Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Strefowa zapowiedź sezonu francuskiej PRO A mężczyzn

Strefowa zapowiedź sezonu francuskiej PRO A mężczyzn

Już w ten weekend rozgrywki zaczyna francuska PRO A mężczyzn. Mimo że poziom całej ligi nie pozwala stawiać jej w gronie najsilniejszych, dla nikogo nie jest tajemnicą, że kilka francuskich ekip może namieszać w europejskich pucharach.

Tytuł mistrza Francji w poprzednim sezonie wywalczyła drużyna P.U.C. Paris Volley, pokonując drugi rok z rzędy ekipę Stade Poitevin VB Poitiers. W tym roku wydaje się jednak, że układ sił w PRO A zmieni się.

Sezon transferowy dostarczył wielu emocji kibicom. Do sporych przetasowań doszło w drużynie zdobywcy Coupe de France, Bouc Volley. Aż ośmiu zawodników zdecydowało się na zmianę barw klubowych. W ich miejsce sprowadzono sześciu graczy, w tym fińskiego środkowego Matti Oivanena. Ciekawostką jest, iż w gronie nowych zawodników nie znalazł się żaden Francuz. Drużyna ta będzie więc istną wierzą Babel.Działaczom Stade Poitiers udało się zatrzymać sporą część podstawowego składu i choć z drużyny odeszło aż sześciu zawodników, w tym dwóch rozgrywających – Kevin Hansen oraz Diego Gutierrez, jednak w ich miejsce sprowadzony został Czech, Ondrej Boula, którego firmowym zagraniem są niezwykle szybkie wystawy na skrzydło.

Także w czwartej ekipie poprzedniego sezonu, Tourcoing, nie doszło do wielkich zmian. Klub opuściło czterech zawodników, a w ich miejsce sprowadzono bułgarskiego przyjmującego, Bojidara Slaveva, brazylijskiego atakującego, który w poprzednim sezonie występował we włoskiej Latinie, Gilsona Alvesa Bernardo oraz amerykańskiego rozgrywającego, Jonathana Windera, który zastąpił byłego reprezentanta Serbii, Veljko Petkovića.

Najlepiej okres transferowy wykorzystali działacze AS Cannes, którzy zebrali niemal całą kadrę narodową Francji. Co więcej zawodnicy ci znają się od lat i w przeszłości grali już wielokrotnie razem (prawie wszyscy byli w CNVB, odpowiedniku polskiego SMS-u). Grą drużyny kierować będzie Pierre Pujol, pierwszy rozgrywający trójkolorowych. Zawodnik ten w poprzednim sezonie podpisał trzyletni kontakt z Sisleyem Treviso. Nie mógł jednak zaliczyć swojego pobytu we Włoszech do udanego, gdy nie znalazł uznania w oczach trenerów i wielokrotnie przyszło mu oglądać mecze swojej drużyny z ławki dla rezerwowych. Ostatecznie włoska drużyna zdecydowała się wypożyczyć go właśnie do AS Cannes. Jego przejściu towarzyszyło spore zamieszanie, gdyż ciągle obowiązywał dwuletni kontrakt z Yannickiem Bazin, który w poprzednim sezonie był pierwszym rozgrywającym. Zawodnik ten zaliczany jest do szerokiej kadry, a w tej sytuacji jasne stało się, że także w klubie byłby rezerwowym. Dlatego też klub podziękował zawodnikowi. Ostatecznie Bazin podpisał kontrakt z drużyną mistrza Francji, Paris Volley, która po odejściu Rafaela Redwitza (przeszedł do Yoga Forlě) poszukiwał kogoś na jego miejsce. W ekipie AS Cannes od tego sezonu występować będzie także Ludovic Castard, który po słabszym sezonie, spowodowanym kontuzjami, wraca do gry. W poprzednim klubie, Paris Volley, zawodnik ten występował na pozycji atakującego, choć w kadrze oglądać go możemy grającego na przyjęciu. W nowym klubie będzie występował właśnie na tej pozycji. Jego konkurentami będą Loic Geiger oraz Samuele Tuia. Ten ostatni przez długi czas trenował… rzut oszczepem. W siatkówkę gra od kilku lat, a już w tym roku znalazł się w szerokiej kadrze na Ligę Światową. Wszyscy ci trzej mają podobny profil gry i ich mocniejszą stroną jest atak. Rola rezerwowego najprawdopodobniej przypadnie Castard’owi, który powraca do gry po kontuzji. Do drużyny dołączyło także dwóch nowych środkowych. Gary Gendery (nadzieja francuskiej siatkówki, który w tym roku po raz pierwszy wystąpił w Lidze Światowej) oraz Romain Vadeleux, podstawowy zawodnik reprezentacji Francji. Jeśli do tego dodamy libero trójkolorowych Jeana-François Exigę oraz kolejnego reprezentacyjnego środkowego, Géralda Hardy-Dessources otrzymamy niemal całą kadrę Francji. Skład AS Cannes uzupełniają obcokrajowcy.

Mały skandal wybuchnął w drużynie z Montpellier. W zeszłym roku kontrakt z tym klubem podpisał na 2 lata atakujący reprezentacji Francji – Antonin Rouzier. Zawodnik, uznawany za największą nadzieję francuskiej siatkówki, w tym sezonie nie występował w Lidze Światowej z powodu kontuzji kolana. Po bardzo dobrym sezonie, zawodnik uznał iż należy mu się podwyżka. Innego zdania byli działacze, którzy postanowili nie zmieniać zapisanego w kontrakcie wynagrodzenia. Rouzier chciał więc zmienić pracodawcę, na co z oczywistych powodów nie chcieli się zgodzić działacze klubu. Dla zawodnika nie było to jednak przeszkodą i zerwał kontrakt, podpisując nowy z belgijskim Knack Roeselare, nie informując o swojej sytuacji nowy klub. Jak łatwo się domyśleć sprawa trafiła do sądu, a na jej rozstrzygnięcie czekać trzeba będzie do stycznia 2009. Tym samym jednak drużyna Montpellier ostała bez nominalnego atakującego. Co więcej klubu nie stać na sprowadzenie kogoś w miejsce Rouziera.

Kto zdobędzie złoty medal? Największe szanse zdaje się mieć właśnie AS Cannes, choć jak zwykle w walce o tytuł liczyć będą się Tours, Tourcoing i Montpellier.

Potwierdzają to wyniki rozegranego w zeszły weekend turnieju Tournoi de la Ligue, w którym wystąpiły niemal wszystkie drużyny z PRO A oraz dwóch spadkowiczów, Asnieres Volley 92 oraz Gazelec F.C.O. Ajaccio. W trzydniowym turnieju najlepsza okazała się być ekipa Tours VB, która w finale pokonała 3:0 Paris Volley.

Klasyfikacja końcowa:

1.  Tours VB
2.  Paris Volley
3.  AS Cannes
4.  Montpellier VUC
5.  Arago de Sète
6.  FL Saint Quentin VB
7.  CAC Alès
8.  Rennes Volley 35
9.  Spacer's Toulouse
10. Stade Poitevin VB
11. Saint Brieuc CAVB
12. Beauvais OUC
13. Narbonne Volley
14. Asnières Volley 92
15. GFCO Ajaccio VB

Zobacz również:

Terminarz I kolejki PRO A

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2008-10-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved