Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 14: Edward Skorek

Siatkarska Galeria Sław, część 14: Edward Skorek

Jest niewątpliwie jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej siatkówki. To temu atakującemu zawdzięczamy niezapomniane chwile, które przeżywali wszyscy sympatycy piłki siatkowej na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976r. Edward Skorek – Polak w Galerii Sław.

Trudno sobie wyobrazić sympatyka siatkówki, któremu nazwisko Edwarda Skorka nie obiłoby się o uszy. Ci starsi mają w pamięci jego fantastyczne występy w polskiej reprezentacji. Dla młodszych jawi się jako trener wielu wybitnych drużyn. Edward Skorek – zawodnik, trener, popularna „Szabla” …

Urodził się 13 czerwca 1944 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Były to trudne czasy dla Polski i Polaków. Młodym chłopcom trudno było znaleźć jakieś pasjonujące zajęcie, stąd wielu z nich uciekało do świata sportu, nie zdając sobie sprawy, jakie karty zapiszą w polskiej historii siatkówki.Z Edwardem Skorkiem było podobnie. Od najmłodszych lat pasjonował się sportem, ukończył warszawski AWF i otrzymał tytuł magistra wychowania fizycznego. Na tym jego przygoda ze sportem się jednak nie skończyła. Czterokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski: w barwach AZS AWF Warszawa (1965, 1966) i w Legii (1969, 1970).

Swoją przygodę z reprezentacją rozpoczął w 1964r. Do 1976r. rozegrał przyprawiającą o zawrót głowy liczbę meczów: Skorek był 284–krotnym reprezentantem Polski, kapitanem drużyny, która zdobywała medale na różnych międzynarodowych imprezach. Swoich przeciwników zaskakiwał niesamowitymi atakami ze skrzydeł i po prostej – stąd jego przezwisko, wymyślone przez kolegów z reprezentacji.

542.jpgW 1974 r. wraz z drużyną wywalczył w Meksyku mistrzostwo świata. Sukces był zapowiedzią dalszych emocji, które czekały kibiców podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Były to igrzyska magiczne dla polskiej drużyny, ale też niezmiernie trudne. Kapitanem reprezentacji był, wówczas 33–letni Edward Skorek. W finale Polacy zmierzyli się z Rosją, drużyną, która nie straciła podczas całych igrzysk nawet jednego seta. Spotkanie o złoto przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich. Nasi pokonali Rosję w pięciu setach. Krążek z najszlachetniejszego kruszcu był ukoronowaniem wieloletniej kariery sportowej Edwarda Skorka.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, Skorek przejął pałeczkę selekcjonerską. Trenował męską kadrę narodową (1990 – 1991) oraz ekipę Kuwejtu. Zajmował się także szkoleniem polskich drużyn ligowych. W latach 2003 – 2006 był pierwszym trenerem Pamapolu AZSu Częstochowa, z którą to zdobył srebro i dwukrotnie brązowy medal mistrzostw Polski.

Edward Skorek za swoje niezwykłe osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych tytułów i nagród. W Siatkarskiej Galerii Sław znajduje się od 2006r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2009-01-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved