Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Rosyjska Lokomotywa za silna dla olsztynian

Puchar CEV: Rosyjska Lokomotywa za silna dla olsztynian

Zawodnicy AZS UWM Olsztyn nie dali rady pokonać Lokomotiwu Bielgorod w meczu rozgrywanym w ramach Pucharu CEV. Rosjanie wygrali 3:0, w drugiej partii wręcz deklasując olsztynian, i awansowali do kolejnej rundy.

Do meczu z Lokomotivem olsztynianie przystąpili bardzo stremowani. Po drugiej stronie siatki idealne dogranie piłki pozwalało Wadimowi Chamuckiemu na swobodne rozgrywanie piłek do swoich atakujących. Dobra gra Rosjan i nerwowość w szeregach gospodarzy zaowocowała wysokim prowadzeniem zawodników z Biełgorodu. Od początku słaby mecz rozgrywał Grzegorz Szymański, natomiast żadnych problemów z kończeniem piłek w ataku nie miał jego vis-a vis, Gundars Celitans. Na drugiej przewie technicznej przyjezdni prowadzili 16:9 grając pewnie i wykorzystując wszystkie potknięcia i niepewność w grze zawodników z Olsztyna. 20 „oczko” dla swojego zespołu zdobył z drugiej linii Kunnari, który w końcówce tego seta nieco „pociągnął” grę olsztynian w ataku. Rosjanie byli w tej partii bezsprzecznie drużyna lepszą, a 17 punktów, to było wszystko, na co było stać, chwilami niemal „sparaliżowanych” siatkarzy Mariusza Sordyla w tym secie.

Set drugi rozpoczął się od błędu Kunnariego na zagrywce, chwilę później po długiej i efektownej akcji punkt zdobył ze środka siatki Wiaczesław Machortov. Nie najlepsze przyjęcie uniemożliwiło Pawłowi Zagumnemu częste rozgrywanie piłek do swoich środkowych. Na czasie technicznym biełgorodzkie „Lwy” prowadziły 8:5, ale po wznowieniu gry po skutecznych i mocnych atakach Chtieja, Kosariewa oraz dającego się „mocno we znaki” olsztyńskim blokującym – Celitansa, przewaga Rosjan urosła do 8 „oczek” na kolejnej przerwie technicznej. Trener Marcos Miranda, nominalnie drugi szkoleniowiec Lokomotivu (zastępujący w dniu dzisiejszym Gienadija Szipulnia) w końcówce delegował na parkiet zmienników m.in. Siergieja Baranova i Denisa Ignatiejewa. Przewaga biełgorodzkiej drużyny była w tym secie przytłaczająca. Przy stanie 24:23 po ataku Siergiej Choroszewa goście mieli pierwszą piłkę setową, a ofiarna gra Akademików pod koniec partii w obronie na niewiele się jednak zdała, bo przegrali z kretesem do 13-stu.

Początek trzeciej odsłony miał analogiczny początek do seta poprzedniego, skuteczne zbicie piłki przez Baranova i na tablicy wyników widniał rezultat 5:1 dla Lokomotivu. Nieoczekiwanie na boisku nastąpił mały zwrot akcji, rozkojarzenie w szeregach biełgorodzkiego teamu oraz kilka skuteczny akcji Akademików pozwoliło im objąć pierwsze w tym meczu prowadzenie, 8:7. Szkoleniowiec przyjezdnych wprowadzając do gry zmienników wyraźnie „przysłużył się” AZS-iakom, którzy nawiązali w tym secie walkę z rywalem. Gra toczyła się chwilami „punkt za punkt”, z dobrej strony pokazał się Tomasz Józefacki, a także Olli Kunnari który wspólnie z Kowalczykiem zatrzymał na skrzydle Kosarieva. 22 „oczko” Rosjanie zdobyli po ataku Baranova w ostatnie centymetry placu gry, ale po ataku Siezieniewskiego z piłki przechodzącej, Lokomotiv miał zaledwie punkt przewagi. Wszelkie nadzieje kibiców na ewentualnego czwartego seta rozwiał jednak bezlitośnie Taras Chtiej i jego zespół wygrał 25:22.

AZS UWM Olsztyn – Lokomotiv Bielgorod 0:3

(17:25, 13:25, 22:25)

AZS Olsztyn: Grzyb, Zagumny, Szymański, Kunnari, Kowalczyk, Siezieniewski, Andrzejewski (l) oraz Józefacki, Oczko, Stańczuk, Wawrzyniak

Lokomotiw Biełgorod: Kosariev, Celitans, Choroszew, Chamuckich, Machortov, Chtiej, Domingos (l) oraz Ignatjev, Baranov, Szestak