwo Brytyjek

W Sheffield rozgrywane są także kwalifikacje do MŚ 2010 kobiet. Podczas drugiego dnia walki o awans do II rundy siatkarki Wielkiej Brytanii wygrały 3:1 z Czarnogórą, zaś reprezentantki Izraela zwyciężyły rywalki z Portugalii 3:0.

W meczu reprezentacji Wlk. Brytanii i Czarnogóry dwa pierwsze sety po zaciętych końcówkach padły łupem gospodyń. Dopiero w trzeciej partii rywalkom udało się dość pewnie zdobyć kilkupunktową przewagę i wygrać 25:21. W czwartej partii początkowo górą były siatkarki z Czarnogóry, które prowadziły 9:3. Jednak w zespole z Wysp świetnie grała Janine Sandell, która poderwała koleżanki do walki. W końcówce Brytyjki prowadziły pewnie i wygrały 25:20.

Po meczu trener Brytyjek, Lorne Sawula podkreślał, że widać wyraźnie, iż jego zespół cały czas się uczy. Dodał także, że w tym meczu istotną rolę odegrała rozgrywająca – Lucy Wicks. – My nie jesteśmy mocną fizycznie ekipą, zaś siatkarki Czarnogóry dobrze blokowały, dlatego ważna byłą dziś robra postawa rozgrywającej.

Gratuluję Wielkiej Brytanii zwycięstwa. To był wspaniały mecz i jesteśmy zadowolone z naszego występu – powiedziała Ksenija Ivanović, przypominając, że ekipa Czarnogóry jest bardzo młoda. Dodała także, że w meczu z Brytyjkami jej zespół zagrał o wiele lepiej niż z Izraelem.

Wielka Brytania – Czarnogóra 3:1

(26:24, 26:24, 21:25, 25:20)

W drugim spotkaniu siatkarki z Izraela pokonały Portugalki 3:0. Była to druga wygrana Izraelek w tym turnieju. Zaskoczeniem było, że Anna Velikiy, która doznała poważnego urazu kostki w meczu z Portugalkami, była w stanie zagrać w końcówkach drugiego i trzeciego seta tego spotkania. Dwie wygrane na koncie Izraela oznaczają, że nawet w przypadku porażki z Brytyjkami 1:3 w kolejnym meczu, zespół awansuje do kolejnej rundy. Ale kapitan Tatjana Frage zapowiada, że zagrają o zwycięstwo. – Nie gramy, aby wygrać część spotkania, ale całe.

Trener Arie Selinger podkreślał ogromną zasługę sztabu medycznego w tym, że Anna Velikiy mogła wystąpić przynajmniej w kilku akcjach tego spotkania. – Zdecydowałem się ją wpuścić na boisko na chwilę, gdyż przyszła do mnie i o to prosiła. Teraz musimy stawić czoła Wielkiej Brytanii przed ich własną publicznością. Ale doping pomoże także moim zawodniczkom.

W meczu z Portugalkami siatkarki izraelskie pewnie wygrały dwa pierwsze sety. Rywalkom udało się wprowadzić emocje w trzecim secie. Prowadziły nawet 19:16, ale ich własne błędy doprowadziły do remisu po 19. Izraelki utrzymywały kontakt punktowy i w końcówce pokazały swoją klasę, wygrywając 27:25.

Izrael gra dobrze taktycznie i jest zdyscyplinowaną ekipą – powiedział po meczu trener Portugalek, Juan Diaz.

Portugalia – Izrael 0:3

(25:16, 25:18, 27:25)