Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Zakończono fazę grupową

ME juniorek: Zakończono fazę grupową

W środę zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Europy juniorek, rozgrywanych we Włoszech. Wiemy już, że do półfinałów awansowały ekipy Rosji, Serbii, Włoch i Turcji. Do domu jadą z kolei Czeszki, Holenderki, Chorwatki oraz Francuzki.

Grupa I – Foligno

W ostatniej kolejce Holenderki zmierzyły się z ekipą niemiecką. Udało im się zwyciężyć jedynie w pierwszym secie, głównie za sprawą wielu błędów rywalek. W drugim już dominowały Niemki, które wygrały pewnie 25:12. Trzecia partia była dość długo wyrównana, jednak w końcówce Niemki skutecznie zapunktowały i zakończyły seta wynikiem 25:21. Czwarty set to już pewna gra naszych zachodnich sąsiadek i mocne zwycięstwo 25:17.

Wiele emocji przyniosło spotkanie reprezentacji Czech i Ukrainy. Lepiej rozpoczęły mecz Czeszki, które dobrze spisywały się na zagrywce i w bloku. Po dwóch pierwszych setach prowadziły 2:0. Wtedy jednak dobra passa przeszła na stronę rywalek z Ukrainy, które w trzeciej partii zagrały zdecydowanie pewnie i wygrały ją do 16. Równie dobrze ekipa ukraińska zagrała w czwartym secie, pozwalając rywalkom zdobyć 18 punktów. Tie-break rozpoczął się od prowadzenia Ukrainek 4:0. Grały pewnie i Czeszki nie mogły im w żaden sposób zagrozić. Ostatecznie zwyciężyły 15:9.

Ciekawe było również spotkanie zespołów, które awansowały do półfinałów. Gospodynie zmierzyły się z ekipą turecką, pozwalając im wygrać jedynie pierwszego seta 25:19. Kolejne trzy partie wygrywały już Włoszki, jednak nie była to bardzo znacząca przewaga. Kilka punktów w końcówkach setów podarowały Włoszkom rywalki, które w ważnych chwilach popełniały błędy. Siatkarki z Italii wygrały mecz 3:1.

Grupa II – Perugia

W grupie II oprócz meczu Polska – Serbia odbyły się także spotkania Belgia – Rosja oraz Francja – Chorwacja.

Rosjanki nie miały większych kłopotów z pokonaniem Belgijek 3:1. W pierwszym secie walka była wyrównana do I przerwy technicznej. Potem Rosjanki odskoczyły na 14:11 i ta kilkupunktowa przewaga pozwoliła im spokojnie wygrać do 21. W drugim secie Rosjanki zagrały rewelacyjnie w każdym elemencie gry i pewnie zwyciężyły do 14. W trzeciej partii Belgijki ruszyły do odrabiania strat i podczas II przerwy technicznej prowadziły 16:12. Mimo wyrównanej końcówki udało im się wygrać 25:23. W czwartym secie początkowo trwała wyrównana walka, jednak w końcówce na kilka punktów przewagi wyszły Rosjanki i ostatecznie wygrały 25:19.

Na koniec zmierzyły się ekipy, które już wiedziały, że czeka je powrót do domu. Mimo to Francuzki w trzech setach rozprawiły się z ekipą Chorwacji. Pierwszy set od początku był wyrównany i zakończył się wynikiem 25:22. W drugiej partii wynik był wprawdzie tak sam, ale początkowo Francuzki prowadziły nawet pięcioma punktami. W trzecim secie ekipa francuska utrzymywała trzy, czteropunktową przewagę i spokojnie wygrała 25:21.