Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Pierwszy komplet punktów dla Częstochowy

PlusLiga: Pierwszy komplet punktów dla Częstochowy

Siatkarze AZS-u Częstochowa potrzebowali zaledwie "godziny z prysznicem", by pokonać zajmującą przedostatnie miejsce Delectę Bydgoszcz. Są to pierwsze trzy punkty akademików w tym sezonie.

Gospodarze rozpoczęli budowanie przewagi już od początku spotkania. Przy zagrywce Zbigniewa Bartmana udało im się doprowadzić bowiem do stanu 3:1.Nie bez znaczenia były również pojawiające się po przeciwnej stronie siatki błędy, co spowodowało prośbę Waldemara Wspaniałego o czas już przy stanie 4:1. Akademicy z każdą kolejna minutą spotkania zwiększali dystans dzielący ich od przeciwnika. Dużo punktów przynosił im blok, którego niewątpliwym filarem był Piotr Nowakowski. Przy stanie 13:8 w szeregach Częstochowian pojawiło się rozprężenie, co wykorzystali rywale, doprowadzając do stanu 13:11. Na wydarzenia na boisku zareagował natychmiast Radosław Panas. Po chwili przerwy, o którą poprosił, jego podopieczni ponownie rozpoczęli budowanie przewagi. Ataki Nowakowskiego, Bartmana czy Gradowskiego tylko przybliżały gospodarzy do zwycięstwa. W końcowej fazie seta podopiecznym Waldemara Wspaniałego udało się postraszyć zawodników z pod Jasnej Góry. Błąd w polu serwisowym popełnił Zbigniew Bartman, z piłki przechodzącej zaatakował Marcin Nowak, a na dodatek zablokowany został Wojciech Gradowski i na tablicy pojawił się wynik 23:19. Gospodarze nie pozwolili jednak Bydgoszczanom na doprowadzenie do nerwowej końcówki, zdobywając kolejne dwa „oczka” tym samym zwyciężając w secie pierwszym 25:19.

Licznie zgromadzeni w częstochowskiej hali „Polonia” kibice, w otwarciu seta drugiego byli świadkami wyrównanej wymiany ciosów. Sytuacja zaczęła zmieniać się od asa serwisowego Zbigniewa Bartmana (10:9). Podczas obecności w polu serwisowym tego właśnie zawodnika Częstochowianom udało się po raz pierwszy wyjść na kliku punktowe prowadzenie. Prawdziwy pogrom Bydgoszczan miał jednak miejsce w momencie, gry na zagrywce pojawił się Smilen Mlyakow, który sam zapisał na swoim koncie dwa punkty zdobyte właśnie serwisem. Miał w tym dużo szczęścia, bowiem dwukrotnie piłka przetoczyła się po siatce, po czym wpadała w pole gry przeciwnika (17:11). Podobnie jak w partii poprzedniej doskonale spisywał się częstochowski blok, którego filerem ponownie był Nowakowski. Doskonale obrazuje to zdobycie dwóch punktów w rzędu tym elementem przez młodego środkowego, najpierw razem z Mlyakowem (19:12), a następnie z Bartmanem (20:12). Bydgoszcz na kolanach – 25:15.

Otwarcie seta trzeciego było niemal identyczne jak partii poprzedniej. Tym razem wyrównana walka trwała do stanu 5:5 i skutecznego ataku Piotra Nowakowskiego (6:5). Po stronie Bydgoszczan często pojawiały się nieporozumienia pomiędzy rozgrywającym, a zawodnikami do których wystawa była kierowana. Skrzętnie wykorzystywali takie sytuacje akademicy, stawiając szczelny blokując czy też podbijając ataki przeciwników i skutecznie atakując z kontry. Podopieczni Waldemara Wspaniałego kryzys jednak przezwyciężyli doprowadzając ponownie do wyrównanej gry. Duża w tym zasługa Krzysztofa Janczaka, na którym spoczął cały ciężar gry zespołu. Atakujący Delecty kończył większość kierowanych do niego piłek (17:15), zmuszając Panasa do poproszenia zawodników do siebie. Zmotywowani przez trenera Częstochowianie szybko doprowadzili do stanu 20:16 i teoretycznie bezpiecznej sytuacji. Nic bardziej mylnego. Goście rozpoczęli odrabianie strat, a festiwal zepsutych przez AZS zagrywek tylko im w tym pomógł (23:22). Kolejne dwa punkty zostały jednak zdobyte przez Zbigniewa Batrmana, pozbawiając tym samym podopiecznych Waldemara Wspaniałego nadziei na zwycięstwo w secie.