Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Łódź będzie dziś w centrum uwagi

Łódź będzie dziś w centrum uwagi

Uwaga siatkarskiej Europy będzie dziś skierowana na Łódź. O godz. 16:30 w Pałacu Poznańskiego odbędzie się bowiem ceremonia losowania XXVI ME siatkarek. Wyniki losowania na żywo pokaże serwis Strefa Siatkówki.

Mistrzostwa Europy siatkarek odbędą się od 25 września do 4 października 2009 roku w Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi. Finał rozegrany zostanie w nowo budowanej łódzkiej hali, w której mecze siatkówki będzie mogło oglądać 11 tysięcy widzów.

Podczas ceremonii losowania prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski zaprezentuje logo mistrzostw 2009. Łódzkie ME to trzecia spektakularna impreza, której organizację otrzymała Polska podczas jego czteroletniej kadencji, obok finałów Ligi Światowej (2007) i mistrzostw świata siatkarzy (2014). Ruszy również oficjalna strona internetowa mistrzostw, na której będą zamieszczane informacje w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim.To będzie wielkie wydarzenie nie tylko dla polskiej siatkówki, ale i dla naszego miasta. Gospodarze Łodzi zapowiadają, że impreza będzie miała oprawę na mistrzowską miarę. Już pierwsza prezentacja organizatora ME 2009, podczas ubiegłorocznych mistrzostw w Luksemburgu zrobiła wrażenie na sternikach CEV.

Szef federacji Andre Meyer skierował do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego słowa: – Jeszcze nigdy dotąd organizatorzy kolejnych mistrzostw nie pokazywali się w tak efektowny sposób na poprzedzającej imprezie. Bardzo się z tego cieszę. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że powierzenie Polsce organizacji mistrzostw było doskonałym wyborem. Zapowiadają się znakomite zawody. Organizować je będą nie tylko profesjonaliści, ale także przyjaciele, bo za takich uznaję zarówno Polski Związek Piłki Siatkowej, jak i gości z Łodzi – dodał kurtuazyjnie Meyer.

Łódź po raz drugi w historii organizuje mistrzostwa Europy w grach zespołowych. W 1958 roku gościliśmy w Hali Sportowej najlepsze koszykarki kontynentu. Z siatkarskich imprez w naszym mieście, oprócz corocznych meczów Ligi Światowej, wymienić trzeba jeszcze Puchar Świata siatkarzy, który odbył się również w hali przy ul. Skorupki w 1965 roku.

Dzisiejsze losowanie poprowadzą wiceprezydent Europejskiej Federacji Siatkówki (CEV) dr Jan Hronek z Czech oraz sekretarz komisji imprez sportowych Willy Bruninx z Holandii. Bezpośrednią transmisję z uroczystości przeprowadzi telewizja Polsat a wyniki losowania na żywo pojawiać się będą w serwisie Strefa Siatkówki.

Po raz drugi w mistrzostwach Europy siatkarek rywalizować będzie 16, a nie jak do 2005 roku 12. Poprzednio szesnastka grała również w Belgii i Luksemburgu (2007), kiedy zwyciężyły Włochy przed Serbią, Rosją i Polską.

Łódzkie losowanie wyłoni więc cztery grupy po cztery drużyny. Do finałowej szesnastki automatycznie awansowało sześć drużyn z ubiegłorocznych mistrzostw kontynentu: Włochy, Serbia, Rosja, Niemcy, Holandia i Belgia. Kolejnych sześć zdobyło awans w eliminacjach: Bułgaria, Czechy, Francja, Hiszpania, Słowacja i Turcja. W ostatnich dniach rozegrano baraże, z których weszły do finałów trzy zespoły: Azerbejdżan (wygrał z Grecją 3:0 i 3:1), Białoruś (ze Słowenią 3:1 i 3:0) i Chorwacja (z Ukrainą 2:3 i 3:1). Stawkę finalistek uzupełnia oczywiście gospodarz – Polska.

W ostatnim rankingu światowym najwyżej notowane spośród uczestników łódzkich mistrzostw są: Włochy (2 miejsce), Serbia (6), Rosja (8) i Polska (9). Igrzyska olimpijskie nie były udane dla Europy. Żadna drużyna z naszego kontynentu nie zdołała awansować do półfinałów. W ósemce znalazły się natomiast tylko trzy: Włochy przegrały z USA 2:3, a Rosja z Chinami i Serbia z Kubą po 0:3. Mistrzostwa Europy w Polsce mają więc pokazać nowe oblicze europejskiej siatkówki. W większości reprezentacji nastąpi zmiana generacji, bo turniej będzie pierwszą wielką imprezą na drodze do kolejnych igrzysk, tym razem na naszym kontynencie, w Londynie 2012.

* Autor – Waldemar Wojtkowiak

źródło: Dziennik Łódzki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Więcej artykułów z dnia :
2008-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved