Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Smilen Mljakow: W Częstochowie jest jedna gwiazda

Smilen Mljakow: W Częstochowie jest jedna gwiazda

O temperamencie Bułgarów można wiele pisać. Wszyscy pamiętają z gry i zachowania w polskiej lidze Plamena Konstantinowa czy Nikolaja Iwanowa. Gracz Częstochowy, Smilen Mljakow również do małomównych nie należy.

Po mistrzowskim sezonie w Trento, wybrałeś polski klub z Częstochowy. Dlaczego?

Z kilku przyczyn. W Trento byłem drugim atakującym i miałem niewielkie szanse na grę. W Częstochowie mam możliwość gry w pierwszym składzie. Poza tym mój zespół gra w Lidze Mistrzów, w której również dobrze się pokazać. A po trzecie, ale nie był najmniej istotny powód, warunki finansowe były bardzo dobre. Ostatecznie sportowcy też grają dla pieniędzy.Z jakimi wspomnieniami opuszczałeś Trento?

Wspaniałymi. Czas, który spędziłem we Włoszech był bardzo udany. Tam zobaczyłem prawdziwą siatkówkę i mogę powiedzieć, że wiele się nauczyłem. Drugi rok był dość trudny, ale ostatecznie dał rezultat – zostaliśmy mistrzami Włoch. Być może i spędzałem w hali po osiem godzin dziennie i nie mogłem widywać mojej rodziny, ale wszystko ma swoją cenę.

Jakie są twoje pierwsze wrażenia z polskiej ligi?

Nieprawdą jest, że jest tutaj podobnie do Włoch. Stwierdzenia, że polska liga i Serie A są podobne, są bezpodstawne. Jest lepiej niż w Bułgarii, ale dlatego, że w polski sport inwestuje się znaczne pieniądze.

Powiedz coś więcej na temat swojego zespołu.

Jestem jedynym obcokrajowcem w zespole. Cały zespół jest nowy, bowiem większość odeszła do Resovii Rzeszów (Wika, Woicki, Gierczyński). Teraz w Częstochowie są w większości młodzi zawodnicy. Minusem jest to, że są jeszcze młodzi i ciężko im coś wyjaśnić. Popełniają wiele prostych błędów i również to przyczyniło się do naszych dwóch porażek z Politechniką i Skrą. Radostin Stojczew zawsze nam w Trento powtarzał, że w dzisiejszej siatkówce wygrywa zespół, który popełni jak najmniej błędów. Starszy jest tylko Andrzej Stelmach, rozgrywający oraz przyjmujący, Przemysław Michalczyk. Mamy jedną gwiazdę – Zbigniewa Bartmana. Nawet trener nie śmie wytykać mu błędów, a gdy ja mu coś powiem, nie odzywa się do mnie przez dwa dni.

Jakie cele ma Częstochowa w tym sezonie?

Manager zespołu, Ryszard Bosek jest bardzo inteligentnym człowiekiem. To mistrz olimpijski i świata i zna się doskonale na siatkówce. On powiedział, że patrząc na te transfery, których klub dokonał podczas wakacji, będzie nam trudno walczyć z silniejszymi zespołami, takimi jak Skra, Resovia czy Jastrzębie. Naszym celem jest pierwsza czwórka i dobry występ w Lidze Mistrzów.

Mówiąc o Lidze Mistrzów, zagracie z CSKA, twoim byłym zespołem.

CSKA nigdy nie będzie dla mnie byłym zespołem. Zawsze zostanę wierny tej drużynie i zawsze będę nosił ją w sercu. W pracy nie ma jednak sentymentów. Jesteśmy profesjonalistami i musimy działać bez emocji.

Co sądzisz o waszej grupie w Lidze Mistrzów?

Nie jestem dobry w prognozach, ale Iraklis jest chyba faworytem. My, CSKA i Fenerbahce jesteśmy na jednym poziomie i wszystko się może zdarzyć.

* Rozmawiał: Petar Stojanow (DeltaNews)

* Tłumaczenie: Anna Więcek (Świat Siatkówki)

źródło: DeltaNews.bg, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved