Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Brazylia: Strefowa analiza 1. kolejki Superligi mężczyzn

Brazylia: Strefowa analiza 1. kolejki Superligi mężczyzn

Do sezonu 2008/09 Superligi przystąpiło 12 ekip - o trzy mniej niż przed rokiem, ale nikt nie jest zawiedziony, że zespoły zagrają po kilka spotkań mniej... i tak będzie ich bardzo dużo. Cztery mecze inauguracyjne zakończyły się w trzech setach, jeden w czterech i jeden w tie-breaku.

Tegoroczna Superliga nie jest taka „eksperymentalna” jak przed rokiem. Wprowadzone wtedy rozwiązania sprawdziły się – zobaczymy więc rywalizację na tych samych co poprzednio zasadach. W ramach fazy zasadniczej odbędą się cztery turnieje, w których każdy zespół zagra z każdym z pozostałych mecz i rewanż. Osiem najlepszych drużyn po fazie zasadniczej rozegra ćwierćfinały systemem play-off. Ich zwycięzcy, tym samym systemem, zagrają w półfinałach. O tytule zadecyduje zaś jeden „złoty mecz” pomiędzy zwycięzcami półfinałów – na boisku drużyny wyżej sklasyfikowanej po fazie zasadniczej.

W okresie letnim tego roku, można było zaobserwować na skalę niespotykaną w ostatnich latach, powrót brazylijskich sław do rodzimej ligi. Główne tego przyczyny, to zapowiedź zaostrzenia przepisów dotyczących gry obcokrajowców w klubach oraz zbiegające się z okresem poolimpijskim, zapowiedzi wielu gwiazd o zakończeniu reprezentacyjnej kariery, oraz kontynuowaniu kariery klubowej w ojczyźnie. Wszystko to spowodowało, że w tym sezonie mamy niespotykane od lat nagromadzenie gwiazd w klubach Superligi brazylijskiej. Dość powiedzieć, że do Superligi w tym roku wrócili: Marcelo Elgarten i Anderson Rodrigues (Unisul/Nexxera), Andre Heller i Andre Nascimento (Vivo/Minas), Marlon Yared i Sergio „Escadinha” Dutra (Santander/Banespa) oraz Roberto Minuzzi Junior (Ulbra). Jeżeli dodamy, że obok nich zagrają zawodnicy którzy w klubach Superligi są już od lat: Wesley Ribeiro, Douglas Cordeiro, Bruno Rezende, Gilmar „Kid” Teixeira, Mario Pedreira, Thiago Alves, Eder Carbonera czy Lucas Saatkamp, to nie powinno dziwić oczekiwanie, że Superliga brazylijska w tym roku może być ciekawsza od rozgrywek Serie A.Cztery mecze inauguracyjnej kolejki zakończyły się w trzech setach, jeden – w czterech, a jeden – w tie-breaku. W Gimnasio Capoeiro, we Florianopolis, mistrzowie Brazylii – Cimed, nie dali pograć siatkarzom Lupo/Nautico. Znakomity mecz w barwach Cimedu zagrał środkowy bloku – Lucas Saatkamp (13 pkt). Także w trzech setach uporali się siatkarze Santo Andre z Volei Futuro. Olbrzymie wrażenie na obserwatorach zrobiła dynamiczna gra i szybkie zwycięstwo Vivo/Minas nad ekipą Alvares/Vitoria. Liderem zwycięskiego zespołu był zdobywca 13 punktów – Andre Nascimento. Największą niespodzianką kolejki było gładkie zwycięstwo Banespy nad Ulbrą. Felipe Ferraz (11 pkt dla Banespy) udowodnił już na początku rozgrywek, że czołowe miejsca wśród atakujących Superligi w poprzednich sezonach, nie były przypadkiem. W ekipie Ulbry, słabiej niż oczekiwano zagrał jej as – Roberto Minuzzi Junior, który zdobył tylko 4 punkty.

Interesujące widowisko stworzyły zaliczane do grona faworytów ligi zespoły Sada/Betim i Unisul/Nexxera. Douglas Cordeiro (12 pkt), a zwłaszcza Silmar Almeida i Leandro Silva (po 13 pkt), grali jak mechanizmy szwajcarskiego zegarka. Dlatego Sada nie miała wielkich problemow z wygraną, mimo że w ekipie rywali prawdziwą furorę robił zawodnik, którego już obwołano objawieniem brazylijskiej siatkówki – Alain Borrero (20 pkt). W najbardziej zaciętym meczu, siatkarze Bento Volei nie zdołali u siebie rozstrzygnąć na swoją korzyść meczu z Fatimą/UCS. Gabriel Maciel zdobył dla gospodarzy 20 punktów, ale rywale mieli w swoich szeregach najlepiej punktującego zawodnika inauguracyjnej kolejki, zdobywcę 24 punktów – Anselmo Sigoli. MVP 1. kolejki został Renato Santos z Cimedu, który był najlepiej przyjmującym i drugim w klasyfikacji najlepiej broniących.

Już jutro rozegrane zostaną mecze 2. kolejki.

Najlepsi zawodnicy inauguracyjnej kolejki

Najlepiej punktujący: Anselmo (Fátima/Medquímica/UCS-RS)
           (24 pkt)
Najlepiej atakujący: Léo Mineiro (Sada/Betim-MG)
Najlepiej blokujący: Alain Roca (Tigre/Unisul/Joinville-SC)
Najlepiej zagrywający: Thiago Barth (Vivo/Minas-MG)
Najlepiej broniący: Sérgio Escadinha (Santander/Banespa-SP)
Najlepiej rozgrywający: Bruno (Cimed/Brasil Telecom-SC)
Najlepiej przyjmujący: Renato (Cimed/Brasil Telecom-SC)
Najlepszy libero: Sérgio Escadinha (Santander/Banespa-SP)

MVP 1. kolejki: Renato (Cimed/Brasil Telecom-SC)
        (pierwszy w przyjęciu i drugi w obronie)

Zobacz również:

Wyniki i tabela Superligi brazylijskiej mężczyzn

źródło: cbv.com.br, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved