Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: W „polskim” pojedynku Itas górą, Winiarski MVP

Serie A: W „polskim” pojedynku Itas górą, Winiarski MVP

W meczu określanym mianem hitu 5. kolejki Serie A naprzeciw siebie stanęli Polacy. Z konfrontacji zwycięsko wyszli mistrzowie Włoch, a Michał Winiarski został uznany za najlepszego zawodnika spotkania.

Obaj polscy przyjmujący znaleźli się w podstawowym szóstkach swoich zespołów. Michał Winiarski do zdobyczy swej drużyny dorzucił 12 punktów. Na 17 prób, 11 zamienił w zdobycz punktową, co dało 65 procent skuteczności w ataku. Zapisał na swoim koncie również jeden blok. Przyjmował ze skutecznością 76 procent (57 procent przyjęcia perfekcyjnego).

Sebastian Świderski zdobył w spotkaniu 9 punktów. Atakował ze skutecznością 57 procent, zdobywając z tego elementu gry 8 punktów. Do swego dorobku dorzucił jeszcze udany blok. Osiągnął 63 procent skuteczności w przyjęciu (32 procent przyjęcia perfekcyjnego).

Łukasz Żygadło pojawił się na parkiecie w pierwszej, a także w ostatniej partii spotkania.

Początkowe akcje spotkania to walka punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsi byli goście z Maceraty (8:7). Po wznowieniu gry zdobywcy Pucharu Włoch wyraźnie złapali wiatr w żagle i zaczęli w szybkim tempie budować przewagę nad drużyną Itasu. W ataku znakomicie spisywali się Igor Omrcen wraz z Martinem Leblem. W ekipie gospodarzy panował zastój. Z atakiem kompletnie nie radził sobie Leandro Vissotto Neves. Nie funkcjonował blok. Na drugiej przerwie technicznej Lube Banca prowadziła już 16:11. Podopieczni Ferdinando De Giorgi zagrywką sprawiali wiele zamieszania w szeregach mistrza Włoch. Macerata swą dominację utrzymała już do końca partii i zwyciężyła 25:18.

W drugiej odsłonie drużyny zamieniły się nie tylko stronami, ale także… formą. Siatkarze z Trento od początku ostro ruszyli do ataku. Już przed pierwszą przerwą techniczną zdołali odskoczyć rywalom na trzy oczka (8:5). Goście zagubili swoją skuteczność w ataku, nie istniał praktycznie blok, również zagrywka nie sprawiała Itasowi większych problemów. Dodatkowo zawodnicy Lube popełniali liczne błędy. Na drugiej przerwie technicznej zawodnicy Radostina Stoytcheva prowadzili 16:10. W ataku brylowało trio: Vissotto, Matey Kaziyski oraz Winiarski. Omrcen wraz ze Świderskim usiłowali jeszcze zdziałać cokolwiek, lecz na próżno. Itas z łatwością zatrzymywał ataki siatkarzy Maceraty. Ten set był popisem jednej drużyny, która rozstrzygnęła go na swą korzyść 25:16.

W trzecim akcie zawrzała walka punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej dwoma punktami prowadzili gospodarze (8:6), jednak po wznowieniu gry na tablicy wyników ponownie pojawił się remis. Dodatkowym „smaczkiem” tej konfrontacji gigantów był pojedynek dwóch znakomitych rozgrywających: Nikoli Grbica oraz Valerio Vermiglio. Przed drugą przerwą techniczną lekką przewagę zdołali z kolei uzyskać zawodnicy z Maceraty (16:15). Po wznowieniu gry formą błysnął Kaziyski. Fantastyczne ataki przyjmującego Itasu sprawiły, że gospodarze błyskawicznie wysunęli się na prowadzenie 21:18. Końcówka również należała do Bułgara. Seta zakończył udanym blokiem Grbić (25:22).

Kibice Lube Banca Macerata mający nadzieję, że ich pupile poderwą się do walki, srogo się zawiedli. W czwartej partii mistrzowie Włoch zdeklasowali rywala. Trener De Giorgi, dokonując roszad w składzie, usiłował jeszcze zmienić sytuację, lecz bez rezultatu. Na pierwszej przerwie technicznej Itas prowadził 8:3. Po powrocie na parkiet nastąpił prawdziwy pogrom Maceraty. W polu zagrywki szalał Kaziyski. Zawodnicy Lube mieli ogromne kłopoty z przyjęciem, nie kończyli ataków, nie byli w stanie również zatrzymać blokiem rywali. Natomiast siatkarze z Trento grali jak z nut. Prowadzenie Itasu 16:5 na drugiej przerwie technicznej doskonale obrazuje sytuację na boisku. Czwarty seta padł łupem gospodarzy 25:11 – Lube Banca Macerata na kolanach.

Itas Diatec Trentino – Lube Banca Marche Macerata 3:1

(18:25, 25:16, 25:22, 25:11)

Itas Diatec Trentino: Kaziyski (17), Birarelli (11), Vissotto (21), Grbic (5), Winiarski (12), Piscopo (2), Bari (libero) oraz Della Lunga i Żygadło.

Lube Banca Macerata: Lebl (11), Vermiglio (1), Martino (8), Omrcen (20), Świderski (9), Podrascanin (5), Corsano (libero) oraz Bartoletti, Snippe (2), Monopoli, Rodrigao, Saraceni

Po zwycięskim pojedynku z Maceratą, Itas z dorobkiem 13 punktów awansował na pierwszą pozycję w tabeli Serie A. Lube Banca Macerata zajmuje trzecie miejsce, tracąc do lidera zaledwie dwa oczka.

źródło: inf. własna, legavolley.it