Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Awantura o Kingę

Awantura o Kingę

fot. archiwum

Rynek transferowy podczas tegorocznej letniej przerwy w żeńskich rozgrywkach siatkarskich jest wyjątkowo zatłoczony, a zmiany - liczne. Nie brakuje również międzyklubowych spięć. Przyczynami są, niemal tradycyjnie, kwestie kontraktu i przynależności klubowej zawodniczek.

Niespodziewanie, w tę grę został włączony GCB Centrostal Bydgoszcz, który do tej pory skutecznie unikał jakichkolwiek nieścisłości transferowych. Gra idzie o sporą, ale przede wszystkim perspektywiczną stawkę, bowiem punktem zapalnym okazała się była reprezentantka Polski juniorek Kinga Zielińska .

 

Wtorek, 29 lipca – siatkarki bydgoskiego zespołu rozpoczynają przygotowania do zmagań w PlusLidze Kobiet. Największym zaskoczeniem do tego momentu była właśnie informacja o tym, że podopieczne Piotra Makowskiego zagrają jednak w ekstraklasie na mocy porozumienia z AZS-em AWF Poznań. Klub ze stolicy Wielkopolski nie podołał wyzwaniu finansowemu, które stawia najwyższa klasa rozgrywkowa. W ten sposób do grona klubów walczących o medale mistrzostw Polski powróciły zawodniczki z Bydgoszczy. 

Działacze Centrostalu doskonale zdawali sobie sprawę, że wcześniej budowali skład z myślą o walce w pierwszej lidze i awansie do PLK (poprzednie Liga Siatkówki Kobiet). Dlatego też na pierwszym treningu pojawiły się zawodniczki nieawizowane we wcześniejszych komunikatach klubowych, w tym przyjmujące Tatiana Hardzejewa oraz Kinga Zielińska . Miały one nie tylko odpowiadać za jakość odbioru zagrywki, ale także zwiększyć potencjał ofensywny Centrostalu.

 

Poszukiwany, poszukiwana…

 

Dość niespodziewanie swoje pretensje do Zielińskiej zgłosiła Stal Mielec. Włodarze mieleckiego klubu twierdzili, że mają z 20-letnią siatkarką podpisany roczny kontrakt. – Jeżeli nie stawi się na pierwsze zajęcia z naszą drużyną, wówczas wyciągniemy wobec niej odpowiednie konsekwencje – te słowa prezesa Stali Mariana Grzanki stały się punktem przyłożenia do całego zamieszania wokół utalentowanej wychowanki TPS Lublin.

 

Już na samym starcie okazało się, że sprawa jest zawikłana, a zamieszane w nią są aż cztery kluby! Poprzedni sezon Zielińska spędziła w AZS-ie Poznań. Zagrała nawet w spotkaniu osiemnastej kolejki fazy zasadniczej LSK z Centrostalem. Wygrana poznanianek 3:1 oznaczała, że bydgoski klub musiał walczyć w barażach o utrzymanie z AZS-em Białystok (przegrał je i opuścił ekstraklasę). Mimo że przywdziewała barwy poznańskiej drużyny, formalnie pozostawała siatkarką TPS. – Klub z Poznania do listopada 2007 roku zobowiązał się zapłacić nam kwotę odstępnego za Kingę. Nie wywiązał się z tego terminu, więc prolongowaliśmy go do końca sezonu. Dzięki temu zawodniczka nadal mogła grać, rozwijać się i otrzymywać stypendium – tłumaczy Jacek Rutkowski , prezes i trener lubelskiego klubu.

 

Sezon się skończył, a pieniądze na konto TPS nie wpłynęły. W związku z tym siatkarka zobowiązana była reprezentować barwy macierzystego klubu. Wówczas do batalii o młodą przyjmującą włączyła się Stal Mielec. Już w pierwszej połowie lipca pojawiła się informacja o tym, że Kinga Zielińska przywdzieje koszulkę ósmej drużyny LSK. Tym większe było zaskoczenie, gdy 20-letnia przyjmująca podjęła treningi z Centrostalem. – Zdaję sobie sprawę, że jest młodą siatkarką, ale obowiązują pewne zasady. Mimo ważnego kontraktu z nami, bierze udział w zajęciach innego klubu. To niedopuszczalne. Rozważam możliwość zawieszenia jej w prawach zawodniczki – komentuje prezes Grzanka . Skąd więc takie nieścisłości przy transferze byłej reprezentantki Polski w kategorii juniorek?

 

Najprawdopodobniej wynika to z tego, że Kinga myślała, że jest zawodniczką poznańskiego AZS. Tymczasem okazało się, że nadal jej karta należy do TPS-u i to z nim podjęliśmy rozmowy – wyjaśnia wiceprezes Klubu Sportowego Pałac i menedżer GCB Centrostalu Waldemar Sagan. Słowa przedstawiciela bydgoskiego klubu potwierdza Jacek Rutkowski: – Podjęliśmy rozmowy z działaczami z Bydgoszczy. Jestem dobrej myśli i będę robił wszystko, aby Kinga zagrała w Centrostalu .

 

Argumenty te nie przekonują prezesa Grzanki, który upiera się, że po sezonie 2007/2008 Zielińska była wolną zawodniczką i na mocy nowego kontraktu powinna występować w zespole z województwa podkarpackiego. Z drugiej strony przyznaje, że słyszał o wykupieniu karty zawodniczki przez AZS AWF Poznań , ale nie dotarł do szczegółów tej transakcji .

 

Prezes Grzanka myli się – odpowiada Rutkowski . – Nadal mieliśmy prawa do tej siatkarki. Zaproponowaliśmy Stali kwotę ekwiwalentu, na którą druga strona nie zgodziła się. Włodarze z Mielca nie pofatygowali się do nas osobiście na rozmowę, więc sprawy aktualnie nie ma .

 

Kont(r)akt o różnych obliczach

 

Rozbieżności występują także przy interpretacji zapisów kontraktu, na który powołuje się mielecki klub. Zdaniem Mariana Grzanki, umowa parafowana przez Zielińska jest wystarczającą postawą do tego, aby uważać ją za "stalówkę". Zupełnie inaczej sprawę widzi Jacek Rutkowski, który poddaje w wątpliwość ważność umowy wysłanej faksem, ale także dyskwalifikuje klub z Mielca z powodu braku rozmów na linii Stal – TPS. – Z moich informacji wynika, że Kinga Zielińska podpisała wstępną umowę, a następnie poinformowała, że rezygnuje z wcześniejszych ustaleń – dodaje z kolei Waldemar Sagan .

 

Wydaje się, że posunięcia poszczególnych stron sporu pozwalają rozjaśnić sytuację młodej zawodniczki i Centrostal jest bliski sfinalizowania rozmów z TPS. – Trener Piotr Makowski zainteresował się nią już kilkanaście miesięcy temu podczas towarzyskiego turnieju w Łodzi. Chciał być lojalny wobec wszystkich, choć mógł tę sprawę przegrać – kończy prezes Rutkowski .

 

Zielińska trenuje nadal z bydgoskim zespołem. Uczestniczyła również w obozie w Zakopanem, z którego bydgoszczanki wróciły kilka dni temu. W sobotę Centrostal wyjeżdża na kolejne zgrupowanie – tym razem siatkarki będą korzystały z gościnności Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie. Wszystko wskazuje na to, że 20-latki na nim nie zabraknie…

 

Autor – Eryk Dominiczak, sportowabydgoszcz.pl

źródło: sportowabydgoszcz.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-08-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved