Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Porażka Polek na zakończenie fazy grupowej

ME juniorek: Porażka Polek na zakończenie fazy grupowej

Polskie juniorki uległy w trzech setach drużynie Serbii, w ostatnim spotkaniu grupowym ME. Serbki awansowały do półfinałów, natomiast biało-czerwone czeka teraz walka o miejsca 5-8.

Mecz nie zaczął się korzystnie dla Polek. Efektywna praca serbskiego bloku oraz błędy polskiego zespołu dały naszym rywalkom najpierw dwa (4:2), a potem cztery punkty przewagi (6:4). Na pierwszej przerwie technicznej reprezentacja Serbii prowadziła 8:5. Po wznowieniu gry polskie siatkarki poprawiły skuteczność w ataku, dodatkowo Serbki popełniły kilka błędów, co przyniosło biało-czerwonym remis 10:10. Znakomita gra Serbek w obronie i bloku oraz udane ataki sprawiły, że błyskawicznie odskoczyły na cztery oczka (14:10). Czteropunktowe prowadzenie utrzymały do drugiej przerwy technicznej (16:12). Podopieczne trenera Zbigniewa Krzyżanowskiego nie istniały praktycznie w bloku, nie najlepiej również radziły sobie z przyjęciem zagrywki rywalek. W ekipie serbskiej pierwsze skrzypce w ataku grała Milena Rasic. Przy stanie 21:16 reprezentacja Polski postanowiła jeszcze powalczyć. Polki kończyły atak za atakiem, wreszcie zapunktował blok, ponadto serbskie siatkarki ułatwiły naszym zawodniczkom sytuację kilka razy atakując w aut. Efektem tego był remis 22:22. Wyrównana walka trwała do stanu 24:24. W końcówce więcej zimnej krwi zachowała drużyna serbska, która skutecznym atakiem zakończyła wygranego 27:25 seta.

Początek drugiej odsłony spotkania również nie mógł napawać optymizmem. Serbki grały znakomicie, natomiast polskie siatkarki miały problemy we wszystkich elementach gry. Na pierwszej przerwie technicznej biało-czerwone traciły do rywalek już pięć punktów (3:8). Nasze zawodniczki odzyskały formę w ataku, owocnie popracował polski blok i na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. Reprezentacja Serbii odpowiedziała tą samą bronią i mimo błędów w ataku na drugą przerwę techniczną schodziła prowadząc 16:13. Polki doprowadziły do remisu i grając znakomicie w ataku, w bloku i wykorzystując udanie kontry oraz „wspierane” licznymi błędami przeciwniczek wyszły na prowadzenie 21:17. Zwycięstwo było tuż, tuż, jednak skuteczny blok serbskiej drużyny doprowadził do wyrównania 21:21. Po raz kolejny w końcówce lepiej grały Serbki i zdobywając trzy punkty z rzędu, zwyciężyły w drugim secie 25:23.

W trzecim akcie spotkania od pierwszej piłki zawrzała wyrównana walka. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsze były reprezentantki Serbii (8:7). Do stanu 10:10 nadal zespoły walczyły akcja za akcję. Serbki wzmocniły zagrywkę, co natychmiast spowodowało ogromne problemy z przyjęciem w polskim zespole i w efekcie pogorszenie gry. Na drugiej przerwie technicznej Polki przegrywały 13:16. Serbskie siatkarki niemiłosiernie nękały polski zespół swoim mocnym serwisem. Nasze zawodniczki zupełnie pogubiły się w grze. Gdy przewaga drużyny serbskiej wzrosła do siedmiu punktów (22:15) było jasne, że to koniec marzeń o strefie medalowej dla reprezentacji Polski. Serbki zwyciężyły 25:17 po autowym ataku Polek.

Trzeba pamiętać, że Serbia to zdecydowanie lepszy zespół od nas – komentował po meczu trener kadry Zbigniew Krzyżanowski. – Spotykaliśmy się z nimi kilka razy w ciągu ostatniego roku i mieliśmy wygranego zaledwie jednego seta. Gdybyśmy z nimi dziś wygrali graniczyłoby to z cudem. Nie zapominajmy, że to są wicemistrzynie Europy i czwarta drużyna mistrzostw świata. Gramy wielką ambicją, z której wynika tyle dobrego co i złego. Jeśli zajmiemy piąte miejsce będzie to wielkim sukcesem.

Jest mi bardzo przykro z powodu naszej porażki – powiedziała kapitan reprezentacji Polski Joanna Wołosz. – W dzisiejszym meczu nie zaprezentowałyśmy się najlepiej. Teraz mamy nadzieję, że wygramy rywalizację o piąte miejsce.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwe, że znalazłyśmy się w gronie najlepszych czterech zespołów ME – stwierdziła kapitan serbskiej drużyny Marija Milosavljevic. – Dzięki wsparciu naszego państwa oraz dwóm miesiącom bardzo ciężkiej pracy mamy szansę na medal. W dzisiejszym meczu obie drużyny grały bardzo dobrze.

Polska – Serbia 0:3

(25:27, 23:25, 17:25)

Polska: Martałek (5), Bryda (8), Wołosz (2), Tokarska (8), Polak (8), Kaliszuk (10), Śliwa (libero) oraz Pasznik, Pelc, Bulbak i Skiba

Serbia: Malesevic (12), Pucarevic (4), Lazarevic (4), Ninkovic (8), Milosavljevic (9), Rasic (15), Rosic (libero) oraz Helic, Markovic, Bjelica (4) i Pantovic

Reprezentacja Polski jutro przenosi się do Foligno, gdzie zagra o miejsca 5-8.