Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Pierwsze zwycięstwo siatkarek z Muszyny

LM: Pierwsze zwycięstwo siatkarek z Muszyny

Drugą kolejkę LM zawodniczki Muszynianki Muszyny mogą zaliczyć do udanych. Na wyjeździe podopieczne Bogdana Serwińskiego pokonały Volley Bergamo 3:1.

Pierwszy set rozpoczął się bardzo dobrze dla zawodniczek z Muszyny. Wykorzystały one błędy przeciwniczek w przyjęciu i doprowadziły do stanu 3:0. Jak należało się spodziewać Włoszki odpowiedziały – silny atak ze skrzydła i blok na Sylwii Pyci spowodowały zmniejszenie strat do jednego oczka. Żadna z drużyn nie mogła uzyskać znaczącej przewagi, choć to Polki były na czele. Po sytuacyjnej wystawie Joanna Mirek przedarła się przez podwójny blok i zawodniczki schodziły na pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:6. Później gra po obu stronach siatki wyrównała się, Muszynianki straciły nieco ze swojej poprzedniej przewagi. Jednak skuteczna gra Kamili Frątczak zapewniła im prowadzenie także na drugiej przerwie technicznej (16:15). Polki kontynuowały dobrą i efektywną grę w bloku i w ataku, jednak Włoszki wcale im nie ustępowały. Trener Lorenzo Micelli w decydującym dla losów seta momencie wprowadził na boisko Jenny Barazzę, która zastąpiła Erikę Araki. Zmiana ta odniosła zamierzony skutek. Środkowa dwukrotnie zablokowała zawodniczki Muszynianki i tym samym doprowadziła do remisu (22:22). Ivana Plchotowa skutecznym atakiem z obiegnięcia dała Mineralnym pierwszą piłkę setową. Niestety proste błędy w końcówce, atak Aleksandry Jagieło w antenkę i odgwizdane przez sędziego podwójne odbicie Izabeli Bełcik, zaprzepaściły szansę na zwycięstwo zawodniczek z Muszyny w tym secie. Set zakończył się zwycięstwem Włoszek 27:25.

W drugiej odsłonie tego meczu ponownie świetnie rozpoczęły Polki. Niełatwa zagrywka prezentowana przez Izabelę Bełcik skutecznie utrudniła przyjęcie zawodniczkom z Bergamo (2:0). Dalszy przebieg zdarzeń odbywał się pod dyktando dobrze grających zawodniczek z Muszyny. Świetne bloki i niesamowite obrony zapewniły gościom prowadzeniem 6:2. W odpowiedzi na problemy ze skończeniem ataków przez Włoszki trener Micelli zmienił Lucię Bacchi, a na jej miejsce weszła młoda Indre Sorokaite. Jednak i ona nie była w stanie pomóc swojej drużynie w sforsowaniu dobrze ustawionego, szczelnego polskiego muru. Jeszcze na pierwszą przerwę techniczną zawodniczki przyjezdne schodziły prowadząc 8:4. Po czasie Włoszki wzięły się za odrabianie strat, bardzo mocnymi atakami dała o sobie znać Serena Ortolani, natomiast po stronie Polek mnożyły się proste błędy. Joanna Mirek wpadając w siatkę w jednej z akcji doprowadziła do remisu 8:8. Po kilku efektownych obronach po obu stronach siatki to Mineralne wyszły na niewielkie prowadzenie 10:8. Niezawodna Kamila Frątczak pomogła powiększyć przewagę do trzech punktów. Przy stanie 12:9 trener Bogdan Serwiński wprowadził na boisko Milenę Rosner, która miała zastąpić Joannę Mirek na zagrywce. Była zawodniczka zespołu z Bergamo bardzo nieprzyjemnym serwisem uniemożliwiła rozegranie akcji przeciwniczkom doprowadzając do wyniku 13:9. Polki zdecydowanie przewyższały swoje rywalki w każdym elemencie siatkarskim, Włoszki nie potrafiły znaleźć recepty na znakomite ataki ze środka i skuteczną grę na kontrze. Nawet czasy brane przez trener Włoszek nie odniosły pożądanych efektów, gdyż dwukrotnie po przerwie Mineralne zdobywały punkty bezpośrednio z zagrywki (16:23). W końcówce seta zawodniczki z Muszyny nie wykorzystały czterech piłek setowych, dopiero Milena Rosner atakiem z lewego skrzydła zakończyła seta (25:20).

Pierwsze punkty trzeciego seta padły łupem Muszynianek, zdobyły je dwie najskuteczniejsze zawodniczki: Kamila Frątczak i Sylwia Pycia (2:0). Przez krótki okres czasu zawodniczki Volley’a Bergamo próbowały dorównać Polkom, ale kończyło się to systematycznym powiększaniem przewagi przez przeciwniczki. Ofiarna gra w obronie, szczególnie Marioli Zenik zapewniła prowadzenie 11:4. Trener Lorenzo Micelli zmienił swoją nominalną rozgrywającą na Katarzynę Gujską. Nie spisywała się ona jednak najlepiej, kilkakrotnie wrzuciła swoją środkową na podwójny blok, bądź wystawiła niedokładną piłkę. Na drugą przerwę techniczną Polki schodziły z olbrzymią przewagą dziesięciu punktów (16:6). Później kontynuowały one skuteczną i zrównoważoną grę, co pozwoliło na utrzymanie korzystnego wyniku. Zawodniczki Muszyny wykorzystały piłkę meczową efektownie blokując Indre Sorokaite. Kibice mogli oglądać wspaniałą siatkówkę w wykonaniu Polek, które dominowały w tym secie bezsprzecznie, wygrywając 25:15.

Czwarta odsłona tego spotkania zaczęła się od znakomitej zagrywki Izabeli Bełcik, a Sylwia Pycia popisała się pojedynczym blokiem na środkowej Volley’a Bergamo. Polki rozpoczęły podobnie jak w poprzednich setach od prowadzenia 3:1. Trener Włoszek widząc, że zwycięstwo w tym meczu powoli wymyka się jego drużynie postanowił wziąć czas już przy stanie 5:2 dla zawodniczek z Muszyny. Polki nie przerwały jednak swojego marszu po zwycięstwo, powiększając przewagę do pięciu punktów na pierwszą przerwę techniczną (8:3). Trener Micelli ponownie sięgnął po Katarzynę Gujską, tym razem decydując się też na zmianę na pozycji atakującej. Początkowo rezerwowa rozgrywająca popełniała te same błędy co w poprzednim secie, jednak przeniesienie ciężaru gry na skrzydła dało zamierzony efekt. Mnożyły się błędy po stronie Polek, Włoszki zaczęły skutecznie grać blokiem, zatrzymując raz po raz Aleksandrę Jagieło i Kamilę Frątczak. Przy stanie 14:13 dla drużyny z Bergamo, trener Bogdan Serwiński zmienił pierwszą rozgrywającą wprowadzając na boisko Agnieszkę Śrutowską. Obie ekipy toczyły zaciętą walkę punkt za punkt aż do stanu 19:19, gdy na zagrywkę weszła Agnieszka Śrutowska. Jej zagrywka znacząco utrudniła Włoszkom przyjęcie, co poskutkowało uzyskaniem dwupunktowej przewagi, którą powiększono do trzech oczek po bloku na Serenie Ortolani. Piłkę meczową skończyła Joanna Mirek, która skutecznie „kiwając” za blok uniemożliwiła obronę przeciwniczkom.

Volley Bergamo – Muszynianka Muszyna 1:3

(27:25, 20:25, 15:25, 22:25)

Muszynianka Fakro Muszyna: Bełcik, Zenik, Plchotowa, Frątczak, Jagieło, Mirek, Pycia oraz Rosner, Kaczor i Śrutowska

Volley Bergamo: Ortolani, Merlo, Araki, Arrighetti, Bacchi, Lo Bianco, Del Core oraz Sorokaite, Barazza, Gujska i Camarda