Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Duży wkład Polaków w zwycięstwo Trentino

LM: Duży wkład Polaków w zwycięstwo Trentino

Łatwe zwycięstwo odnieśli w swoim pierwszym meczu Ligi Mistrzów siatkarze Itas Diatec Trentino. Duży udział w wygranej mieli obaj polscy zawodnicy, zarówno Michał Winiarski, jak i Łukasz Żygadło spisywali się wyśmienicie.

Łatwość z jaką przychodziło Włochom zdobywanie punktów pokazała już na samym początku spotkania, że dla Trentino będzie to łatwe spotkanie. Na pierwszej przerwie technicznej ekipa Michała Winiarskiego prowadziła już czterema punktami. Po ataku Kaziyskiego przewaga wzrosła do pięciu oczek (11:6). Siatkarze słoweńskiego klubu popełniając wiele błędów własnych tylko i wyłącznie dostarczali punktów swoim przeciwnikom. Dodatkowo Włosi zaczęli czuć się pewnie w polu zagrywki. Po bloku Birarelliego obie drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną. Atak z przechodzącej piłki dał drużynie z Trentino szósty punkt przewagi (18:12). Natomiast po potrójnym włoskim bloku oraz asie serwisowym Vissotto było już 21:13. Przy stanie 22:14 na boisku pojawił się drugi polski reprezentant, Łukasz Żygadło i od razu w pierwszej akcji skierował piłkę do Michała Winiarskiego, który atakiem z lewego skrzydła zdobył kolejny punkt. Nieporozumienie w przyjęciu „Winiara” i włoskiego libero dało kolejny punkt gościom, jednak w kolejnej akcji przy wyprowadzanym kontrataku Słoweniec przekroczył linię środkową boiska i Itas Trentino miał pierwszą piłkę setową przy stanie 24:16. Ostatecznie wygrał partię do 17.

W drugiej odsłonie po kilku wyrównanych akcjach pierwszy raz na prowadzenie w tym spotkaniu wyszli goście (2:3). Kontra Kaziyskiego z szóstej strefy sprawiła, że prowadzenie powróciło w ręce gospodarzy (6:5). Nie zmienia to faktu, że Słoweńcy prezentowali się dużo lepiej niż w secie poprzednim i nie odstawali znacznie od bardziej utytułowanych rywali. Na dwupunktową przewagę Volley Trentino odskoczył dopiero przy stanie 11:9, kiedy w polu zagrywki asem serwisowym popisał się Kaziyski. Z kolei jeszcze jeden błąd własny zespołu słoweńskiego podwyższył przewagę miejscowych do trzech oczek (13:10). Po skutecznym ataku Winiarskiego było już 15:10. W kolejnej akcji reprezentant Polski wziął udział w potrójnym skutecznym bloku i zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną w tym spotkaniu. Gdy Michał pojawił się w polu zagrywki do dobrych akcji w ataku i w bloku dołożył asa serwisowego. Trentino prowadziło po nim 19:13. Chwilę później po raz kolejny szansę gry otrzymał Łukasz Żygadło. Gra mistrzów Włoch układała się wyśmienicie. Dodatkowo pomagali im rywale, którzy nadal popełniali dużą ilość błędów własnych. Końcówka drugiego seta należała już do podopiecznych trenera Stoytcheva, którzy całą odsłonę wygrali do 18.

Trzeciego seta Trentino rozpoczęło już z dwoma Polakami w składzie. Podobnie jak w partii poprzedniej początek to wyrównana gra obu drużyn. Jednak trwała ona krócej. Trzy udane akcje w bloku Winiarskiego pozwoliły odskoczyć rywalom na pięć oczek przewagi (8:3). Po przerwie świetnie w polu zagrywki spisał się Birarelli. Na środku ścianę nie do przejścia postawił Piscopo, a chwilę później kolejny atak powstrzymał potrójny włoski blok i wynik odskoczył już wysoko Słoweńcom na 11:3. Dodatkowo Żygadło akcję z kontry pokierował do swojego kolegi z reprezentacji i prowadzenie Trentino wzrosło jeszcze bardziej (12:3). Trener Stoytchev widząc, że jego podopieczni radzą sobie wyśmienicie postanowił oszczędzić swojego podstawowego zawodnika. W miejsce Kaziyskiego na boisku pojawił się Della Lunga. Słoweńska ekipa starała się nawiązać wyrównaną walkę, jednak bardzo spokojne i mądre rozegranie Polaka oraz taktyczna gra całego Volley Trentino nie pozwalała na to. Pojedyncze akcje gości (przede wszystkim Gaspariniego) nie zagrażały mistrzom Włoch. Lekki przestój w drużynie z Trentino i kilka błędów własnych sprawiło, że goście zbliżyli się na cztery punkty (18:14). Słoweńcy nie wykorzystali chwilowej słabszej postawy rywali. Włosi powrócili po chwili do swojej normalnej gry i po potrójnym bloku prowadzili 23:17. Pierwszą piłkę meczową dał blok Łukasza Żygadło. Całe spotkanie zakończyła akcja Winiarskiego z szóstej strefy.

Itas Diatec Volley Trentino – ACH Volley Bled 3:0

(25:17, 25:18, 25:20)

Itas Diatec Trentino: Kaziyski (13), Birarelli (9), Grbić (2), Piscopo (6), Vissotto (10), Winiarski (10), Bari (libero) oraz Żygadło 1, Della Lunga i Stefanov (2).

ACH Volley Bled: Pajenk (4), Perez (4), Cuturic (9), Kamnik (1), Gadnik (3), Cundy (4), Skorc (libero) oraz Flajs (3) i Gasparini 15.