Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Złoto na plaży dla Philipa Dalhaussera i Todda Rogersa

IO: Złoto na plaży dla Philipa Dalhaussera i Todda Rogersa

W meczu o złoty medal olimpijski w siatkówce plażowej zwycięstwo odnieśli Amerykanie Philip Dalhausser oraz Todd Rogers, którzy pokonali 2:1 Brazylijczyków - Marcio Araujo i Fabio Luiza. Brązowy medal zdobyli Ricardo i Emanuel.

Siatkarze plażowi dołożyli kolejną element do układanki pod tytułem „dominacja amerykańskiej siatkówki na igrzyskach”. Po złotym medalu koleżanek z piasku i awansie do finału obu ekip halowych, również oni dołożyli najcenniejszy krążek do stanu posiadania USA.

Początek nie układał się jednak Amerykanom różowo. Dalhausser i Rogers nie potrafili się przebić atakiem przez blok brazylijczyków, a kiedy już im się to udawało popełniali błędy lub wysyłali piłkę w aut. Marcio i Fabio szybko objęli pięciopunktową przewagę i wydawało się, że taki handicap spokojnie dowiozą do końca seta. Nic bardziej mylnego. Amerykanie doszli rywali już w połowie partii i od stanu 10:10 obie pary poszły na wymianę ciosów. Dopiero przy stanie 22:21 dla siatkarzy ze Stanów Zjednoczonych, Fabio posłał piłkę w aut i rywale schodzili z boiska z wygranym setem na koncie.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej gry po obu stronach siatki. Żadna ze stron nie chciała zaryzykować. Dopiero przy remisie 15:15 drugi bieg wrzucili Brazylijczycy i piorunującą końcówką rozstrzygnęli set na swoją korzyść. Różnica czterech punktów na koniec partii stawiała w lepszej psychicznej sytuacji Marcio i Fabio, ale Amerykanie nie składali broni.

Wyraźnie poirytowani porażką w drugim secie, Dalhausser i Rogers postanowili nie czekać na rozstrzygnięcia w końcówce. Od początku grali fantastycznie i odjechali rywalom na niewiarygodną jak na finał odległość ośmiu punktów w tie-breku. Przy stanie 10:2 było już jasne kto stanie na najwyższym stopniu podium. Brazylijczycy niemal bez walki oddali trzecią partię, zdobywając w niej jedynie 4 punkty.

Rogers/Dalhausser – Marcio Araujo/Fabio Luiz 2:1

(23:21, 17:21, 15:4)

W meczu o brązowy medal Brazylijczycy nie dali rywalom z Gruzji żadnych szans i wygrali pewnie 2:0. Przypomnijmy, że para reprezentująca Gruzję to dwaj Brazylijczycy: Renato Gomes i Jorge Terceiro. Byli oni rozstawieni w turnieju z numerem 15., zatem 4. miejsce to dla nich ogromny sukces.

W pierwszym secie po błędzie Renato Gomesa rywale wyszli na prowadzenie 6:3. Ricardo i Emanuel spokojnie utrzymywali trzy, czteropunktową przewagę przez dłuższy czas. Po świetnym ataku Emanuela wyszli już na prowadzenie 16:10. Chwilę później równie dobry atak wyprowadził Ricardo i ekipa z Brazylii prowadziła 18:12. Rywale próbowali jeszcze odrabiać straty, jednak przeciwnicy grali bardzo skutecznie. Po ataku Emanuela wygrali 21:15.

W drugiej partii Ricardo i Emanuel wyszli na prowadzenie równie szybko. Atak Emanuela dał im przewagę 7:2. Tym razem siatkarze z Gruzji nie mieli zbyt dużo do powiedzenia. Rywale punktowali zarówno w ataku, jak i w bloku. Dzięki temu szybko powiększyli przewagę do stanu 14:5. Po błędzie na zagrywce Renato Gomesa było już 20:8 dla rywali. Chwilę później Emanuel zakończył spotkanie atakiem. Brazylijczycy wygrali 21:10, a cały mecz 2:0.

Geor/Gia – Ricardo/Emanuel 0:2

(15:21, 10:21)