Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Spodek po remoncie kosmicznie nowoczesny

Spodek po remoncie kosmicznie nowoczesny

fot. archiwum

Przez najbliższe pół roku w katowickim Spodku imprez nie będzie. Na dobre rozkręca się jego remont. Po jego zakończeniu najlepsza i największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa ma być jeszcze lepsza i jeszcze większa.

Generalny remont Spodka zaczął się już kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz doszedł do takiego etapu, że nie da się go już dłużej godzić z organizacją imprez. Spodek ma już prawie 40 lat, ale nigdy nie przechodził tak poważnego remontu.

Prace podzielono na dwa etapy. Pierwszy potrwa do końca czerwca i będzie kosztować 54 mln zł. Wydatki pokryją magistrat i MOSiR.

Pierwszy etap obejmie prace, które najbardziej cieszą urzędników. Spodek będzie po nich nowocześniejszy, bezpieczniejszy, tańszy w utrzymaniu i łatwiejszy w obsłudze. – Teraz sen z oczu spędza nam problem sektorów rozstawianych na płycie. Trzeba to robić ręcznie, po remoncie rzędy będą się automatycznie wysuwać spod głównej trybuny. Będzie można szybciej dokonywać zmian w tej przestrzeni, a co za tym idzie – będziemy mogli przyjąć więcej imprez – mówi Stanisław Wąsala , dyrektor MOSiR-u, który zarządza SpodkiemZamontowano już klimatyzację, kończą się prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji. To ostatnie to raczej dmuchanie na zimne, Spodek trzyma się nieźle.

Do czerwca hala ma się też… powiększyć. Na EuroBasket we wrześniu 2009 roku musi mieć ponad 11 tys. miejsc. Teraz na imprezę sportową może wejść tylko 8,5 tys. osób. – Dodatkowe miejsca powstaną między innymi tam, gdzie do tej pory były stanowiska komentatorskie. Dziennikarze i tak nigdy ich nie używali, woleli siedzieć na widowni – mówi Wąsala.

Ładniej też będzie. Spodek ma mieć oświetlenie, jakim pochwalić się może tylko kilka hal na świecie. – Wszystko sterowane komputerowo, przystosowane do wymogów telewizji HD i dające możliwości dokonywania bardzo płynnych zmian – wyjaśnia Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji katowickiego magistratu.

Remont będzie widać z zewnątrz. Spodek zyska nowe okna i drzwi. Znikną tablice z zapowiedziami imprez. Zastąpi je telebim. – Będziemy też mogli dzięki niemu przekazywać obraz tego, co się akurat dzieje w środku, jeśli oczywiście organizator wyda zgodę – mówi Wąsala .

Bardziej widoczny będzie drugi etap prac, których koszt szacuje się na 40 mln zł. W planach jest położenie nowych dachów, zmiana wyglądu zdobionych otoczakami tarasów, połączenie Spodka z projektowanym centrum kongresowym i zmiana jego elewacji. Socjalistyczni budowniczy ozdobili ją płytkami zawierającymi azbest. A wszystko to ma się rozpocząć w 2010 roku.

Jak dokładnie będzie wyglądał Spodek po tej operacji, jeszcze nie wiadomo. – Założenie jest takie, że Spodek ma wyglądać jak Spodek. Zamierzamy uszanować jego wyjątkową architekturę – zapowiada Kochański .

Autor: Iwona Sobczyk – Gazeta Wyborcza Katowice

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2008-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved