Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Dariusz Kopaniak: Ach jak pięknie wszyscy mówią o młodzieży

Dariusz Kopaniak: Ach jak pięknie wszyscy mówią o młodzieży

fot. archiwum

100 % głosujących "za" to brzmi ładnie, ale też trochę dziwnie. Ktoś zapytał na łamach internetu czy w PZPS nie ma opozycji? Cztery lata temu jako delegat walczyłem o sprawy młodzieży i gdybym dzisiaj był delegatem to jeden głos by był na pewno przeciw.

Przeciw właśnie za młodzież, za to że sprawy młodzieżowe po prostu odłożono do kąta. Teraz ma być lepiej i ruszamy do nowej kadencji z hasłem… młodzież. A kto ma sprawy młodzieży prowadzić w "nowym" Zarządzie PZPS? Jak widzę w składzie władz jest dwóch przewodniczących wydziału do spraw młodzieży z minionej kadencji. Nie rozumiem jak można mówić, że miniona kadencja w tej kwestii była słaba, ale teraz to dopiero będzie… i hop ci sami ludzie, odpowiadający za młodzież przez ostatnie cztery lata, wskakują na stołki (chyba w uznaniu zasług?). Nie zazdroszczę im tych stołków, tylko żal mi straconych czterech lat.

Przez cztery lata nie ruszono tematów, które zgłaszałem od dawna:

  • Nie powstała prężna internetowa strona o młodzieżowej siatkówce
  • Nie wprowadzono centralnej rejestracji młodych zawodników i zawodniczek, co ma służyć monitorowaniu rozwoju talentów, skuteczności procesu szkolenia i wszelkim analizom
  • Nie zreformowano obecnego systemu rozgrywek młodzieżowych, który oparty o geograficzny podział na województwa niszczy prężność wielu siatkarskich ośrodków
  • Nie podjęto starań o zreformowanie Szkół Mistrzostwa Sportowego
  • Nie dokonano przeglądu młodzieżowych przepisów, które w zgodnej opinii środowiska młodzieżowego wymagają zmian, weryfikacji i uaktualnienia
  • Nie sfinansowano żadnego szczebla rozgrywek młodzieżowych (przy budżecie podobno 40 milionów!)

Oj sporo, a to tylko kilka spraw, które przyszły mi na myśl w chwili refleksji po ostatnio przeczytanych informacjach ze Zjazdu PZPS.Kilka słów na temat młodzieżowych finansów. Klub młodzieżowy by przeżyć sezon, szkolić i brać udział w rozgrywkach musi: kupić piłki, siatki, stroje zawodnikom, opłacić składki i licencje, wynająć salę na treningi, zapłacić pensję trenerowi, zapłacić sędziom, sfinansować dojazdy na mecze, opłacić noclegi i wyżywienie ekipy na wyjazdowych turniejach. Jak już po paru miesiącach klub awansuje z województwa do rozgrywek centralnych to w drodze do medalu musi jeszcze sfinansować udział w trzech kilkudniowych turniejach. Jak ktoś chce to niech przeliczy sobie tę wyliczankę i podsumuje "budżet" takiego przedsięwzięcia (to tylko jeden sezon i jedna grupa wiekowa!). I co ma do tego PZPS? W tym całym podsumowaniu ani jedna złotówka nie pochodzi od PZPS! Zarząd PZPS (podobno z 40 milionowym budżetem) wysupłuje jedynie kilkaset złotych na medale i puchary dla pierwszej trójki no i może na pobyt przedstawiciela PZPS na ostatnich 2-3 dniach finałów (chociaż nie wiem czy takiej osobistości nie musi zakwaterować i wyżywić organizator).

Na dodatek PZPS, nie finansując nic co dotyczy młodzieżowych klubów, ustala tzw. ekwiwalenty za wyszkolenie młodego zawodnika. Sumy te są w porównaniu z budżetami ligowych zespołów PLS śmieszne, a dotyczą przecież "zapłaty" za kilka lat szkolenia sfinansowanego przez klub młodzieżowy. Coś tutaj chyba jest nie tak.

Na zakończenie komentarz na temat wypowiedzi w jednym z ostatnich wywiadów redaktora Przemysława Iwańczyka z Prezesem Przedpełskim. Padły tam takie słowa:

Przemysław Iwańczyk:Skąd więc wrażenie kibiców, że PZPS jest sitwą w większości chciwych działaczy, którzy przylepili się do siatkówki?

Mirosław Przedpełski:Mówi pan pewnie o internetowych wpisach ludzi, którzy kiedyś pracowali w związku i na siłę chcą nam przyłożyć.

No cóż nigdy w PZPS nie pracowałem, ale te słowa odebrałem osobiście. Otóż Panie Prezesie nie chcę i nie chciałem nigdy nikomu w PZPS przyłożyć. Chciałem zrobić coś dobrego dla polskiej młodzieżowej siatkówki. Myślę, że trochę się udało. Szkoda, że na więcej nie było zgody.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved