Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Statystyki to narzędzie w rękach trenera

Statystyki to narzędzie w rękach trenera

- Najważniejsze w pracy statystyka jest dobra organizacja pracy, która polega na zdobyciu najbardziej aktualnych meczów przeciwnika - powiedział Sebastian Lemieszek, statystyk Avii Świdnik.

Kamil Balcerek: Wielu kibiców siatkówki nie do końca wie, czym się zajmuje człowiek na twoim stanowisku. Możesz przybliżyć, co należy do Twoich obowiązków i jakie trzeba posiadać predyspozycje, aby się tym zajmować?

Sebastian Lemieszek:– Najważniejsze w pracy statystyka jest dobra organizacja pracy, która polega na zdobyciu najbardziej aktualnych meczów przeciwnika. Pozyskiwanie materiałów stało się możliwe dzięki współpracy ze statystykami z Wielunia i Gorzowa. Został stworzony serwer ftp (na serwerze Skry Bełchatów), na którym umieszczamy w poniedziałki nasze mecze. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma już potrzeby dzwonić do trenera drużyny przeciwnej i prosić o przesłanie płyty pocztą. Potem zaczyna się praca tylko zależna ode mnie. Po przekonwertowaniu meczu, oglądam go i jednocześnie tworzę zapis cyfrowy (odwzorowanie gry za pomocą poleceń w komputerze) przy pomocy programu Q-Volley, który jest dziełem obecnego trenera Politechniki Warszawskiej Krzysztofa Kowalczyka. Po wykonaniu tych czynności „łączę” zapis wideo z zapisem w systemie i w ten sposób mam kompletny materiał do analizy przedmeczowej.Program, którego używasz jest normą w PlusLidze, ale w pierwszej lidze to nowinka. Sporo zespołów korzysta jeszcze z arkuszy papierowych, a dane z nich ciężko jest na bieżąco analizować w trakcie meczu.

– To prawda, Q-Volley ma ułatwiać interpretacje statystyk, obserwować skuteczność ataku i przyjęcia, kierunki i siłę ataku poszczególnych zawodników, zarówno drużyny przeciwnej jak i naszej. Jeśli chodzi o porównanie PlusLigi z pierwszą, to w zasadzie jest dosyć znaczna różnica. PlusLiga obliguje kluby do zatrudnienia statystyka, przekazuje narzędzia (laptop i Data Volley) natomiast w pierwszej lidze jest to nieobowiązkowe i z natury mniej zamożne kluby nie mogą sobie pozwolić na taki etat .

Podczas meczu często dajesz wskazówki trenerowi odnośnie statystyk danych graczy. Na co najczęściej zwracasz uwagę?

– Przede wszystkim zaznaczmy, że statystyki są tylko narzędziem w rękach trenera, to on podejmuje wszystkie decyzje, dotyczące ustalenia lub zmiany taktyki podczas meczu. Jeśli chodzi o rolę statystyka, to podczas spotkania sprowadza się do prowadzenia zapisu całej gry, następnie informowania trenera po każdym secie o skuteczności poszczególnych zawodników oraz do wskazówek dotyczących kierunków ataków oraz skuteczności przyjęcia przeciwnika.

*Więcej w serwisie Kurier Lubelski

*Rozmawiał – Kamil Balcerek

źródło: Kurier Lubelski

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2008-12-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved