Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Strefowe podsumowanie 1. kolejki PRO A kobiet

Strefowe podsumowanie 1. kolejki PRO A kobiet

Za nami pierwsza kolejka ligi francuskiej kobiet. Zgodnie z przewidywaniami zwycięstwa odniosły faworyzowane drużyny, w tym obrońca tytuły, RC Cannes oraz wicemistrz, Mulhouse. Pierwszym liderem została ekipa St-Cloud Paris.

Znakomicie sezon rozpoczęły siatkarki U.St.Francais St-Cloud Paris, które w inauguracyjnym meczu pokonały 3:0 drużynę Terville Florange Olimpique. Imponująco wyglądał pierwszy set, w którym padł rzadko spotykany wynik 25:9. W drugim secie siatkarki Olimpique stawiły nieco większy opór, jednak ostatecznie przegrały 20:25. Set trzeci to ponowna dominacja drużyny z Paryża i wygrana 25:11.

St-Cloud Paris Terville – Florange Olimpique 3:0

(25:9, 25:20, 25:11)

Drużyna Mulhouse stawiana jest w gronie pretendentek do medalu. W meczu inauguracyjnym sezon zmierzyły się z beniaminkiem z Saint-Raphaël. W meczu padł spodziewany wynik, czyli gładkie zwycięstwo Mulhouse, choć przeciwniczki w pierwszym secie zmusiły je do sporego wysiłku. Ostatecznie jednak zdołały je pokonać 27:25. W kolejnych partiach młode siatkarki Saint-Raphaël nie potrafiły już postawić tak trudnych warunków i przegrały do 20 i 17. W ekipie beniaminka wiodącą postacią była Sandra Kociniewski, która dla swojej drużyn zdobyła 13 punktów, przy 43% skuteczności. Dla zwycięskiej drużyny najwięcej, bo po 12 punktów, zdobyły Christina Bauer i Sanja Hanusic. Kluczem do zwycięstwa ekipy z Mulhouse okazała się skuteczniejsza gra w ataku.

Association Saint-Raphaël – A.S.P.T.T. Mulhouse 0:3

(25:27, 20:25, 17:25)

Już niemal tradycją stało się, iż RC Cannes to główny faworyt do tytułu mistrzowskiego. Podobnie jest w tym roku. Pierwszym przeciwnikiem obrończyń tytułu był beniaminek ligi, drużyna Municipal de Clamart. Zgodnie z przewidywaniami podopieczne trenera Yan Fanga nie miały najmniejszych problemów z odniesieniem zwycięstwa. Co więcej trener przeciwniczek miał do dyspozycji tylko 10 siatkarek. We wszystkich trzech partiach na boisku bezsprzecznie dominowały mistrzynie Francji, nie tracąc w żadnej z partii więcej niż 17 punktów. Dla ekipy Municipal de Clamart najwięcej punktów zdobyły Virginie Kadjo (12) oraz Fatou Niane Diouck (15). Zdobycz punktowa tych siatkarek to ponad połowa wszystkich punktów, jakie ich drużyna wywalczyła w tym spotkaniu. W ekipie RC Cannes najlepiej punktującymi zawodniczkami były Valentina Fiorin oraz Victoria Ravva (obydwie po 8 oczek).

Municipal de Clamart – RC Cannes 0:3

(17:25, 14:25, 16:25)

Az pięć setów potrzeba było, aby wyłonić zwycięzcę meczu Melun La Rochette – Stella E.S. Callais. Ten kto sądzi, że mecz był zacięty, jest w błędzie. Obie ekipy grały bardzo nierówno. Najbardziej zacięta walka toczyła się w pierwszym secie, w którym siatkarki La Rochette zwyciężyły 25:20. W kolejnych partiach przewaga zwyciężczyń była o wiele większa (w secie czwartym Stella E.S. Callais zwyciężyła z przewagą 12 oczek). Więcej sił na tie-break zachowały zawodniczki La Rochette, które zwyciężyły 15:10, a tym samym 3:2 w całym spotkaniu.

Melun La Rochette – Stella E.S. Calais 3:2

(25:20, 25:17, 17:25, 13:25, 15:10)

Blisko rozegrania pięciosetowego pojedynku były drużyny Hainaut Volley oraz Istres Ouest Provence V.B. Po dwóch łatwo wygranych setach (do 20 i 16), zawodniczki Hainaut Volley wyraźnie przegrały w partii trzeciej (14:25). W kolejnym secie trwała wyrównana walka, która zakończyła się zwycięstwem Hainaut Volley po grze na przewagi. O wygranej w całym meczu zadecydowała równiejsza gra we wszystkich elementach, a także znakomita postawa Hiljani Trivunic, która zdobyła 18 punktów, przy niemal 57% skuteczności w ataku.

Hainaut Volley – Istres Ouest Provence V.B. 3:1

(25:20, 25:16, 14:25, 27:25)

Podobnie jak w meczu Rochette – Calais, także i w spotkaniu pomiędzy Nancy Volley-Ball – U.S.S.P. Albi Volley-Ball potrzeba było pięciu partii by wyłonić zwycięzcę. Podobieństwa nie kończą się tylko na liczbie setów. Także i w tym spotkaniu przebieg setów był bardzo jednostronny. Jedynie w trzeciej i piątej partii, wygranych przez Nancy, drużyny prowadziły wyrównaną walkę. W pozostałych przewaga zwycięskiej drużyny była bardzo duża. Siatkarki z Nancy znakomicie zagrały w tym spotkaniu blokiem, zdobywając w ten sposób aż 12 punktów, przy 5 przeciwniczek. Z bardzo dobrej strony pokazała się Alessa Guerra Franco, która w meczu zdobyła 21 punktów, przy 54% skuteczności w ataku.

Vandoeuvre Nancy Volley Ball – U.S.S.P. Albi Volley-Ball 3:2

(25:17, 16:25, 25:23, 13:25, 18:16)

Z bardzo dobrej strony pokazały się siatkarki Le Cannet, które pokonały 3:0 ekipę Villebon. Spotkanie rozpoczęło się od bardzo wysokiej wygranej ekipy Le Cannet (25:12). W kolejnych partiach ich dominacja była mniejsza, jednak pozwoliła na pewne wgranie meczu w trzech odsłonach. Najlepszą zawodniczką zwycięskiej ekipy była Quinta Steenbergen, która zdobyła 11 punktów, popisując się 62% skutecznością w ataku.

RC de Villebon 91 – ES Cannet-Rocheville 0:3

(12:25, 23:25, 21:25)