Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > W PlusLidze Kobiet nie będzie niespodzianek

W PlusLidze Kobiet nie będzie niespodzianek

fot. archiwum

- To mogą być pojedyncze mecze Piły czy potknięcie Muszyny czy Bielska. Dlaczego? Bo tak naprawdę ta faza o niczym nie świadczy, niczego do końca nie przesądza. My prawdziwego potencjału w tym okresie nie jesteśmy nawet w stanie ocenić - mówi Rafał Bała (Przegląd Sportowy).

Zespoły odkryły karty. Znamy składy osobowe, możliwości finansowe, umiejętności czysto sportowe poszczególnych siatkarek, ale tak naprawdę prawdziwe oblicze pokaże nam dopiero najważniejsza część sezonu, faza play off. Jakie są Twoje odczucia w tej kwestii?

 

Rafał Bała : –Spodziewam się kilku niespodzianek. Przede wszystkim w pierwszej fazie. To mogą być pojedyncze mecze Piły czy potknięcie Muszyny czy Bielska. Dlaczego? Bo tak naprawdę ta faza o niczym jeszcze nie świadczy, niczego do końca nie przesądza. Faza play off jest najważniejsza. Pokazała przecież to dobitnie Muszynianka, która z piątego miejsca sięgnęła po pierwsze mistrzostwo. W tej fazie, którą niejednokrotnie się przeklina, jeden mecz może zadecydować o tym, że z walki o medal, o złoto, odpada najpoważniejszy kandydat. I to jest cały jej urok. Ta część sezonu wprowadza wiele emocji. W maju już zespoły będą odpowiednio przygotowane, bo właśnie na ten czas trenerzy szykują optymalne rozwiązania. Teraz, jak powiedziałem, spodziewam się kilku pojedyńczych niespodzianek . 

Twoim zdaniem, od kilku sezonów chorobą naszej ligi jest kwestia siatkarek zagranicznych.

 

Być może trenerzy ligowi się ze mną nie zgodzą ale wprowadzenie dobrych siatkarek do naszej ligi to konieczność. Podkreślam – dobrych. Nie chodzi mi też o to, by nagle zawalić naszą ligę kilkunastoma siatkarkami z zagranicy i żeby one zdominowały rozgrywki, jak ma to miejsce np. w koszykówce. Nie mam na myśli też gwiazd typu Aguerro czy Sokołowa. W tym roku pojawiły się do wzięcia i to nie za duże pieniądze zawodniczki z Serbii czy Holandii. Niestety, większość z nich trafiła do Włoch czy Rosji. Twierdzę, że 2-3 dobre zawodniczki pokroju Stam z pewnością podniosłyby nie tylko poziom naszej ligi, wzbogaciłyby wartość medialną, pomogłyby w pucharach, ale byłyby – twierdzę – wielką motywacją do lepszej gry dla naszych siatkarek. Włos mi się na głowie jeży, gdy czytam, jaki kontrakt ma w Gdańsku mieć Ukrainka Ziemcowa. Nie dajmy się zwariować. Jak mamy prowadzić taką politykę kadrową, to lepiej wprowadzać całkiem młode, niedoświadczone polskie siatkarki. Niech się uczą.

 

Wspominałeś o pucharach. Przed nami Liga Mistrzyń. Jakie prognozy, jakie mamy szanse?

 

W tym roku wyjście z grupy będzie wielkim sukcesem, szczególnie dla zespołu z Piły, który trafił na bardzo silne zespoły z Rosji, Holandii czy Włoch. Trener Matlak umie zmotywować i przygotować zespół na te ważne konfrontacje. Piła zresztą zawsze u siebie grała bardzo dobrze. I myślę, że w tym roku będzie podobnie. Z drugiej strony, nieco więcej szans widzę dla Muszynianki. Dla tego zespołu wyjście z grupy i pokonanie rywala w następnej rundzie powinno być celem nadrzędnym.

 

Przed nami niebawem wybory nowych władz PZPS, a także wybór trenerów reprezentacji żeńskiej i męskiej; jakie są twoje typy?

 

No, cóż, wybory władz PZPS odbędą się chyba bez najmniejszych niespodzianek. Prezesem zostanie Mirosław Przedpełski, w gronie zarządu są możliwe małe korekty. Co do wyboru trenera reprezentacji żeńskiej, to myślę, że konkursu żadnego nie będzie. Tu moim zdaniem na 90 procent trenerem zostanie Alojzy Świderek. Co do męskiego teamu to mam nadzieję, że decydenci polskiej siatkówki sięgną po odpowiedniego fachowca z USA lub innego kraju. I musi to być jeszcze oferta przynajmniej czteroletnia, która pozwoli na budowę nowej, dobrej drużyny .

 

Dziękuję za rozmowę .

 

*Więcej w Tygodniku Nowym

*Rozmawiał Mariusz Markowski

źródło: Tygodnik Nowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved