Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Z Belgami Lozano walczy o pozostanie w Polsce

Z Belgami Lozano walczy o pozostanie w Polsce

Męska reprezentacja Polski przygotowuje się w Spale do spotkań barażowych z Belgami, które zadecydują, czy zagramy w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Jeszcze niedawno mówiło się, że będą to pożegnalne mecze Raula Lozano.

Nieoczekiwanie jednak Argentyńczyk może sobie tymi spotkaniami, oczywiście jeśli je wygra, wywalczyć przedłużenie kontraktu.

Jestem umówiony z Raulem na rozmowę po tych dwóch meczach. Nie wykluczam niczego, także pozostania Lozano – mówi prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, który jeszcze niedawno na łamach „Gazety Wyborczej” zadeklarował, że po wygaśnięciu kontraktu Argentyńczyk pożegna się z kadrą, a jemu marzy się Polak na stanowisku selekcjonera.Polak wciąż mi się marzy, ale nie wiem czy znajdziemy odpowiedniego – mówi jednak dziś szef związku.

Nazwisk nie chce już jednak wymieniać. Zarzeka się, że związek aktualnie nie prowadzi z nikim rozmów i jak się dowiedzieliśmy jest to prawda. – 27 października są wybory władz związku. Nowych trenerów obu kadr zatrudni nowy zarząd – deklaruje Przedpełski, który jest… jedynym poważnym kandydatem na szefa siatkarskiej centrali. – Ale trenera i tak wybierzemy pod koniec roku – zapewnia.

Notowania Lozano, który przed igrzyskami nie miał żadnych szans na przedłużenie kontraktu w Polsce, wzrosły właśnie po występie w Pekinie. Biało-czerwoni wrócili wprawdzie bez medalu, ale po raz kolejny okazało się, że Raul potrafi przygotować drużynę do najważniejszych imprez. Sam Argentyńczyk jeszcze w Pekinie zadeklarował, że będzie dumny, jeśli dalej będzie mógł pracować u nas.

Ma na to 50 procent szans. Wszyscy jesteśmy już bardzo zmęczeni współpracą z nim, ale jego umiejętności nikt nie podważa – mówi jeden z bliskich współpracowników prezesa Przedpełskiego.

To „zmęczenie” może być kluczowe dla losów Argentyńczyka. Lozano znany jest z trudnego charakteru. Prezes Przedpełski nie ukrywa, że jeśli Lozano miałby zostać, „wiele spraw musiałoby się zmienić”. – A może zaproponuję mu posadę koordynatora szkolenia – zastanawia się Przedpełski.

Najbardziej prawdopodobne jest jednak rozpisanie konkursu – mówi „Gazecie Krakowskiej” jeden z wpływowych członków rady trenerów przy PZPS.

Możemy mieć każdego szkoleniowca świata. Także Bernardo Rezende (prowadził Brazylię), czy McCutcheona (doprowadził USA do złota w Pekinie). Codziennie dzwonią do nas menedżerowie i proponują kolejne nazwiska. Związek ma świetną opinię w świecie. Jeśli chodzi o finanse tylko Rosjanie mogą nas przebić – mówi Przedpełski i nie są to przechwałki.

A co z Polakiem, który marzy się prezesowi? Wygląda na to, że dalej będzie to tylko marzenie. Krzysztof Stelmach, którego nazwisko pojawiło się w tekście „Wyborczej” na razie chyba będzie musiał jednak poczekać. W środowisku nikt nie podważa jego ogromnego doświadczenia zawodniczego, ale wszyscy przypominają, że dopiero zaczyna pracę jako trener (w nowym sezonie poprowadzi Kędzierzyn). – Niech coś pokaże jako trener. Wtedy zaczniemy się zastanawiać – przyznaje sam Przedpełski.

Kluczowy przy zatrudnieniu nowego trenera może się okazać fakt, że w 2014 roku Polska zorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce. Działaczom marzy się, by następca Lozano zbudował drużynę, która podczas mundialu nad Wisłą wywalczy mistrzostwo świata. Prezes Przedpełski nie ukrywa, że umowę może podpisać właśnie do 2014 roku, ale po drodze będzie kilka sprawdzianów. Kandydaci muszą więc przedstawić jasną wizję budowy drużyny, która w 2014 roku ma być najlepsza na świecie. – Chcemy by nasza drużyna wreszcie zaczęła mieć swój, polski styl grania– mówi jeden z bardzo wpływowych działaczy PZPS.

Jedno jest pewne – wątpliwości nie ma za to w przypadku kadry kobiet. Przedpełski otwarcie popiera kandydaturę Alojzego Świderka, który obecnie jest asystentem Raula Lozano, a wcześniej był przez pewien czas także asystentem Andrzeja Niemczyka, gdy ten zdobywał ze „Złotkami” pierwszy tytuł mistrzyń Europy.

* Autor Robert Małolepszy – POLSKA Gazeta Krakowska

źródło: Gazeta Krakowska

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2008-09-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved