Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Sao Paulo fetowało olimpijskie złoto siatkarek

Sao Paulo fetowało olimpijskie złoto siatkarek

Podążając drogą tradycji mistrzów olimpijskich z 1992 i 2004 roku, również złote siatkarki z Pekinu świętowały olimpijski tytuł na ulicach Sao Paulo. Przez główną ulicę miasta przejechała specjalna platforma na ciężarówce, która wiozła mistrzynie olimpijskie z Pekinu, działaczy oraz trenerów.

Ulica zaroiła się wręcz od fanów, którzy często „urywali się” z pracy, aby choć przez chwilę zobaczyć paradę.

Trener złotych medalistek José Roberto Guimaraes, pierwszy selekcjoner który poprowadził do mistrzostwa zarówno reprezentację męską (Barcelona 1992r.), jak i żeńską, nie szczędził pochwał dla siatkarek, które przez cały olimpijski turniej przegrały tylko jednego seta (w finale z USA): – To był fantastyczny turniej, szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się aż takiej dominacji, ale był to owoc ciężkiej pracy całej grupy. Przeszliśmy przez bardzo trudny okres od porażki w półfinale w Atenach, ale zademonstrowaliśmy nasz charakter i wzięliśmy się do pracy.Po zajęciu czwartego miejsca w Atenach, na faworytki z Brazylii polała się fala krytyki we własnym kraju, ale drużyna się podniosła i zdołała wywalczyć srebro na mistrzostwach świata w Japonii i Pucharze Świata. Siatkarki dołożyły też zwycięstwa w Grand Prix w latach 2005, 2006 i 2008.

Naszą ogromną siłą był fakt, że mieliśmy mnóstwo opcji w każdym momencie. W cyklu olimpijskim rozegraliśmy 150 spotkań i na samych igrzyskach nie było drużyny, o której nie wiedzielibyśmy niemal wszystkiego – mówi trener mistrzyń olimpijskich.

38 – letnia rozgrywająca Fofao w końcu sięgnęła po upragnione złoto. Wcześniej w kolekcji zawodniczki były dwa brązowe medale z Atlanty i Sydney. – Były to szczęśliwe lata i w końcu nasza praca wydała owoce. Przez bardzo długi okres mojego życa poświęcałam się siatkówce. Teraz nadszedł czas ustąpić miejsca innym – mówi liderka zespołu.

Trener nie jest zachwycony deklaracją zawodniczki: – Muszę powiedzieć, że wszystkie siatkarki były sercem i płucami tej drużyny, ale Fofao była też duszą. Zmiana rozgrywającej to zawsze duża komplikacja dla zespołu, ale mamy w zespole wszystko, aby utrzymać poziom w przyszłych latach. Grupa jest młoda i w większości będzie jeszcze długo grała.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Więcej artykułów z dnia :
2008-08-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved