Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Nowe gwiazdy siatkówki w Galerii Gwiazd

Nowe gwiazdy siatkówki w Galerii Gwiazd

W środę wieczorem w Holyoke (Massachusetts) odbyła się uroczystość, podczas której do Siatkarskiej Galerii Sławy (Volleyball Hall of Fame) dołączyły kolejnej gwiazdy światowej siatkówki, a wśród nich m.in. Andrea Giani.

Oprócz Gianiego w Siatkarskiej Galerii Sławy od tego roku możemy podziwiać Japonkę Masae Kasai, Ukraińca Jurij Pojarkowa oraz Amerykanina Randy Stoklosa. Uhonorowano także dwóch działaczy siatkarskich: Turka Sinana Erdema i Rosjanina Władimira Savvine`a.

Andreę Gianiego zna większość kibiców siatkarskich na świecie. Obecnie jest trenerem zespołu Trenkwalder Modena, a w przeszłości zdobył jako zawodnik m.in. dwa srebrne medale i jeden brązowy podczas igrzysk olimpijskich.Randy Stoklos jest z kolei gwiazdą siatkówki plażowej. Uznaje się go za jednego z trzech najlepszych „plażowiczów” w historii tej dyscypliny sportu. Stoklos w parze z Sinjinem Smith`em wygrali 114 turniejów na 235 startów. 203 razy stawali na podium, zaś 212 razy grali w final four.

Sinan Erdem, który zmarł w 2003 roku w młodości był kapitanem reprezentacji Turcji, zaś potem został działaczem sportowym. Pracował w Tureckiej Federacji Siatkówki oraz Tureckim Komitecie do spraw olimpijskich.

Masae Kasai pełniła rolę kapitana w reprezentacji narodowej Japonii we wczesnych latach 60. Była gwiazdą zespołu, doprowadzając go do złota podczas Igrzysk w 1964 roku w Tokio.

Yuri Poyarkov to także jedna z osób, która przez wiele lat pełniła obowiązki kapitana w narodowej kadrze. Poyarkov ma koncie trzy medale olimpijskie, a wśród nich dwa z pierwszych dwóch Igrzysk w 1964 i 1968 roku.

Vladimir Savvine zmarł w 1975 roku w wieku 56 lat. Był zawodnikiem CSKA Moskwa. Wygrywał mistrzostwo ZSRR w 1949, 1950 roku oraz w latach 1952-54. Wraz z kadrą ZSRR zdobył Mistrzostwo Świata w 1949 roku oraz Mistrzostwo Europy w 1951.

Osoby do Galerii Sławy wybiera specjalny komitet, a jednym z jego członków jest Doug Beal. Na uroczystości dołączenia nowych członków stwierdził on, że po raz kolejny mamy przykład, że Siatkarska Galeria Sławy obejmuje cały świat, a osoby, które się w niej znajdują to mocna grupa indywidualistów.

Przypomnijmy, że Siatkarska Galeria Sław jest organizacją, która działa od 1978 roku i skupia osoby z całego świata wielce zasłużone dla siatkówki.

źródło: inf. własna, volleyhall.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved