Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 13: Ron Lang

Siatkarska Galeria Sław, część 13: Ron Lang

O tym siatkarzu mówi się w gruncie rzeczy niewiele. A szkoda… To właśnie o takich sportowcach powinno się opowiadać. Lang wyznaczył nie tylko w Ameryce kanony zarówno siatkówki plażowej, jak i halowej.

Bez Rona Langa amerykańska siatkówka byłaby o wiele uboższa. To temu sportowcowi Amerykanie zawdzięczają wiele niezapomnianych chwil. Wyznaczał kanony, ustanawiał rekordy, zwyciężał kolejne mecze… Dla wielu był przeciwnikiem nie do pokonania. Tak w skrócie można scharakteryzować tego niezwykłego siatkarza. Warto jednak nieco głębiej wniknąć w życie Rona Langa – wtedy wszyscy zrozumiemy rangę jego sukcesu.

Sportowa kariera Rona Langa zbiegła się ze znaczącym wydarzeniem w świecie siatkarskim. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964r. po raz pierwszy w historii do programu imprezy wprowadzono kobiecą i męską siatkówkę. Ron Lang był członkiem męskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych, i choć drużyna nie zdobyła żadnego medalu, zawodnik pokazał światu swoje wybitne umiejętności.Kariera Rona Langa rozwijała się bardzo dynamicznie. W latach 1958–1967 dziewięciokrotnie został honorowo włączony do składu „All–American selection”. Pod tą nazwą kryje się drużyna, składająca się z wybitnych zawodników, uznawanych za najlepszych sportowców sezonu. Ron Lang brał udział w Open National Championship, gdzie aż osiem razy zdobył drugą lokatę.

Zawodnik rozpoczął swoją przygodę z piłką siatkową w szkole średniej, gdzie szybko ujawniły się jego ponadprzeciętne zdolności. Talent, połączony z ciężką pracą, pozwoliły mu wznieść się na najwyższy poziom siatkarski. W swojej karierze grał wraz z Gene Selznickiem oraz Ronem von Hagenem. Duety te zostały uznane za najlepsze w historii.

Partnerstwo z Von Hagenem dodało mu niezwykłej siły i poczucia własnej wartości. Siatkarze grali niemalże codziennie, mierząc się z najlepszymi zawodnikami w Kalifornii. Na uwagę zasługuje fakt, że nie przegrali żadnego z meczów przez półtora roku. Ponad dwuipółletnia współpraca obu siatkarzy zakończyła się niezwykłym sukcesem – duet Lang i Von Hagen przegrał tylko 21 spotkań.

Ron Lang pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo. Jego niezwykły talent zdumiewał, zachwycał. Nikt nie mógł przejść obojętnie wobec tej wielkiej postaci amerykańskiej siatkówki. Za swoje sukcesy został uhonorowany przez Amerykańską Federację Siatkarską (USVBA) w 1982r. nagrodą dla najlepszego sportowca. Do Galerii Sław włączony w 2005r.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2008-12-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved