Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Chinki nie obronią tytułu

IO: Chinki nie obronią tytułu

Gospodynie igrzysk, Chinki, przegrały w trzech setach z wicemistrzyniami świata z 2006 roku, Brazylijkami. Tak więc drużyna trenera Chen Zhonghe nie obroni złota zdobytego w Atenach.

Mecz lepiej rozpoczęły Chinki. Po atakach Li Juan oraz Zhou Suhong ich zespół objął prowadzenie 3:0. Odpowiedzią Brazylijek było mocne zbicie w wykonaniu Sheilli Castro. Siatkarki z Ameryki Południowej powoli zaczęły odrabiać straty. Po bloku Pauli Pequeno traciły do rywalek zaledwie jeden punkt (4:5). W kolejnych minutach spotkania gospodynie zaczęły popełniać błędy. Skwapliwie wykorzystała to Brazylia, doprowadzając dzięki temu do remisu 12:12. Zaniepokojony trener reprezentacji Chin dokonał zmiany i na rozegranie wprowadził Wei Qiuyue w miejsce kapitan zespołu Feng Kun. Przez chwilę obraz gry gospodyń wyglądał lepiej. Zeszły one nawet z przewagą na drugą przerwę techniczną (16:14). W nerwowej końcówce lepiej poradziły sobie jednak Brazylijki , kończąc seta wynikiem 27:25.

W drugim secie mimo wielkiej determinacji Chinki od początku grały słabiej od rywalek. Przy stanie 3:6 chiński trener znowu wprowadził na rozegranie młodziutką Wei, jednak tym razem nie przyniosło to zamierzonych efektów. Chinki szczególnie nieskutecznie grały w bloku, nadal popełniały również zbyt wiele błędów własnych. Przy drugiej przerwie technicznej Brazylijki prowadziły 16:13. Tę trzypunktową przewagę zachowały już do końca partii, wygrywając 25:22.

W ostatnim secie spotkania Chinki grały tak, jakby straciły jakąkolwiek nadzieję na wygraną. Głównym mankamentem ich gry była szwankująca obrona. Bez większych problemów Brazylia zakończyła te partię wynikiem 25:14.

Chiny – Brazylia 0:3

(25:27, 22:25, 14:25)

Składy drużyn:

Chiny: Wang Yimei (10), Feng Kun, Zhou Suhong(7), Zhao Ruirui(5), Li Juan (10), Zhang Na (Libero), Ma Yunwen (9) Oraz Xue Ming (3), Wei Qiuyue, Liu Yanan, Yang Hao (2)

Brazylia: Oliveira Walewska (5), Steinbrecher Marianne (16), Pequeno Paula (11), Souza Helia (2), Claudino Fabiana (7), Castro Sheilla (17), Fabiana De Oliveira (Libero) Oraz Menezes Thaisa (3), Gonzaga Welissa, Carvalho Jaqueline (2)

Powiedziały po meczu:

Helia Souza (Brazylia): – Na początku grałyśmy nerwowo. Jednak trwało to tylko chwilę. Zawodniczki uspokoiły się, pokazały wielką determinację, czego wynikiem był rezultat 3:0. Jeśli miałabym porównać obecny zespół z drużyną z Aten, teraz jesteśmy bardziej opanowane i pewne siebie. Zrobiłyśmy też duże postępy od strony technicznej. Jeszcze nie myślimy o zbliżającym się meczu z USA. Na razie każdy żyje spotkaniem z Chinami. Jeśli chodzi o chiński zespół, uważam, że nie zagrał on na maksimum swoich możliwości. Nie pomogła im także hala wypełniona kibicami.

Ma Yunwen (Chiny): – Przede wszystkim o porażce zadecydowała niewykorzystana szansa w pierwszym secie. Tę partię mogłyśmy wygrać. Poza tym nie grałyśmy na stałym poziomie. Mimo porażki nadal wierzymy w swoją siłę. Przed nami jeszcze jeden mecz i chcemy się pokazać z jak najlepszej strony.