Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga: Wałbrzyszanom pomógł Australijczyk

II liga: Wałbrzyszanom pomógł Australijczyk

Z nadziejami czekali wałbrzyscy kibice na spotkanie Victorii PWSZ z Olimpią Sulęcin. Byli ciekawi co pokaże nowy nabytek klubu - John Dekker, który zjawił się dopiero 30 września.

Australijczyk zaliczył zaledwie kilka wspólnych treningów treningów kolegami z nowej drużyny. Poza tym kibice byli ciekawi jak ich zespół zaprezentuje się w spotkaniu z solidna Olimpią Sulecin po ciężkim laniu, jakie przed tygodniem sprawił i wałbrzyszanom Joker Piła, wygrywając w godzinę 3:0. A Olimpia była w stanie postawić równie wysokie wymagania jak Joker, mając w składzie tak doświadczonych zawodników jak środkowy Roman Bartuzi i rozgrywający Jerzy Boguta .

Mecz dla gospodarzy zaczął się udanie, bowiem objęli oni szybko prowadzenie 5:3, 8:5, a po kilku błędach ze strony zawodników gości nawet 14:9. Bardzo dobrze w ataku radził sobie na skrzydle 20-letni Dekker , którego po drugiej stronie wspierał niewiele starszy Michał Tomiałowicz . Jego wyjście w podstawowym składzie w miejsce Krzysztofa Zdrzałki było dużą niespodzianką. Potem okazało się, że to był bardzo dobry kadrowy ruch trenera Janusza Ignaczaka . Wałbrzyszanie w I secie poczuli się zagrożeniu tylko prze moment, kiedy przy stanie 19:13 stracili trzy kolejne punkty. Ignaczak wziął czas i po chwili drużyny zagrały „punkt za punkt” i I seta wygrała Victoria PWSZ 25;21.

Drugi set był bardziej wyrównany. W Olimpii świetnie rozgrywał Boguta , a Pić , Chajec i Gaca zaczęli skutecznie atakować. A wałbrzyszanie zaczęli psuć zagrywki. Olimpia prowadziła nawet 8:5 i 13:11, ale gospodarze szybko doprowadzali do remisu. Bardzo dobrze w tej partii grał Dominik Kwapisiewicz , który zaczął seryjnie punktować dla gospodarzy. Na środku 20-letni Jurczyński nie bał się Bartuziego i zdobył kilka punktów atomowymi atakami. Od stanu 19:19 gospodarze zdobyli trzy punkty przewagi i utrzymali ją do końca, wygrywając seta 25;22.

Tak bardzo uspokoili się tymi wygranymi setami, że w trzeciej partii zupełnie przespali początek. Po kilku minutach było już 5:1, a potem 10:5 i 16:10 dla gości. Na nic zdały się zmiany, w Victorii PWSZ weszli do gry Zdrzałka i na rozegranie Leński , ale goście powiększali swoją przewagę. Bardzo udanie blokował Bartuzi , dobrze grali Idzikowski i Gaca . Olimpia wygrała łatwo III seta 25:18.

IV set zaczął się podobnie układać jak poprzedni. Od początku prowadziła Olimpia. Wyraźnie osłabł Australijczyk Dekker , który nadal odczuwa problemy aklimatyzacji. Victoria PWSZ mało grała środkiem. Wałbrzyszanie za to świetnie bronili. Często był remis, ale Olimpia odskakiwała także na 2 punkty przewagi. Wałbrzyszanie nadrabiali te różnicę wielką ofiarnością w grze,.

Jak oni bronią, to niemożliwe, ale wygrają mecz taka obroną – powiedział w pewnym monumencie odpoczywający na ławce rezerwowych Bartuzi . I jakby wykrakał kolegom finisz seta. Od stanu 22:24 wałbrzyszanie, dzięki Tomiałowiczowi , doprowadzili do remisu. Potem trzy razy Olimpia prowadziła punktem ,ale wałbrzyszanie znowu ich dochodzili. I objęli prowadzenie dopiero przy stanie 28:27. A za moment cieszyli się z wygranego seta i meczu, bowiem ostatnia akcje zakończył skuteczny blok gospodarzy. Victoria PWSZ wygrała IV seta 29:27, a cały mecz 3:1. Za chwilę wałbrzyszanie tańczyli w kółku przy aplauzie kibiców, bo to zwycięstwo pozwoli im nabrać większej pewności siebie przed następnymi meczami. A goście długo nie mogli się pogodzić z faktem, że nie zdobyli nawet punktu w tym meczu i nie doprowadzili do tie-breaka.

Bardzo to nam było potrzebne po tym laniu z Jokerem, zespół pokazał charakter, wygrał dramatyczna końcówkę. I powinien uwierzyć, że może wygrywać z każdym. Nie ustrzegliśmy się jeszcze wielu błędów, ale nadrobiliśmy to świetną obroną. Z Dekkera jestem zadowolony, był tylko na czterech treningach, musi dojść do siebie i zgrać się z zespołem, ale powinien być znacznym wzmocnieniem drużyny – ocenił grę i wynik trener gospodarzy Janusz Ignaczak .

Victoria Wałbrzych – Olimpia Sulęcin 3:1

(25:21, 25:22, 18:25, 29:27)