Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Udany start Polek w meczu z Francją

ME juniorek: Udany start Polek w meczu z Francją

Udanie zadebiutowały polskie juniorki w zaczynających się dzisiejszego dnia we Włoszech mistrzostwach Europy. Polki po ciężkiej rywalizacji wygrały z Francuzkami 3:1. Szczególnie zacięte były dwa pierwsze sety tego meczu.

W pierwszych akcjach spotkania przewaga były po stronie zespołu francuskiego. Polskie siatkarki miały problemy z przyjęciem i nie potrafiły skończyć ataków. Skuteczna praca w bloku sprawiła, że Francuzki odskoczyły naszym zawodniczkom na cztery oczka (7:3). Biało-czerwone ruszyły do odrabiania strat i na pierwszej przerwie technicznej traciły do rywalek tylko jeden punkt (8:7). Dobra gra w ataku oraz skuteczny serwis przyniosła efekt w postaci prowadzenia 16:14 na drugiej przerwie technicznej. Po wznowieniu gry po błędach Polek w ataku na tablicy wyników pojawia się remis, jednak dzięki znakomitej postawie w polu zagrywki podopieczne trenera Zbigniewa Krzyżanowskiego ponownie wypracowały dwupunktową przewagę (19:17). W kolejnych akcjach meczu inicjatywa była w rękach reprezentacji Polski, jednak w końcówce Francuzki zaserwowały asa i doprowadziły do remisu 24:24. Polki miały kłopoty w przyjęciu i ze skutecznością w ataku, co dało efekt w postaci dwóch piłek setowych dla rywalek. Efektywny blok polskiej drużyny przyniósł wyrównanie 27:27, a szalę zwycięstwa na polską stronę przechyliła za pomocą dwóch skutecznych ataków Patrycja Polak (29:27).

Drugiego seta lepiej zaczęła reprezentacja Francji, która szybko wypracowała dwa oczka przewagi (4:2). Polskie zawodniczki doprowadziły do remisu i zaczęła się wyrównana walka. Na pierwszej przerwie technicznej o jeden punkt lepsze były Polki (8:7), na drugim zejściu drużyn minimalnie prowadziły Francuzki (16:15). Dzięki prawidłowej pracy bloku, polskie siatkarki wyszły na dwupunktowe prowadzenie (20:18, 23:21). Kiedy do zwycięstwa brakowało Polsce tylko jednej piłki (24:21), do ataku ruszył francuski zespół. Równocześnie Polki zastygły w zastoju, co skwapliwie wykorzystały rywalki doprowadzając do remisu 24:24. Jednak już w kolejnej akcji podopieczne Jacquesa Béraud dotykając siatki podarowały w prezencie piłkę setową naszym zawodniczkom. Sprawę rozstrzygnął podwójny blok Mai Tokarskiej i Polak. Polki zwyciężyły 26:24.

W początkowych momentach trzeciej odsłony spotkania drużyny grały punkt za punkt. Błędy Polek w ataku i skuteczny blok francuskich siatkarek sprawił, że inicjatywę przejęły „Les Bleues” i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:4. Polski zespół nie mógł poradzić sobie z mocną zagrywką rywalek i na drugiej przerwie technicznej przewaga Francuzek wzrosła do sześciu punktów (16:10). Po wznowieniu gry Polki wzmocniły zagrywkę, zaserwowały dwa asy, jednak na niewiele się to zdało. Francja nadal dominowała, doskonale grała w elementach ataku i bloku i tą partię zakończyła zdecydowanym zwycięstwem 25:16.

Od początku czwartego aktu spotkania Polki przejęły inicjatywę i mimo błędów, udało im się wypracować dwupunktową przewagę (4:2, 6:4). Francuzkom udało się zniwelować straty i na pierwszej przewie technicznej Polska prowadziła tylko 8:7. Mocna zagrywka i problemy w przyjęciu we francuskim zespole pozwoliły biało-czerwonym zbudować bezpieczny dystans, który na drugiej przerwie technicznej sięgnął ośmiu oczek (16:8). Biało-czerwone zdecydowanie dominowały na parkiecie, natomiast francuskie zawodniczki miały problemy praktycznie we wszystkich elementach gry. Polki zwyciężyły 25:13, kończąc efektownie asem serwisowym.

W polskiej ekipie najskuteczniejszymi zawodniczkami były Katarzyna Byrda, Tamara Kaliszuk oraz Maja Tokarska. Wszystkie trzy zapisały na swym koncie po 16 pkt.

To było bardzo nerwowe spotkanie – mówił po meczu trener polskiej kadry Zbigniew Krzyżanowski. – Reprezentacja Francji zaskoczyła nas swoją dobrą grą. Dwa pierwsze sety były w naszym wykonaniu bardzo nierówne, ale też wyrównane i zacięte. Dużym plusem są wygrane końcówki oraz czwarty set. To może wzmocnić wiarę dziewczyn we własne możliwości. W naszym zespole widać było mobilizację i wielką wolę walki. To ciężko wywalczone zwycięstwo jest moim zdaniem więcej warte niż gładkie 3:0.

Polska – Francja 3:1

(29:27, 26:24, 16:25, 25:13)

Polska: Martalek (6), Bryda (16), Wołosz (3), Tokarska (16), Polak (12), Kaliszuk (16), Śliwa (l) oraz Lisiecka, Pelc, Bulbak, Skiba

Francja: Mollinger (10), Suc, Crousillat (14), Portassau (12), Orle (13), Denis (6), Le Moigne (l) oraz Menara, Adam