Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Coraz pewniejsi Rosjanie i Francuzi

ME juniorów: Coraz pewniejsi Rosjanie i Francuzi

Podczas czwartego dnia fazy grupowej Mistrzostw Europy juniorów nie było większych niespodzianek. Pierwszego zwycięstwa doczekali się Polacy. Na prowadzeniu umocniły się reprezentacje Rosji (grupa I) i Francji (grupa II).

W grupie I zaskoczeniem może być zwycięstwo reprezentacji Polski nad ekipą z Włoch. Do tego spotkania biało-czerwoni pozostawali bez wygranej, zaś Włosi mieli na koncie zwycięstwo z Turcją i Belgią.

W kolejnym meczu grupy I Belgowie dosyć łatwo uporali się z ekipą turecką. Oba zespoły zajmują obecnie dwa ostatnie miejsca w tabeli. Dodajmy, że Belgowie musieli grać bez kontuzjowanego kapitana – Vana den Dries. To nie podcięło skrzydeł ekipie belgijskiej, która od początku pierwszej partii prowadziła kilkoma punktami. Po dwóch błędach Turków rywale wyszli na prowadzenie 18:14. Tureckim zawodników udało się dojść przeciwników na dwa punkty, jednak końcówka należała do Belgów, którzy wygrali 25:23. W drugim secie siatkarze belgijscy niemal zdeklasowali rywali. Początkowo prowadzili minimalnie. Od stanu 13:9 rozpoczęli bombardowanie przeciwników. Szybko wyszli na prowadzenie 16:10. Od tego momentu do końca seta pozwolili Turkom zdobyć zaledwie jeden punkt i zwyciężyli 25:11. Najbardziej zacięta była trzecia partia, w której dość długo Turcy utrzymywali dwupunktowe prowadzenie. Jednak wciąż popełniali błędy i w końcówce zrobił się remis po 20. Przy stanie 28:27 błąd Turków wykorzystał Klinkenberg i Belgowie mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Najciekawsze było jednak spotkanie zespołów Niemiec i Rosji. Rozpoczęło się ono pomyślnie dla Niemców, którzy po ataku Jonasa Umlaufta prowadzili 16:13. wtedy jednak cztery punkty pod rząd zdobyli Rosjanie i prowadzili jednym punktem. Dodatkowo nasi wschodni sąsiedzi łapali na bloku Denysa Kaliberdę, a po jednej z takich akcji prowadzili 22:19. To pozwoliło im spokojnie zwyciężyć 25:22. W drugim secie o zwycięstwie Rosjan także zadecydował blok. Ich wyczucie na siatce nie pozwalało Niemcom na skuteczność w ataku. Tym razem zespół rosyjski wygrał 25:21.

Niezwykle zacięte były kolejne dwie partie. W trzecim secie długo utrzymywał się remisowy stan seta. Żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć prowadzenia większego niż dwa punkty. W końcówce jednak więcej zimnej krwi zachowali Niemcy i po ataku Kaliberdy wygrali 26:24. W czwartym secie sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Do stanu po 19 obie drużyny utrzymywały kontakt punktowy. Potem Rosjanie wywalczyli przewagę 21:19, ale nie trwała ona długo. Znów o zwycięzcy musiała decydować gra na przewagi. Tym razem górą byli Rosjanie, którzy zwyciężyli po asie serwisowym Semenova.

(22:25, 21:25, 26:24, 25:27)

W grupie II pewne zwycięstwo odnieśli liderzy tabeli Francuzi. Już w pierwszym secie szybko wyszli na prowadzenie 6:3, a następnie 8:4. Dopiero w połowie partii ich przewaga została zmniejszona do jednego punktu (15:14). Francuzi, jak przystało na faworytów, nie odpuścili i doprowadzili do stanu 24:22. Ostatnie słowo należało do Guillaume Quesque, który zakończył seta wynikiem 25:23. W drugim secie Francuzi odskoczyli na kilka punktów po I przerwie technicznej. „Trójkolorowi” grali bardzo skutecznie i od stanu 16:13, bardzo szybko odskoczyli na 21:16. To dawało im spokój w ostatnich minutach tego seta. Ostatni punkt podarowali im Chorwaci, którzy zepsuli zagrywkę. W trzeciej partii do głosu doszli Chorwaci. Po bloku Frane Zanica prowadzili 10:7. Długo utrzymywała się trzypunktowa przewaga Chorwatów. Po akcji Raica było 16:13. Wtedy jednak Francuzi pokazali na co ich stać. Nie tylko doprowadzili do remisu, ale także dosyć pewnie wygrali 25:21.

W kolejnym meczu Holendrzy łatwo uporali się z zespołem Czech. Początek pierwszej partii był w miarę wyrównany, obie ekipy popełniały sporo błędów. Dopiero po akcji Robberta Andringi Holendrzy wyszli na prowadzenie 16:13. Od tego momentu do końca seta Czesi zdołali zdobyć tylko trzy punkty i przegrali wysoko 16:25. W drugim secie Holendrzy dość szybko wyszli na prowadzenie 11:6. Czechom udało się zmniejszyć przewagę rywali do czterech punktów. Nic więcej jednak nie udało im się osiągnąć. Dużym problemem naszych południowych sąsiadów było słabe przyjęcie. Holendrzy wykorzystywali to niemiłosiernie i bez większych przeszkód wyszli na prowadzenie 22:14, a seta zakończyli wynikiem 25:15. W trzeciej partii gospodarze mistrzostw zdołali zdobyć przewagę jedynie na początku. Od stanu 8:6 dla Czechów cztery punkty pod rząd zdobyli rywale. Podczas II przerwy technicznej Oranje prowadzili już 16:11. Podłamani Czesi nie byli w stanie znaleźć recepty na świetnie grających rywali i przegrali 19:25.

Kolejne zwycięstwo na swoim koncie zapisali siatkarze z Białorusi. W czwartej kolejce pokonali Słoweńców 3:1. W pierwszym secie ekipa ze Słowenii zdobyła sporo punktów z błędów przeciwnika. Białorusini byli wyraźnie lepsi, jednak słaba gra rywali wyraźnie osłabiła w ich zespole koncentrację. Spokojnie zwyciężyli 25:20. W drugiej partii ekipa białoruska utrzymywała trzy, czteropunktowe prowadzenie, które wystarczyło, aby w końcówce nieco przyspieszyli i wygrali 25:18. W trzecim secie Słoweńcy mocno się zmotywowali i od początku wyszli na niewielkie prowadzenie. To spowodowało, że rywale zaczęli popełniać błędy, a to pozwoliło ekipie słoweńskiej doprowadzić do wygranej 25:22. W czwartym secie do swojego rytmu gry powrócili Białorusini. Początkowo prowadzili tylko jednym lub dwoma punktami, ale im było bliżej końca, tym ich prowadzenie było większe. Ostatecznie wygrali 25:19, a cały mecz 25:19.