Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga bułgarska: Najlepsza szóstka w komplecie

Liga bułgarska: Najlepsza szóstka w komplecie

Wczoraj zakończyła się pierwsza faza rozgrywek bułgarskiej ligi. 14 zespołów rywalizowało o miejsce w Superlidze. Pozostała ósemka walczyć będzie w Lidze Wyższej. Być może Superliga zostanie rozszerzona do ośmiu zespołów.

Wzorem z poprzedniego roku, tuż przed rozpoczęciem właściwego sezonu ligowego, czternaście zespołów bułgarskiej ligi stanęło do walki o miejsce w Superlidze. Zasada była prosta. Dwa najlepsze zespoły z trzech grup kwalifikacyjnych utworzą najwyższą klasę rozgrywkową. Pozostałe osiem będzie walczyło w niższej lidze.

Skąd taki podział? Bułgarska federacja wpadła na pomysł aby uatrakcyjnić rodzime rozgrywki, nie zmuszając jednocześnie zespołów wyraźnie lepszych do grania z zespołami, które z góry skazane są na porażkę. Osiem drużyn tworzących Ligę Wyższą, rywalizuje przed cały sezon o możliwość dołączenia do Superligi. Dwa najlepsze zespoły miały wraz z najlepszą szóstką stworzyć grupę na play-offy.Miały. Podczas turniejów kwalifikacyjnych okazało się, że nie wszystko „poszło zgodnie z planem”. Po zaciętych meczach do Superligi awansowały drużyny, Lewski Sikonko Sofia, Lukoil Neftohimik Burgas, CSKA Sofia, Pirin Balkanstroj Razlog, Marek Junion Iwkoni i… Arda Kardżali. Szefom bułgarskiej federacji nie bardzo był na rękę awans Ardy, bowiem wszyscy spodziewali się, że do Superligi wejdzie Czerno more BASK Warna. W tym wypadku duży, nadmorski ośrodek został bez swojej drużyny w lidze.

Nie minęły nawet 24 godziny, a bułgarscy działacze zaczęli zastanawiać się nad „delikatną zmianą reguł gry”, co w Bułgarii już dawno przestało dziwić kogokolwiek. – Bardzo niedobrze się stało, że Czerno more nie uzyskało awansu do Superligi – powiedział prezydent warneńskiego klubu i jednocześnie szef bułgarskiej ligi, Krasimir Iliew. – Arda zasłużyła na awans tym co pokazała podczas turnieju, ale nie podoba mi się, że od jednego meczu zależy cały sezon klubu.

Trzeba dodać, że zespół Czerno more radził sobie lepiej niż dobrze w turniejowych meczach. Pokonał Kaliakrę 3:1, przegrał, ale po zaciętym meczu z mistrzami kraju, CSKA Sofia 1:3, a także zwyciężył z Slawią Sofia 3:0. Aby awansować do Superligi musiał wygrać spotkanie z Ardą. Po zaciętym, pięciosetowym meczu górą byli jednak zawodnicy z Kardżali. – Jedyną szansą na to, że Czerno more zagra w Superlidze jest zwiększenie liczby zespołów do ośmiu – dodał Iliew. – Zaczęliśmy się nad tym zastanawiać. innym rozwiązaniem jest zorganizowanie jeszcze jednego turnieju, między zespołami które będą chciały walczyć o Superligę.

W najbliższych dniach rozstrzygnie się jak ostatecznie będzie wyglądała bułgarska ligi w rozpoczynającym się niedlugo sezonie. Jedno jest pewne, Bułgarzy na pewno znów czymś zaskoczą.

* Anna Więcek (Świat Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved