Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Brazylia: „Kolejka rozgrywających” w Superlidze kobiet

Brazylia: „Kolejka rozgrywających” w Superlidze kobiet

1 listopada rozegrano 6 meczów w 2. kolejce brazylijskiej Superligi kobiet. Wszystkie spotkania zakończyły się w trzech setach. Cztery razy górą były gospodynie, w dwóch przypadkach wygrały zespoły przyjezdne. Po dwóch kolejkach w tabeli przewodzą cztery ekipy z kompletem zwycięstw.

Mecze wyjazdowe wygrały drużyny Rexona-Ades i Pinheiros/Blausiegel. O ile zwycięstwo Rexony nad Mackenzie/Cia. do Terno było powszechnie oczekiwane, o tyle zdecydowanego obstawiania sukcesu ekipy Pinheiros z Banespą nie dało się zaobserwować. W końcu Banespa pokazała się z dobrej strony w meczu inauguracyjnym – wygrywając pewnie 3:0 z Mauricio de Nassau. Rexona, w meczu z Mackenzie, miała swoją najlepszą zawodniczkę w Caroline Gattaz (16 pkt). W tym meczu odpoczynek od trenera Bernardo Rezende dostała inna gwiazda mistrzyń Brazylii, złota medalistka olimpijska z Pekinu – Fabiana Claudino. Pinheiros swoją przewagę nad Banespą zbudowało dzięki znakomitej postawie w ataku i obronie Tandary Caixeta (17 pkt) oraz w wyniku świetnej gry w przyjęciu i obronie weteranki brazylijskich parkietów, prawie 40-letniej, niedawnej jeszcze reprezentantki Brazylii – Arlene Xavier.

Mimo że w wyjazdowym meczu z Cativa/Pomerode 13 punktów dla Sao Caetano zdobyła Andreia Laurence, nikt nie ma wątpliwości, że siła Sao Caetano tkwi we wzmocnieniach poczynionych przed tym sezonem (Sheilla, Mari i Fofao). Sheilla Castro (12 pkt) i Marianne „Mari” Steinbrecher (10 pkt) zrobiły w ataku i przyjęciu to, czego od nich oczekiwano. Prawdziwą furorę i wrażenie na obserwatorach, zrobiła jednak najlepsza obecnie rozgrywająca na świecie – Helia „Fofao” Rogerio, która znalazła się w czołówce najlepiej rozgrywających i najlepiej broniących zawodniczek 2. kolejki, co w efekcie zadecydowało o tym, że zdobyła ex-equo tytuł MVP 2. kolejki. Zawodniczki Pomerode zdołały ugrać 50 małych punktów. Mogą to zawdzięczać zwyciężczyni klasyfikacji na najlepiej przyjmującą zawodniczkę i najlepszą libero 2. kolejki – Elaine dos Santos.Zacięte spotkanie na własnym parkiecie zagrały siatkarki Brasil/Telecom z ekipą Volei Futuro. Gospodynie wygrały co prawda 3:0, ale nikt raczej nie spodziewał się takiego oporu ze strony przyjezdnych, tym bardziej, że w pamięci jeszcze wszystkim tkwił wygrany przez Brasil/Telecom na wyjeździe mecz z inauguracyjnej kolejki, przeciwko naszpikowanej gwiazdami ekipie Sao Caetano. W Brasil/Telecom prym wiodła Elisangela Oliveira (14 pkt), zaś w drużynie Volei Futuro, Edilma Costa (18 pkt).

Postrachem dla wszystkich – nawet najlepszych zespołów – jest od początku tego sezonu, prowadzona przez „czarodzieja parkietów” – Luizomara da Mourę, Finasa/Osasco. Siatkarki zespołu Mauricio de Nassau zdołały z wicemistrzyniami Brazylii ugrać zaledwie 39 małych punktów. Grę Finasy znakomicie prowadziła mistrzyni olimpijska z Pekinu – Carol Albuquerque, która dodatkowo świetnie zagrała w obronie. To właśnie ona, i znakomita rozgrywająca Sao Caetano, Fofao, wybrane zostały MVP 2. kolejki… taka brazylijska „kolejka rozgrywających”. W ataku Finasy, w meczu z Mauricio de Nassau, podobnie jak w inauguracyjnej kolejce, znowu błyszczała nowa gwiazda brazylijskiej siatkówki – Juliana „Lia” Valongo (12 pkt).

Siatkarki Minas Tenis Clube zaskakująco mocno męczyły się z ligowymi debiutantkami – Praia Clube/Futel. Na czołową postać Superligi na pozycji atakującej, zaczyna wyrastać zawodniczka Minas, Ivna Marra, która podobnie jak w 1. kolejce, zagrała znakomity mecz, zdobywając 19 punktów. Trzeba też podkreślić, że Marra wyjątkowo solidnie spisuje się w bloku. Dla Futel 17 razy punktowała Naraya Cruz.

Sześć meczów 3. kolejki zostanie rozegranych w dniach 5 i 6 listopada.

Najlepsze zawodniczki 2. kolejki

Najlepiej punktująca:
    Ivna Marra (Minas Tênis Clube - MG) - 19 pkt
Najlepiej atakująca:
    Mariana Costa (Mackenzie/Cia. do Terno - MG)
Najlepiej blokująca:
    Ivna Marra (Minas Tênis Clube - MG)
Najlepiej zagrywająca:
    Edilma Costa (Vôlei Futuro - SP)
Najlepiej broniąca:
    Hélia "Fofão" Rogerio (São Caetano/Blausiegel - SP)
Najlepiej rozgrywająca:
    Dani Lins (Rexona-Ades - RJ)
Najlepiej przyjmująca:
    Elaine "Tica" dos Santos (Cativa/Pomerode - SC)
Najlepsza libero:
    Elaine "Tica" dos Santos (Cativa/Pomerode - SC)

MVP 2. kolejki:
    Hélia "Fofão" Rogerio (São Caetano/Blausiegel - SP)
    (1. w obronie i 3. w rozegraniu)
    Carolina Albuquerque (Finasa/Osasco - SP)
    (2. w obronie i 2. w rozegraniu)

Zobacz również:

Wyniki i tabela brazylijskiej Superligi kobiet

źródło: cbv.com.br, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2008-11-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved