Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Dziesięć lat Ataku Elbląg

Dziesięć lat Ataku Elbląg

fot. archiwum

Atak ma dziesięć lat. Dzisiaj to największy klub w województwie warmińsko-mazurskim dla osób niepełnosprawnych i jeden z większych tego typu w Polsce. — Mamy ponad stu sportowców — mówi Aneta Rękas-Woźna, kierownik IKS Atak Elbląg.

Wszystko zaczęło się 10 lat temu, na początku w prywatnym mieszkaniu, od drużyny siatkówki na siedząco. Tomasz Woźny , który na początku lat 90. miał wypadek, dzisiaj zawodnik i prezes klubu, zebrał kilkunastu kolegów i założyli drużynę grającą w siatkówkę na siedząco. Od tamtego czasu siatkarze z Elbląga nie zeszli z podium mistrzostw Polski. 
Atak w kolejnych latach szybko się rozwijał i w klubie powstawały kolejne sekcji. Najmłodsze to hokej na sledgach, podnoszenie ciężarów i rugby na wózkach. 
Czy to ostatnie słowo władz klubu, który dzisiaj swoją siedzibę ma na terenie basenu przy ul. Robotniczej? — Na 10-lecie mamy 10 sekcji. Można powiedzieć, że każdego roku wzbogacaliśmy się o kolejną sekcję — mówi prezes Woźny.

Nie tylko z nazwy integracyjny

Integracyjny Klub Sportowy Atak jest największym klubem dla osób niepełnosprawnych ruchowo w woj. warmińsko-mazurskim i jednym z większych w Polsce. Podstawowym celem jest rehabilitacja poprzez sport dzieci, młodzieży i osób dorosłych. 
— Nasz klub były wielokrotnym organizatorem mistrzostw Polski, Pucharów Polski oraz turniejów na siedząco i hokeja. Jesteśmy także organizatorem wielu imprez integracyjnych, obozów typu Akcji Lato. W szeregach naszego Klubu znajduje się wielu reprezentantów kadry narodowej, medalistów Pucharów Świata, Mistrzostw Świata i Europy — wylicza Aneta Rękas-Woźna . 
Klub nie tylko z nazwy jest integracyjny – Atak ma dwie drużyny siatkarzy startujących w rozgrywkach amatorskich. Organizuje imprezy dla sportowców niepełnosprawnych, a także dla wszystkich mieszkańców Elbląga . Co roku na zakończenie wakacji na otwartym basenie w Elblągu odbywa się "Atak na dętkach". Uczestnicy ścigają się na traktorowych dętkach, a wraz z wyścigami odbywają się liczne imprezy towarzyszące. Jesienią dzięki Atakowi odbywa się turniej dla siatkarzy – amatorów.
 Największym przyszłorocznym wyzwaniem będzie organizacja prestiżowych mistrzostw Europy w siatkówce na siedząco. Impreza odbędzie się w Elblągu we wrześniu. 
— Przyjedzie 16 drużyn męskich i 12 kobiecych. Organizacja tak wielkiej imprezy wymaga olbrzymiego wysiłku — podkreślają przedstawiciele Ataku. 
ME nie będą jedyną imprezą, jaka odbędzie się w Elblągu dzięki Atakowi w 2009 r. Klub już wielokrotnie był doceniany za działalność. Zdobył nagrodę prezydenta Elbląga w dziedzinie Kultura i Sportu 2003 r., Puchar Europy w siatkówce na siedząco w 2005 r. został uznany za sportową imprezę roku osób niepełnosprawnych. A za współorganizację siatkarskiego memoriału Huberta Wagnera w 2007 r. klub otrzymał nagrodę za sportową imprezę roku w Elblągu.Wychować olimpijczyka

Jednym z największych marzeń działaczy jest wychowanie olimpijczyka. Dotychczas jedynym sportowcem Ataku, który był na igrzyskach parolimpijskich jest Tomasz Woźny. Z polską drużyną zdobył w 1996 r. w Atlancie brązowy medal w siatkówce niepełnosprawnych. Cztery lata później z reprezentacją poleciał do Sydney. Tam jednak biało-czerwonym nie udało się powtórzyć sukcesu. 
— W klubie mamy więcej dyscyplin drużynowych, a w tych jest o wiele trudniej dostać się na igrzyska olimpijskie — mówi Aneta Rękas-Woźna, dyrektor elbląskiego klubu. — Zadanie jest łatwiejsze w przypadku dyscyplin indywidualnych.
— Wszystkim naszym przyjaciołom, współpracownikom i sympatykom, którzy wspierali nas przez 10 lat naszego istnienia, spokojnych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia, a także dużo szczęścia, uśmiechów i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku życzy Atak — dodają działacze.

Arkadiusz Kolpert (Dziennik Elbąski)

źródło: Dziennik Elbląski

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2008-12-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved