Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Siatkarska Galeria Sław, część 12: John Wynalazca

Siatkarska Galeria Sław, część 12: John Wynalazca

Siatkówką zainteresował się jeszcze przed II wojną światową. Sport ten był bliski jego sercu do ostatnich jego dni. To John Koch m.in. wymyślił antenki na siatce, a także znalazł sędziom miejsce na siatkarskim parkiecie.

Miłość Johna Kocha do siatkówki rozpoczęła się w roku 1929, kiedy jako chłopiec grał w drużynie uniwersyteckiej YMCA Louisville w stanie Kentucky i trwała, aż do jego śmierci. Koch znany wszystkim wielbicielom siatkówki jako Mr. Volleyball, był zaangażowany we wszystkie aspekty tej dyscypliny jako zawodnik, działacz i wynalazca nowych rozwiązań technicznych.

Mr. Volleyball największy wkład miał w dziedzinie projektowania i testowania sprzętu. To on wymyślił antenki na siatce, jak również określił przyporządkowanie miejsc sędziowskich na boisku. Boksy do przewożenia piłek i sprzętu oraz projekt tablicy świetlnej to także jego pomysły. Ponadto był autorem podręcznika na temat sprzętu i wyposażenia siatkarskiego zatwierdzonego przez federację Stanów Zjednoczonych Ameryki. W uznaniu za swój wkład w rozwój siatkówki otrzymał wiele nagród:1965 Leader in Volleyball Award

1978 Referee Emeritus Award

1987 USA Volleyball Frier Award

Nagrody te zostały przyznane przez siatkarską federację USA za ogromny wkład Johna w rozwój i promocję tej dyscypliny w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Poza tym Mr. Volleyball pełnił funkcję przewodniczącego federacji USA w latach 1962-1974, a w roku 1963 został sędzią siatkarskim. Był związany przez 41 lat jako inżynier z Army Corps of Engineers, odszedł na emeryturę jako pułkownik w 1970 roku.

Do końca dni swojego życia opiekę nad nim sprawowały żona Mildred Virginia Koch i córka, Virginia Koch Lee Sherman. Mr. Volleyball zmarł w maju 1994 r. W tym samym roku trafił do Siatkarskiej Galerii Sław.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2008-12-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved