Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > M. Przedpełski: Pora budowania odmłodzonej reprezentacji

M. Przedpełski: Pora budowania odmłodzonej reprezentacji

W czwartek rozlosowano grupy Mistrzostw Europy 2009. Polska zagra razem z Francją, Niemcami i Turcją. Prezes PZPS-u, Mirosław Przedpełski jest zadowolony z wyników tego losowania i sądzi, że wszystko zależy od przygotowania reprezentacji.

W czwartek odbyło się losowanie grup Mistrzostw Europy. Jak pan ocenia to losowanie? Polska, Francja, Niemcy i Turcja…

W Europie nie ma już słabeuszy. Wszystko zależy od tego czy jesteśmy dobrze przygotowani na dany turniej. Jeżeli się przygotujemy, to żaden przeciwnik nam nie „podskoczy”. To jest podstawowa sprawa. Ja jestem generalnie zadowolony, bo z Niemcami ostatnio wygrywaliśmy. Francja jest mocnym zespołem, patrząc na ich ostatnie turnieje czy grę w Lidze Światowej. Turcja to jest niewiadoma. Wygrywamy z nimi, ale oni będą grać u siebie, a kibice mogą tam dużo zdziałać. Siatkówka w Turcji jest popularna i fajnie się tam gra.Można powiedzieć, że poziom tych drużyn jest zbliżony. Oczywiście Francja i Niemcy stoją nieco wyżej, ale Turcja właśnie jest gospodarzem i to pewnie będzie ich atut…

Kibice w Turcji są fanatykami, którzy potrafią zrobić atmosferę. Wielokrotnie byłem na meczach w Turcji, stąd wiem, że tak jest. Sami wiemy w Polsce, że kibice są ważnym elementem gry reprezentacji.

Turecki fanatyczny doping nie przeszkodził Polkom w zdobyciu tam mistrzostwa Europy. Czy to może być przykład dla naszych siatkarzy?

No właśnie, wykorzystajmy to. Panie wygrały, to wy też musicie. Ale tak naprawdę mamy do tego jeszcze trochę czasu. Na pewno dla nowego trenera będzie to ważny cel, żeby się pokazać. Nie wiemy jeszcze jaką drużynę będzie miał ze sobą, bo na pewno nie będziemy robić na siłę powołań do reprezentacji. Ilu zawodników po Igrzyskach będzie chciało grać to zobaczymy, ale ja myślę, że jest to już pora budowania odmłodzonej reprezentacji.

Niedawno obchodziliśmy 80-lecie Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Za chwilę kolejna ważna data – wybory nowego trenera. Proszę powiedzieć czy już są jakieś przymiarki do nowych obsad?

Rozmawiamy, dzwonią do nas różni trenerzy, menadżerowie. My poczekamy do wyborów w związku. Tak bowiem by wypadało, aby nowe władze wzięły na siebie odpowiedzialność tego wyboru. Łatwiejszy wybór byłby chyba obecnie jeśli chodzi o kadrę kobiecą. Jest w tym momencie dwóch trenerów w Polsce, którzy mogliby ją poprowadzić. Jeśli chodzi o kadrę męską też podkreślałem, że chciałbym trenera Polaka. Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili może nie być osoby gotowej na to stanowisko. Trenerem powinien być teraz ktoś o mocnej osobowości, kto zmotywuje drużynę do gry. Przygotowanie fizyczne nie jest tu tak istotne, bo do tych spraw można zatrudnić specjalistę. Musi być ktoś z wizją, charakterem, aby tych zawodników „napędzić” do gry.

Podczas konferencji mówił pan, że związek zamierza ogłosić konkurs na selekcjonera. Czy w takim razie nie będziecie się zwracać do konkretnych osób?

Konkurs jest potrzebny ze względów taktycznych i finansowych. Łatwiej jest rozmawiać z trenerami, którzy się zgłaszają, szczególnie o sprawach finansowych. Wszystko zależy od rodzaju konkursu.

* Rozmawiał Piotr Grabka (Polskie Radio Euro)

* Tekst powstał przy współpracy ze Strefą Siatkówki

źródło: inf. własna, Polskie Radio Euro

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved