Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi wojewódzkie > III liga: W Gorlicach zbudowali klub kobiecy od podstaw

III liga: W Gorlicach zbudowali klub kobiecy od podstaw

Gorlice to miasto w województwie małopolskim. To właśnie w nim dwa lata temu rozpoczęto budowę nowego klubu siatkarskiego kobiet. Zadanie wcale nie takie proste, bowiem dość dużą popularnością wśród mieszkańców cieszyły się takie dyscypliny jak piłka nożna oraz koszykówka.

Jednak 2006 rok był bardzo wyjątkowy dla rozwoju w Polsce, a jak się później okazało również w Gorlicach piłki siatkowej kobiet.

Początki Klubu Rekreacyjno-Sportowego „Ekstrim” Gorlice związane były z Klubem „Silvestria”. Po raz pierwszy nazwa „Ekstrim-Gorlice” pojawiła się w marcu 2004 roku. Początkowo działania klubu nakierowany były na pracę z młodzieżą uprawiającą sporty ekstremalne tj. jazdę na rolkach, deskorolkach, BMX-ach, a nawet snowboardzie. Marzeniem członków klubu było wówczas wybudowanie w Gorlicach profesjonalnego Skate Parku dla młodych nastolatków. Niestety pomysł ten nie doczekał się realizacji, mimo wielkiego zaangażowania klubu, który jako wkład własny do projektu wniósł profesjonalną dokumentację. Od tego czasu Ekstrim przeszedł swoistą metamorfozę w zakresie swojej działalności.W 2006 roku w Gorlicach przebywała gościnie i rozegrała mecz pokazowy dla mieszkańców Gorlic i okolic drużyna ówczesnego mistrza Polski Kobiet Grześki Kalisz. Rozegrany mecz był inspiracją dla Marka i Jadwigi Wójtowiczów do utworzenia sekcji żeńskiej siatkówki w Gorlicach. Ojcem chrzestnym pomysłu oraz osobą od samego początku wspierającą działania klubu był śp. Stanisław Elmer – redaktor Gazety Krakowskiej oraz Redaktor Naczelny Gazety Gorlickiej. W tym samym roku klub uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego.

Od tego momentu młode dziewczęta z Gorlic trenowane przez trenera koordynatora Janusza Wojdyłę ogrywały się w IV lidze kobiet prowadzonej przez Małopolski Związek Piłki Siatkowej w Krakowie.

Równocześnie rozpoczęto realizację kompleksowego programu szkoleniowego dla dziewcząt w zakresie piłki siatkowej (tzw. piramida szkoleniowa) obejmująca dziewczęta szkół podstawowych (od III klasy) poprzez szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. W chwili obecnej szkolenie to prowadzi pięciu trenerów: Janusz Wojdyła, Hanna Wojdyła, Krzysztof Mrozek, Ewa Piecuch oraz Wojciech Zapłata. Oprócz seniorek w rozgrywkach ligowych brały udział juniorki, kadetki, młodziczki, a w turniejach Okręgowego Związku Piłki Siatkowej uczestniczyły dziewczęta ze szkół podstawowych.

W sezonie 2006/07 klub zajął prestiżowe pierwsze miejsce w kategorii kobiet w rankingu Nowosądeckiego Terenowego Związku Piłki Siatkowej. Również w rankingu za sezon 2007/08 Ekstrim uplasował się w czołówce, zajmując tym razem drugie miejsce.

Sezon ligowy 2007/08 dla Klubu Rekreacyjno- Sportowego Ekstrim Gorlice był bardzo udany, bowiem drużyna seniorek wywalczyła awans do III ligi kobiet. Podsumowaniem tego sukcesu był zorganizowany w dniach 15-16 marca 2008 roku I Międzynarodowy Memoriał im. Stanisława Elmera w Piłce Siatkowej Kobiet – Młodziczek, upamiętniający wielkiego przyjaciela sportu i młodzieży.

W bieżącym sezonie ligowym 2008/09 Klub Rekreacyjno-Sportowy Ekstrim występuje w następujących rozgrywkach ligowych prowadzony przez Małopolski Związek Piłki Siatkowej:

* rozgrywki o mistrzostwo III ligi kobiet,

* rozgrywki o mistrzostwo IV ligi kobiet (drużyna młodziczek)

* rozgrywki o mistrzostwo Małopolski w kategorii juniorek,

* rozgrywki o mistrzostwo Małopolski w kategorii kadetek,

* rozgrywki o mistrzostwo Małopolski w kategorii młodziczek (2 drużyny)

* rozgrywki w minisiatkówce dziewcząt

Dotychczasowe sukcesy Ekstrimu były możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu pomysłodawców, trenerów, zawodniczek i pomocy sponsorów oraz wpłat 1% podatku dla Ekstrimu.

Klub siatkarski kobiet z Gorlic pomimo, że na mapie siatkarskiej Polski funkcjonuje zaledwie dwa lata, to czyni systematyczne postępy szkoląc od podstaw dzieci i młodzież zarówno z miasta, jak i okolic. Celem minimum dla drużyny III ligowej, ustalonym przez Zarząd Klubu na najbliższy sezon, jest utrzymanie. Na pewno jest ono realne zwłaszcza, że zespół z meczu na mecz gra coraz lepiej.

Po pięciu kolejkach III ligi kobiet beniaminek z Gorlic w grupie 13 zespołów zajmuje 10 miejsce z dorobkiem trzech punktów po zwycięstwie 3:0 z Iskrami Grybów. W pozostałych meczach gorlickie siatkarki grały z czołówką tabeli ligowej przegrywając po zaciętych meczach 3:1 z liderem tabeli Sandecją Nowy Sącz (spadkowiczem z II ligi), UKS Jedynką Tarnów (2. miejsce), Podkarpacie Bobową (6. miejsce) oraz w ostatniej kolejce 3:0 z Muszynianką Muszyna (3. miejsce). Przynajmniej w dwóch meczach Ekstrim był bardzo bliski zdobycia przynajmniej 1 punktu, co uznać należało by za naprawdę dużą niespodzianką.

W najbliższą sobotę gorlickie siatkarki zagrają u siebie mecz z ósmą w tabeli Ogniwem Piwniczną i na pewno są w stanie pokusić się o drugą wygraną i kolejne punkty w bieżącym sezonie ligowym.

źródło: ekstrim.gorlice.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi wojewódzkie

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved