Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Przegrana Polaków na koniec fazy grupowej

ME juniorów: Przegrana Polaków na koniec fazy grupowej

W dzisiejszym, ostatnim już spotkaniu w fazie grupowej mistrzostw Europy juniorów, podopieczni trenera Karola Janaszewskiego ulegli drużynie Belgii 1:3 i zakończyli swój udział w turnieju.

W poprzednim dniu zawodów obie drużyny, zarówno Polska, jak i Belgia, miały wiele dobrych momentów. Każda z nich zaliczyła po pierwszej wygranej i zwycięzca dzisiejszego meczu nadal miał szansę na walkę o miejsca 5-8. W związku z tym trudno było przewidzieć faworyta tego spotkania, co zwiększało prawdopodobieństwo zobaczenia twardej i emocjonującej walki.

Od początku meczu obie drużyny starały się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Każda z nich uważnie obserwowała poczynania rywala i nie dała mu wyjść na zdecydowane prowadzenie. Losy pierwszego seta rozstrzygnęły się przy stanie 22:22. Po złym przyjęciu w wykonaniu polskiej drużyny, belgijski blokujący zdobył punkt mocnym zbiciem. Następnie Jan Król został zablokowany, co dało Belgom piłkę setową. Szansę na wygranie seta wykorzystał Klingenberg, którego mocna zagrywka dała belgijskim zawodnikom wygraną w pierwszej partii meczu.

Ta wygrana dodała im skrzydeł i na początku drugiego seta szybko objęli prowadzenie 4:1, co zmusiło trenera polskiej drużyny do wzięcia czasu. Po tej przerwie jego podopieczni zaczęli odrabiać straty. Po nieudanym ataku Belgów z drugiej linii, wynik ustalił się na 6:6. Polakom udało się wyjść na prowadzenie. Po zablokowaniu belgijskiego ataku przewaga wynosiła dwa punkty (16:14), a po asie serwisowym Drzyzgi trzy (17:14). Taka przewaga powinna wystarczyć do wygrania seta, ale biało-czerwoni dali się dogonić i przy stanie 23:23 to rywale zdobyli dwa punkty z rzędu dające im zwycięstwo w kolejnej odsłonie meczu.

Trzecia partia meczu zaczęła się lepiej dla Polaków i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Belgowie zdołali jednak odrobić straty i pod koniec seta to oni prowadzili 21:18. Jednak pierwsza piłka setowa była w ręku Polaków (24:23). Jasiński wprawdzie nie wykorzystał szansy na zakończenie seta posyłając piłkę na aut, ale kolejną szansę na wygraną Polacy wykorzystali. Atakujący polskiej ekipy, Jan Król, nie miał dzisiaj najwyższej skuteczności (wynosiła ona zaledwie 32%), ale zdołał zdobyć ważne punkty w końcówce i ustalić wynik tego seta na 27:25.

W czwartej odsłonie meczu Polaków dopadł kryzys, który zaprzepaścił ich szanse na dalsze pozostanie w grze. Od stanu 12:12 stracili aż cztery punkty pod rząd. Kolejny przestój mieli przy stanie 18:15, kiedy to rywal „odjechał” im na 21:15. Karol Janaszewski, szkoleniowiec polskiej ekipy, robił zmiany w wyjściowej szóstce, ale bez większego rezultatu. Krzysiek, który zastąpił Króla, po dwóch autowych atakach został z powrotem zmieniony. A Belgowie wcale nie grali dzisiaj rewelacyjnie, zwłaszcza ich przyjęcie pozostawiało wiele do życzenia. Ale ich rozgrywający Kruyner dawał radę precyzyjnie wystawiać nawet z najtrudniejszych piłek. Dzięki temu jego koledzy mogli grać kombinacyjnie w ataku. Polacy nie mieli żadnego sposobu na zatrzymanie rywala i po dzisiejszej przegranej żegnają się z turniejem.

Emile Rousseaux (trener reprezentacji Belgii): Zagraliśmy dzisiaj lepiej, zwłaszcza nasz rozgrywający wykonał kawał dobrej roboty. Byliśmy także skuteczni na siatce. Z dnia na dzień gramy coraz lepiej i żałujemy teraz naszego nienajlepszego wejścia w ten turniej.

Skończyliśmy mistrzostwa w fatalnym stylu, co bardzo nas boli – mówił tuż po spotkaniu Karol Janaszewski, szkoleniowiec biało–czerwonych. – Przegraliśmy dziś z zespołem, który na pewno nie był lepszy od nas. Wydaje mi się, że Belgowie wyszli na parkiet bardziej umotywowani od nas, chociaż my robiliśmy przed meczem wszystko, żeby naszych chłopców odpowiednio nastawić do tego pojedynku. Nie udało się. Wracamy do domu.

Polska – Belgia 1:3

(22:25, 23:25, 27:25, 16:25)

Polska: Król (13), Kłos (10), Wiśniewski (12), Jasiński (10), Wójtowicz (2), Drzyzga (2), Zatorski (libero) oraz Krzywiecki (11), Polański, Kozłowski i Krzysiek (2)

Belgia: Kruyner (1), Van Damme (11), Van Hirtum (6), Van de Voorde (11), Verhees (9), Klinkenberg (18), De Bont (libero) oraz De Brabandere (1) i Valkiers