Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Częstochowa chce Mistrzostw

Częstochowa chce Mistrzostw

Częstochowa chce wystąpić o organizację siatkarskich Mistrzostw Świata w 2014. Mecze miałyby się odbywać w nowej hali sportowo-widowiskowej, która ma powstać przy stadionie na Olsztyńskiej do 2012 roku.

To, że w Częstochowie powstanie nowoczesny obiekt, stało się jasne już wiosną tego roku. Prezydent Tadeusz Wrona zmienił wtedy zdanie. Postanowił, że z rozdzielanych bez konkursów między subregiony unijnych pieniędzy Częstochowa będzie budować nie centrum kongresowo-wystawiennicze, a właśnie halę sportowo-widowiskową. Teraz chce walczyć o organizację siatkarskiego mundialu, który odbędzie się w Polsce w 2014 roku. Mają mu w tym pomagać senator Andrzej Szewiński, szef rady nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki Andrzej Gołaszewski i… popularność siatkówki w Częstochowie.

Hala ma kosztować 70 mln zł, z czego 30 będzie pochodzić z funduszów unijnych. Resztę ma zdobyć miasto, wygospodarowując środki w budżecie i wzorem ośrodków organizujących piłkarskie Euro starając się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu czy Totalizatora Sportowego. Praktycznie przesądzone jest już, że hala powstanie w dzielnicy Zawodzie. Zdaniem magistratu, główny atut tej lokalizacji to bezpośrednie sąsiedztwo stadionu żużlowego, z którym stworzy nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt sportowy. Także fakt, że grunty, na których ma zostać wybudowana, należą do miasta.Lokalizacja została już wybrana, zatwierdzona i zgłoszona do urzędu marszałkowskiego – wyjaśniał prezydent Wrona na wczorajszej konferencji prasowej w urzędzie miasta. – Powinna nam między innymi pomóc w znalezieniu inwestora dla obiektu hotelowo-administracyjnego, jaki ma powstać w ramach drugiego etapu przebudowy stadionu.

Częstochowa wystąpiła już do Ministerstwa Sportu i Turystyki o włączenie do miast współorganizatorów MŚ w 2014 roku i poinformowała o planach inwestycyjnych. Odbyło się także spotkanie z prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosławem Przedpełskim, który w sobotę otwierał w hali Polonia Memoriał Arkadiusza Gołasia. Do tego, aby do Częstochowy przyjechali uczestnicy MŚ, jednak daleka droga. Pewniakami do organizacji MŚ są Katowice, Warszawa, Łódź, Wrocław, Trójmiasto, a w kolejce ustawiły się także Gliwice, Rzeszów, Bydgoszcz, Olsztyn i Szczecin. Szansą dla Częstochowy może być to, że Polska wzorem Włoch (gospodarza MŚ 2010) będzie chciała gościć najlepsze drużyny świata w 10 miastach.

Musimy się starać, bo jak nie teraz, to kiedy?– mówi były siatkarz AZS-u, a dziś senator RP Andrzej Szewiński. – Trzeba grać w jednej drużynie i o to walczyć. Moim zdaniem, to że w tej chwili nie mamy hali z prawdziwego zdarzenia, jest naszym dodatkowym atutem. Nową możemy przystosować do najbardziej rygorystycznych wymogów. A zapewniam, że budować nowocześnie, wcale nie znaczy drogo. Możemy dzięki temu tylko skorzystać. Obiekt powinien działać na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, coś dla siebie powinien w nim znaleźć każdy częstochowianin.

*Autorem tekstu jest Tadeusz Iwanicki

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
mistrzostwa świata

Więcej artykułów z dnia :
2008-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved