Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Francja ze złotym medalem

ME juniorów: Francja ze złotym medalem

Reprezentacja Francji juniorów została zdobywcą tytułu mistrza Starego Kontynentu. W finałowym pojedynku o najcenniejsze europejskie trofeum „Les Bleues” pokonali Niemców 3:1.

Przy ogromnym aplauzie swych licznie zgromadzonych kibiców reprezentacja Niemiec szybko wypracowała dwupunktową przewagę. Przy stanie 6:4 Francuzi poprawili zagrywkę i po asie Earvina Ngapetha doprowadzili do wyrównania (6:6). Kilka pomyłek francuskiego rozgrywającego Benjamina Toniutti, który nie wystawiał swoim atakującym najlepszym piłek, sprawiło, że niemieccy siatkarze ponownie odskoczyli na dwa oczka (11:9). W ogóle nie funkcjonował francuski blok, toteż niemiecki zespół nie miał problemów z atakiem. Dennis Kaliberda zatrzymał Ngapetha, następnie udanie zaatakował Christian Fromm i Niemcy zeszli na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:13. Skuteczność w ataku odzyskał Ngapeth wraz z Guillaume Quesque, o wiele lepiej rozgrywał Toniutti, co umożliwiło „Les Bleues” zniwelowanie strat (18:18). Rozpoczęła się walka punkt za punkt. W końcówce szczęście uśmiechnęło się do Niemców, którzy po autowym ataku Ngapetha zwyciężyli 25:23.

Początek drugiej partii to kontynuacja wyrównanej gry. Po asie serwisowym Francuzów na tablicy widniał wynik 8:8. Niemcy borykali się z problemami w przyjęciu. Wysoka dyspozycja w ataku Fromma pozwoliła niemieckiemu zespołowi wyjść na prowadzenie, jednak liczne błędy w zagrywce nie pozwalały na zbudowanie bezpiecznego dystansu. Francja ponownie zaczęła bombardować rywali silnym serwisem. Skutecznie w ataku punktował Ngapeth. W szeregi niemieckiej reprezentacji wkradło się duże napięcie, ich gra stawała się coraz bardziej nerwowa. Po asie serwisowym Toniutti’ego francuska drużyna prowadziła 18:14. O czas poprosił niemiecki trener. Przerwa dobrze zrobiła jego zawodnikom i z pomocą ataków Lukasa Bauera objęli prowadzenie (19:18). Wyrównał za pomocą szczelnego bloku Fromm. Ngapeth zaserwował asa i budził podziw swą dyspozycją w ataku, jednak po drugiej stronie siatki podobną rolę pełnił Fromm. Końcówka była prawdziwą batalią między tymi dwoma zawodnikami. Skuteczniejszy okazał się Francuz i rozstrzygnął wynik seta 27:25 na korzyść swej drużyny.

Od początku trzeciego aktu reprezentacja Francji przejęła inicjatywę. Udało im się zbudować trzypunktową przewagę (10:7). Niemcy praktycznie nie istnieli w bloku, toteż francuscy zawodnicy mieli dużą swobodę w ataku. Ciężar gry w drużynie niemieckiej wziął na swoje barki Bauer. Jego seria ataków plus znakomite obrony jego kolegów sprawiły, że Niemcy zmniejszyli straty do jednego oczka (11:12). Na drugą przerwę techniczną Francuzi schodzili prowadząc 16:14. Kilka błędów niemieckich siatkarzy pozwoliło „Les Bleues” odskoczyć na cztery punkty (20:16). Mimo wysiłków naszych zachodnich sąsiadów Francja do końca spokojnie kontrolowała przebieg gry i zakończyła seta zwycięstwem 25:20.

W czwartym secie Niemcy wytężyli wszystkie siły, jednak problemy z przyjęciem i brak efektywnej gry w bloku uniemożliwiły nawiązanie wyrównanej walki z rywalami. Niemiecki atak również nie spisywał się najlepiej. Francja wypracowała trzypunktową przewagę (13:10) i marzenia o tytule nabierały coraz wyraźniejszych kształtów. Niemieccy zawodnicy starali się jak mogli, ale uskrzydleni wizją złotego medalu Francuzi grali wręcz koncertowo. Jak natchniony atakował Ngapeth. Zwycięstwo 25:17 przypieczętował skutecznym atakiem Quesque.

Bohaterem meczu został Earvin Ngapeth, który do zdobyczy punktowych swego zespołu dorzucił 28 punktów. Przyznano mu nagrodę MVP turnieju. W ekipie niemieckiej na miano najskuteczniejszych zawodników zasłużyli Jonas Umlauft (15 pkt.) i Christian Fromm (14 pkt.)

To spotkanie nie zaczęło się dla nas najlepiej, jednak byliśmy cierpliwi i krok po kroku poprawialiśmy naszą grę – stwierdził po meczu trener nowych mistrzów Europy. – Przede wszystkim znacznie poprawiliśmy jakość przyjęcia oraz znaleźliśmy sposób na powstrzymanie najlepszych niemieckich atakujących. Sądzę, że to spowodowało kryzys, przede wszystkim psychiczny, w drużynie przeciwnika. Jestem bardzo szczęśliwy, jest to ogromny sukces, który niewątpliwie bardzo ucieszy cała francuską rodzinę siatkarską.

Niemcy – Francja 1:3

(25:23, 25:27, 20:25, 16:25)

Niemcy: Bauer (10), Kaliberda (12), Fromm (14), Horn (1), Galandi (5), Umaluft (15), Kohl (l) oraz Quenzer, Hemlein (1), Prolingheuer (1), Metelskiy (1)

Francja: Barais (16), Lafitte (10), Le Roux (6), Toniutti (1), Quesque (17), Ngapeth (28), Rossard (l) oraz Corre, Tillie, Poyer