Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Mistrz bije beniaminka

PlusLiga: Mistrz bije beniaminka

W meczu pierwszej kolejki mistrz Polski, Skra Bełchatów, pokonała beniaminka z Gdańska. Jedynie w pierwszym secie gospodarze nie potrafili nawiązać wyrównanej walki.

Oba zespoły rozpoczęły pojedynek od gry punkt za punkt. Przy stanie 4:4 skutecznie z lewego skrzydła zaatakował Stephane Antiga, krótką skończył Daniel Pliński i bełchatowianie wyszli na prowadzenie 6:4. Zawodnicy Trefla Gdańsk mieli spore kłopoty z przyjęciem skomplikowanej zagrywki Radosława Wnuka, a także nie kończyli ataków. Po autowym ataku Wojciecha Winnika na pierwszej przerwie technicznej mistrzowie Polski prowadzili 8:4. W zespole gdańskim nie funkcjonował blok, ponadto siatkarze ułatwiali rywalom sytuację popełniając proste błędy. Blok Plińskiego na Łukaszu Kadziewiczu, as serwisowy Miguela Falaski oraz przekroczenie linii trzeciego metra przez Bojana Janica przyniosło efekt w postaci siedmiu punktów przewagi siatkarzy z Bełchatowa (12:7). Kolejne akcje to w dalszym ciągu festiwal pomyłek gospodarzy. Asem serwisowym popisał się Pliński, co dało podopiecznym Daniela Castellaniego prowadzenie 16:7 na drugiej przerwie technicznej. Gra układała się całkowicie pod dyktando zawodników Skry. W zespole Trefla w ataku zawodzili Winnik oraz Wojciech Serafin. Gdańszczanie nie byli w stanie zatrzymać atakujących z ogromna swobodą rywali. Przy stanie 20:11 trener Wojciech Kasza postanowił poszukać rozwiązania problemu w zmianie rozgrywającego i do gry desygnował Jakuba Bednaruka. Dzięki autowemu atakowi Dawida Murka oraz znakomitej zagrywce Kadziewicza beniaminek PlusLigi zdołał zmniejszyć straty do sześciu oczek (15:21). Końcówka to popis bełchatowskiego bloku. Seta wygranego 25:16 zakończył Pliński.

W drugiej partii w obu ekipach nastąpiły zmiany w składach. W drużynie gości Antigę, który z powodu urazu kolana musiał opuścić boisko, zastąpił Bartosz Kurek. Młody przyjmujący natychmiast stał się głównym celem zagrywek rywali. W ekipie gospodarzy natomiast na parkiecie pozostał Bednaruk. Pierwsze akcje to gra punkt za punkt, jednak po skutecznym zbiciu Serafina, autowym ataku z krótkiej Wnuka oraz dotknięciu siatki przez siatkarza Skry, zespół Trefla odskoczył na trzy punkty (6:3). Bełchatowianie niedokładnie przyjmowali, mieli również problemy ze skończeniem ataku. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarze z Gdańska schodzili z czterema oczkami przewagi (8:4). Gościom za sprawą krótkiej Wnuka oraz punktowej zagrywce Kurka udało się zniwelować straty do dwóch punktów (10:12). Jednak inicjatywa nadal była po stronie gdańszczan. W ataku rządził i dzielił Winnik. Na drugiej przerwie technicznej Trefl nadal utrzymywał dwupunktową przewagę (16:14). Po wznowieniu gry zespół Skry energicznie zabrał się do odrabiania strat i błyskawicznie doprowadził do remisu 18:18. Zawrzała zacięta wyrównana walka. Po stronie gdańskiej w ataku niezmiennie błyszczał Winnik. Znakomicie grę prowadził Bednaruk. Po drugiej stronie siatki grę w ataku „ciągnął” Mariusz Wlazły wraz z Kurkiem. Pierwszą piłkę setową w górze mieli bełchatowianie, jednak nie wykorzystali jej i sytuacja odwróciła się, dzięki Janicowi, który skutecznie zaatakował, a następnie zaserwował asa. Obie drużyny miały jeszcze po jednej szansie na zwycięstwo, walka jednak wciąż pozostawała nierozstrzygnięta. Emocje sięgały zenitu. Przy stanie 27:27 w polu zagrywki zameldował się Wlazły. Dwa asy serwisowe kapitana bełchatowskiej drużyny przyniosły jej zwycięstwo 29:27.

Trzecią odsłonę spotkania lepiej rozpoczęli gdańszczanie, którzy po ataku Winnika oraz autowej piłce Kurka prowadzili 2:0. Przy świetnej zagrywce Bednaruka, z krótkiej zaatakował Jarosław Stancelewski, co dało zespołowi Trefla trzypunktowy dystans (7:4). Mimo usilnych prób goście nie byli w stanie odrobić strat. Przy stanie 12:9 as serwisowy na swoje konto zapisał Serafin. Na drugiej przerwie technicznej gospodarze nadal prowadzili trzema punktami (16:13). Po wznowieniu gry powtórka z rozrywki z poprzedniego seta. Bełchatowianie otrząsnęli się z transu. Pliński w duecie z Kurkiem zablokowali Winnika, z kolei Wlazły powstrzymał Stancelewskiego, dwukrotnie w ataku błysnął Kurek i na tablicy wyników pojawił się remis 17:17. Rozpoczęła się emocjonująca walka. Przy stanie 20:20 Kurek posłał serwis pomiędzy dwóch zawodników Trefla, następnie atak skończył Wlazły i mistrzowie Polski wyszli na prowadzenie 22:20. Znakomicie w obronie prezentował się Piotr Gacek. Piłkę setową dał swojemu zespołowi niezawodny w tym spotkaniu Wlazły (24:22). Jednak gdańszczanie nie zamierzali łatwo się poddawać. W roli głównej wystąpił Janić popisując się zarówno w ataku jak i na zagrywce. Trener Castellani postanowił wzmocnić przyjęcie i na parkiecie w miejsce Kurka pojawił się Michał Bąkiewicz. Skra nie kończyła ataków, co skwapliwie na kontrach wykorzystywali gospodarze. Przy stanie 26:26 udanie zaatakował Serafin, a zwycięstwo Treflowi dał autowy atak Wlazłego (28:26).

W czwartym akcie spotkania w szóstce Skry pozostał Bąkiewicz. W pierwszych akcjach obie drużyny toczyła walkę akcja za akcję, jednak przy stanie 4:4 inicjatywę przejęli podopieczni trenera Kaszy. Bełchatowianie nie potrafili skończyć ataku w pierwszej akcji. W atak dał znać o sobie Serafin i Trefl wyszedł na prowadzenie 6:4. Gospodarze nie cieszyli się nim długo. Pojedynek na siatce z Janicem wygrał Falasca, następnie kontrę skończył Bąkiewicz, co dało remis 6:6. W miejsce Stancelewskiego na parkiecie pojawił się Dariusz Szulik. Zaraz po wejściu Szulik zapisał na swym koncie udany atak z krótkiej, Winnik powstrzymał Wlazłego i gdańszczanie odskoczyli na dwa oczka (9:7). Wtedy w polu zagrywki pokazał się Bąkiewicz. As serwisowy przyjmującego Skry oraz atak Wlazłego zaowocowały prowadzeniem 11:9. Silna zagrywka oraz wysoka dyspozycja Wlazłego w ataku były najgroźniejszą bronią bełchatowskich siatkarzy w tym secie. Za sprawą asa Plińskiego oraz kiwki Wlazłego przewaga gości wzrosła do czterech punktów (14:10) i utrzymała się do drugiej przerwy technicznej. Po wznowieniu gry na parkiecie w miejsce Wnuka pojawił się Marcin Możdzonek. Festiwal asów serwisowych kontynuował Murek, a następnie Falasca (21:15). Przyjęcie gdańskiego zespołu było kompletnie rozbite. Zawodnicy Trefla jeszcze usiłowali walczyć, jednak na próżno. Przy stanie 21:16 Pliński zablokował Winnika, po czym ukarany został żółtą kartką za nadmierne okazywanie radości z zatrzymania przeciwnika (22:17). Piłkę setową dał bełchatowskiej drużynie kolejny skuteczny blok na Winniku, a spotkanie zakończył obijając blok rywali Murek (25:18).

Nagrodę MVP spotkania przyznano Mariuszowi Wlazłemu.

Trefl Gdańsk – Skra Bełchatów 1:3

(16:25, 27:29, 28:26, 18:25)

Składy drużyn:

Trefl: Winnik (14), Kruk, Stancelewski (6), Janić (11), Serafin (14), Kadziewicz (9), Skorij (libero) oraz Bednaruk i Szulik (3).

Skra: Murek (9), Falasca (3), Pliński (13), Wlazły (23), Antiga (2), Wnuk (6), Gacek (libero) oraz Jarosz, Bąkiewicz (4), Kurek (14) i Możdżonek (1).