Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Elektroniczny protokół zawodów

Elektroniczny protokół zawodów

fot. archiwum

Podczas zawodów Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi po raz pierwszy w Polsce obok tradycyjnego protokołu wypisany był protokół elektroniczny. Stanowiło to duże zaskoczenie dla organizatorów, a także dla sędziów.

Jednak po krótkim przeszkoleniu, podobnie jak główny organizator imprezy – Skra Bełchatów, wywiązali się ze swojego zadania bez zarzutu.

W dobie informatyzacji wszystkich dziedzin życia, także i w piłce siatkowej pojawiają się coraz częściej komputery. O ile zrozumiałe było ich wykorzystanie w pracy statystyków, a następnie trenerów, o tyle dużym zaskoczeniem było tak szybkie wykorzystanie ich w pracy sędziów. Czynione są próby z wykorzystaniem kamer telewizyjnych czy czujników sprzężonych z komputerem dla oceny miejsca zetknięcia piłki z boiskiem. Jednak pierwszą oficjalną ingerencją w pracę sędziów jest wprowadzany podczas wszystkich oficjalnych zawodów Konfederacji Europejskiej elektroniczny protokół.

W sezonie 2007/2008 używany był podczas niewielu, lecz bardzo ważnych zawodów CEV (podczas Final Four Challenge Cup w Rzeszowie – nie; podczas Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi – tak). Od rozpoczynających się niebawem kolejnych rozgrywek Ligi Mistrzów będzie on jednak obowiązkowy. Przy stoliku sędziego sekretarza będziemy mogli więc zobaczyć osobę wypisującą protokół w wersji tradycyjnej – papierowej, a obok siedzącego przy laptopie sekretarza protokołu elektronicznego. Komputer ten połączony będzie z monitorem, znajdującym się na stole supervisora CEV oraz drukarką, a dalej poprzez łącze internetowe z biurem Konfederacji Europejskiej i jej stronę internetową, poprzez którą wszyscy kibice będą mogli śledzić w swoich komputerach stan rywalizacji w czasie rzeczywistym. 

Po meczu wynik zostaje zaaprobowany przez sędziego I i supervisora przez wykorzystanie ich hasła, a następnie wydrukowany. Twórcą oprogramowania do elektronicznego protokołu jest pracownik włoskiej firmy DATA PROJECT Emilio Spirito. Jest to już kolejna propozycja tej firmy dla federacji oraz klubów piłki siatkowej. Autor programu obecny jest na wszystkich najważniejszych zawodach CEV i stał się postacią szeroko rozpoznawalną w międzynarodowym świecie siatkówki. Z całą pewnością nie jest to operacja prosta, lecz pokazująca, jak znakomicie można wykorzystać postęp naukowo-techniczny również w sporcie. Aby w możliwie najlepszy sposób przybliżyć i ułatwić pracę z elektronicznym protokołem, CEV wraz z DATA PROJECT oraz PZPS zorganizowało w Łodzi w dniach 29.09–01.10.2008 r. pierwsze seminarium dla Delegatów Technicznych, Dyrektorów Organizacyjnych i Sekretarzy protokołu elektronicznego. Kluby zostały zobowiązanie, we współpracy z wydziałami sędziowskimi, do wyznaczenia dwóch osób, które będą na stałe obsługiwać elektroniczny protokół w sezonie 2008/2009 i muszą ukończyć z wynikiem pozytywnym łódzkie seminarium. Widać więc, że od komputeryzacji i informatyzacji również w sporcie nie ma odwrotu. Na pewno skorzystają na tym kibice, mogący na bieżąco śledzić zmagania swoich ulubionych klubów na monitorami komputerów. A pewnie już niebawem będą mogli nie tylko znać na bieżąco wyniki, lecz i oglądać ich w akcji. A może w tym zakresie prekursorem na skalę światową będzie PlusLiga?!

 

autor: Dariusz Jasiński

 

528.gif

źródło: Magazyn Siatkówka

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved