Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Niemcy wygrali z Włochami, Chorwaci walczą

ME juniorów: Niemcy wygrali z Włochami, Chorwaci walczą

Drugi dzień mistrzostw Europy juniorów przyniósł już spodziewane emocje. Spora niespodziankę sprawili młodzi Niemcy pokonując faworyzowanych Włochów. Świetnie grają również Chorwaci, ale wczoraj nie dali rady Holendrom, przegrywając dopiero w tie-breaku.

W „polskiej” grupie najciekawsze było spotkanie pomiędzy Niemcami a Włochami. Faworytami turnieju byli Włosi, którzy mają ogromne tradycje i sukcesy w siatkówce młodzieżowej, ale w niedzielę nadziali się na masywny niemiecki blok, który dzień wcześniej pogrążył Belgów. Pierwszy set rozpoczął się od wyrównanej walki, głównie dzięki dobrej grze kapitana niemieckiego zespołu, urodzonego na Ukrainie Denysa Kaliberdy. Później jednak Włosi uzyskali minimalną przewagę, którą utrzymali do końca seta. Pierwszą piłkę setową dla Włochów Niemcy zaserwowali w aut.

Drugiego seta nasi zachodni sąsiedzi zaczęli od mocnego uderzenia, schodząc na pierwsza przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:3. Tej przewagi już nie oddali wysoko wygrywając seta do 16. Ku zaskoczeniu wszystkich obserwatorów również w trzecim secie Niemcy zdecydowanie górowali nad przeciwnikami. Ataki Włochów rozbijały się o blok przeciwników, w którym brylował mierzący ponad dwa metry Christian Fromm. Włosi otrząsnęli się wprawdzie z marazmu i wygrali czwartego seta, ale tie-break znów zaczęli fatalnie. Do zwycięstwa w piątym secie poprowadził Niemców mający polskie korzenie rozgrywający Baranowicz.

W drugim spotkaniu Rosjanie po sobotnim zwycięstwie z Polską pokonali 3:1 reprezentację Belgii. Nie uniknęli jednak prostych błędów, które kosztowały ich utratę jednego seta. Należy jednak wspomnieć, że zwycięstwo w trzecim secie Belgowie okupili ciężką walką o każdą piłkę.

(25:21, 25:22, 21:25, 27:25)

Doskonałą formę od pierwszego dnia turnieju utrzymują młodzi Francuzi, którzy po zwycięstwie 3:0 nad Białorusią przewodzą bez straty seta grupie II. Tylko w pierwszym secie Białorusinów było stać na wyrównaną walkę, przegrali jednak na przewagi. Kolejne dwa sety to już zdecydowana dominacja Francuzów, którzy nie ukrywają medalowych ambicji. Wprawdzie Białorusini w całym spotkaniu podarowali rywalom aż 35 punktów z własnych błędów, ale obserwatorzy podkreślają, że ten zespół stać na podium.

Po porażce pierwszego dnia turnieju z Francją obudzili się w końcu gospodarze turnieju. Czesi w pierwszym secie meczu ze Słowenią wręcz roznieśli rywala wygrywając do 14. Pozostałe dwa sety również padły łupem gospodarzy, którzy podkreślają, że teraz powinno już być tylko lepiej. – Moi zawodnicy zagrali bardzo mądrze taktycznie – powiedział trener Czechów Jiri Zach. – Musieliśmy wygrać to spotkanie, by mieć pewien komfort psychiczny przed kolejnym meczem. Chorwaci są nieco lepszym zespołem od Słowenii. To będzie ważny mecz, którego zwycięzca może dalej liczyć na awans do półfinału.

Coraz więcej pochlebnych opinii zbierają Chorwaci. Wprawdzie zwycięstwo z Białorusią nie było wielkim wyczynem, ale forma, jaką zaprezentowali w niedzielnym meczu z Holandią pozwala wysnuć wnioski o ogromnych postępach, jakie poczyniła Chorwacka siatkówka. Holendrzy dość pewnie wygrali dwa pierwsze sety do 19, ale dwie kolejne partie to już popis gry Chorwatów, którzy ku zaskoczeniu wszystkich odrobili straty i wyrównali stan meczu. W tie-breaku siatkarzom z Bałkanów zabrakło już zimnej krwi, psuli mnóstwo zagrywek i przegrali do 11.