Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Najpiękniejsza polska liga

Najpiękniejsza polska liga

fot. archiwum

Rusza kobieca ekstraklasa. Muszynianka Fakro oraz BKS Aluprof Bielsko-Biała to najpoważniejsi kandydaci do tytułu mistrzowskiego w rozgrywkach PlusLigi.

W rozpoczynającej się w sobotę PlusLidze właśnie te dwie drużyny mają najwięcej zwolenników, ale to wcale nie oznacza, że Jerzy Matlak , trener Farmutilu Piła, musi się z tym zgadzać.

 

W zespole z Muszyny, kierowanym przez prezesa trenera Bogdana Serwińskiego , grają trzy uczestniczki igrzysk w Pekinie: Mariola Zenik , Milena Rosner i Joanna Kaczor , oraz pięć mistrzyń Europy (Izabela Bełcik , Kamila Frątczak , Joanna Mirek , Sylwia Pycia i Aleksandra Jagiełło-Przybysz ) z czasów, gdy kadrę prowadził Andrzej Niemczyk . 

Nic dziwnego, że cele stawiane przed tą drużyną są ambitne. – Chcemy nie tylko ponownie sięgnąć po mistrzostwo Polski, ale też pokazać się z jak najlepszej strony w Lidze Mistrzów – mówi Serwiński , który znany jest z tego, że nie rzuca słów na wiatr. Tym razem jego najgroźniejszym rywalem w walce o ligowy prymat będzie Igor Prielożny . Słowak obiecuje, że poprowadzi do zwycięstw siatkarki z Bielska-Białej. Prielożny najpierw odnosił sukcesy w męskiej lidze z Jastrzębiem (mistrzostwo Polski), a później w żeńskiej z Winiarami Kalisz (mistrzostwo i Puchar Polski). Wspólnie ze Stanisławem Gościniakiem prowadził też męską reprezentację na igrzyskach w Atenach, awansując do ćwierćfinału.

 

W Bielsku-Białej Prielożny ma największy budżet (około 3,5 mln złotych), Katarzynę Skorupę , Katarzynę Gajgał , Annę Barańską (grały w Pekinie), Eleonorę Dziękiewicz (w 2007 roku najlepsza środkowa World Grand Prix) oraz Natalię Bamber , która za czasów Niemczyka miała pewne miejsce w reprezentacji. Taki dream team nie powinien przegrywać. Presja będzie duża, bo w Bielsku-Białej czekają na mistrzowski tytuł od 2004 roku. Wtedy drużynę prowadził Zbigniew Krzyżanowski, a wiodącą zawodniczką była Agata Mróz .

 

Jeśli jednak Serwiński z Prielożnym sądzą, że finał to ich wewnętrzna sprawa, mogą się pomylić, bo w polskiej siatkówce jest jeszcze ktoś taki jak Matlak. Wiara w to, że on coś wymyśli, w Pile nie umiera nigdy. Tym razem doświadczony szkoleniowiec też składa ambitne deklaracje, mówiąc, że walka o trzecie miejsce go nie interesuje. – Nie mieliśmy wprawdzie takich finansowych możliwości jak drużyny z Bielska-Białej i Muszyny, ale udało się zebrać skład, który na pewno nie wystraszy się nikogo – twierdzi Matlak .

 

Teraz, gdy już wiadomo, że w pierwszej kolejce PlusLigi będą mogły grać Milena Sadurek i Paulina Maj , a niedługo dołączy do nich Białorusinka Alona Hendzel , może być spokojniejszy i jeszcze pewniejszy swego. Sadurek (reprezentacyjna rozgrywająca) i Maj (czołowa libero) przechodziły do Piły z Bielska-Białej w niemiłej atmosferze. Kluby w końcu doszły do porozumienia, ale niesmak pozostał. Hendzel opuściła Białystok i jeszcze czeka na decyzję, ale jest więcej niż pewne, że ona też będzie grać pod okiem Matlaka, który może liczyć również na jedną z najlepszych polskich środkowych Agnieszkę Bednarek , Brazylijkę Michelę De Casię Teixeirę i Agnieszkę Kosmatkę , które zdecydowały się zostać na kolejny sezon w Pile.

 

Czwartą siłą PlusLigi według Andrzeja Niemczyka powinna być MKS Dąbrowa Górnicza. Były trener reprezentacji Polski znany jest wprawdzie z prowokujących opinii, ale tym razem chyba specjalnie nie ryzykuje, tak typując.

 

Z niezniszczalną Magdaleną Śliwą , z Joanną Staniuchą-Szczurek i Beatą Strządałą Dąbrowa Górnicza ma duże szanse, podobnie jak w ubiegłym sezonie, zakwalifikować się do play off.

 

Zagadką są możliwości drużyn z Białegostoku i Mielca. Pierwsza przeszła metamorfozę już rok temu, ale wystarczyło to jedynie do utrzymania się w lidze. W Mielcu nerwowość jest jakby mniejsza, a drużyna z sezonu na sezon wydaje się mocniejsza.

 

* Autor tekstu – Janusz Pindera – Rzeczpospolita

źródło: rzeczpospolita.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved