Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga kobiet: Wysoka wygrana BKS-u na początek

PlusLiga kobiet: Wysoka wygrana BKS-u na początek

BKS jest jednym z głównych pretendentów do mistrzostwa kraju w tym sezonie, był także zdecydowanym faworytem spotkania z Centrostalem. Niespodzianki nie było.

Bielszczanki na inaugurację PlusLigi Kobiet wystąpiły osłabione brakiem kontuzjowanej libero Agaty Sawickiej . Na tej pozycji w meczu z Centrostalem zastąpiła ją Karolina Ciaszkiewicz , która do Bielska przyszła ponad rok temu… właśnie z Bydgoszczy. Mecz rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Od stanu 3:3 gospodynie zaczęły bardzo skutecznie grać na siatce i szybko wyszły na prowadzenie 8:4. Częste zmiany tempa, naprzemienne ataki, kiwki i plasy pozwoliły bielszczankom na systematyczne powiększanie przewagi. Konsekwentna zagrywka na Kingę Zielińską przynosiła spodziewany efekt, bydgoszczanki miały coraz większe problemy z przyjęciem, a podopieczne trenera Igora Prielożnego w bloku grały wyśmienicie. Przy stanie 13:6 dla Aluprofu trener Piotr Makowski zdecydował się na zmianę rozgrywającej – Monikę Smak zastąpiła Justyna Łunkiewicz . Chwilę później trener Centrostalu poprosił o drugą przerwę dla swego zespołu, próbując zmienić coś w grze swego zespołu. I rzeczywiście po chwili Ewa Kowalkowska obija blok bielszczanek, lecz kolejna popsuta zagrywka gości i as serwisowy Heleny Horki sprawiły, że Aluprof prowadził już 16:7. Na parkiecie w miejsce Moniki Naczk pojawiła się Katarzyna Mróz , która od razu zdobyła punkt dla swojej drużyny. Siatkarki BKS nieco się rozprężyły i traciły kolejne punkty, co spowodowało, że przy stanie 19:12 o czas poprosił Igor Prielożny . Po chwili atak Eleonory Dziękiewicz i as serwisowy Anny Barańskiej przywróciły spokój trenerowi bielszczanek. Na boisku pojawiła się na jedną piłkę Dominika Nowakowska . Przy stanie 24:15 Dominika Kuczyńska zaserwowała w siatkę i Aluprof pewnie wygrał pierwszą partię spotkania.

Początek drugiego seta zapowiadał lepszą grę Centrostalu i rzeczywiście ten set miał najbardziej wyrównany przebieg. Za Kingę Zielińską na parkiecie pojawiła się Tatiana Hardzejewa . W Aluprofie znów poprawnie zaczął funkcjonować blok, a w Centrostalu skutecznie atakowała Dominika Kuczyńska . Przy stanie 7:7 świetnym blokiem popisały się Katarzyna Skorupa i Eleonora Dziękiewicz i bielszczanki mogły zejść na przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem. Po przerwie kolejny as serwisowy Anny Barańskiej i doskonałą gra w bloku pozwoliły gospodyniom odskoczyć na trzy punkty. Wówczas na boisku w miejsce Ewy Kowalkowskiej pojawiła się Izabela Kasprzyk , debiutująca w rozgrywkach ekstraklasy. Udane ataki Kuczyńskiej ze skrzydła i Katarzyny Mróz ze środka pozwoliły Centrostalowi wyrównać stan seta. Bydgoszczanki popełniały jednak sporo błędów własnych, które pozwoliły gospodyniom na zdobycie kolejnych trzech punktów z rzędu. Dopiero atak Hardzejewej z lewego skrzydła przerwał tę serię. Kolejny ataki Hardzejewej i Kasprzyk doprowadziły do wyrównania po 15, a chwilę później wychowanka ŁKS Łódź popisała się asem serwisowym i Centrostal schodził na drugą przerwę techniczną prowadząc jednym punktem. Po przerwie siatkarki Aluprofu zdobyły dwa kolejne punkty i Piotr Makowski czując, że szansa na zwycięstwo wymyka mu się z rąk poprosił o przerwę. Na parkiecie pojawiła się znów Dominika Nowakowska , powróciła Kinga Zielińska , ale niewiele to pomogło. Kasprzyk myli się atakując w aut z drugiej linii i na boisko wróciła Kowalkowska. Aluprof bezlitośnie wykorzystywał wszystkie błędy bydgoszczanek i powiększał przewagę. W końcówce jeszcze Centrostal zerwał się do walki zdobywając dwa punkty z rzędu i doprowadzając do wyniku 24:20. Trener Prielożny poprosił o przerwę, po której skutecznym atakiem seta skończyła Helena Horka .

Na początku trzeciej partii bielszczanki nie popełniły już błędu z poprzedniego seta i od razu budowały swoją przewagę. Świetna gra w bloku i błędy przeciwniczek spowodowały, że przy stanie 5:1 trener Piotr Makowski musiał już prosić o pierwszą przerwę. Siatkarki Aluprofu nie zwalniały i na pierwszą przerwę techniczną schodziły prowadząc 8:3. Niezwykle skuteczna na lewym skrzydle była Helena Horka , bielszczanki wykorzystywały kontry i systematycznie powiększały swoją przewagę. Pojedyncze dobre zagrania bydgoszczanek nie był w stanie zatrzymać rozpędzonych gospodyń. Trener Prielożny dał szansę zawodniczkom rezerwowym, na boisku pojawiły się Katarzyna Gajgał i Iwona Waligóra . Prowadzenie Aluprofu wciąż rosło i po kolejnej skutecznej akcji w bloku było już 16:7. Centrostal miał ogromne problemy z przyjęciem zagrywki Natalii Bamber , pojedyncze piłki zdobywała tylko Katarzyna Mróz na środku siatki. Przy stanie 18:8 na boisko powróciła Horka, a po chwili Anna Barańska zaserwowała nie do odbioru. Trener Makowski poprosił o drugą przerwę, ale nie zmieszało to zawodniczki Aluprofu, dzięki zagrywkom której zawodniczki Aluprofu zdobyły kolejne dwa punkty. Na parkiecie pojawiły się Anna Kaczmar i Berenika Okuniewska , a trener Igor Prielożny poprosił o przerwę po stracie dwóch błędów z rzędu. Słowackiemu szkoleniowcowi udał się uspokoić grę swoich zawodniczek i po ataku Eleonory Dziękiewicz i udanym bloku Gajgał Aluprof prowadził już 24:12. Atak Joanny Kuligowskiej odwlekł jeszcze zakończeni spotkania, ale po chwili kiwka w 9. metr boiska dobiła Centrostal. Najlepszą zawodniczką spotkania wybrano Annę Barańską .

BKS Aluprof Bielsko-Biała – Centrostal Bydgoszcz 3:0

(25:15, 25:20, 25:13)

Aluprof : Dziękiewicz, Barańska, Skorupa, Horka, Bamber, Studzienna, Ciaszkiewicz (libero) oraz Gajgał, Okuniewska, Waligóra i Kaczmar

Centrostal : Kowalkowska, Kuczyńska, Smak, Zielińska, Kuligowska, Naczk, Wysocka (libero) oraz Łunkiewicz, Mróz, Nowakowska, Hardzejewa i Kasprzyk